Taisi olla hieman haasteellinen talvi jälleen lumentulon osalta Alpeilla. Pohdin menemistä tuossa huhtikuun alkupuolella -- missä siellä on nyt eniten lunta?
Lumitilanne Alpeilla
JoJo_ReRe
3448
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Rinteiden lumitilanne on pääsääntöisesti hyvä koska Alpeilla on nykyään lähes joka paikassa hyvä lumetussysteemi eli ei olla riippuvaisia luonnonlumesta.
Mutta missä on vielä mitenkin paljon luonnonlunta tuohon aikaan on kyllä mahdotonta sanoa, riippuu ihan säästä ja tulevista sateista. Yleensä mitä korkeampi kyläkorkeus, sen enemmän lunta.
No jos jossain on jo nyt lumet vähissä, voi ehkä ajatella, että ei se muutaman viikon päästä ole ainakaan kovin paljon parempi tilanne
Länsialpeilla on ollut oikein hyvä lumitalvi, dolomiittien alueella heikohko. Kato snowforecastista ja bergfexiltä tarkemmin. Huhtikuussa on mentävä ylös, rinteissä mitkä on yli 2500metrissä on kyllä lunta.