ODTS

sairas?

Minulla on diagnosoitu ODTS-oireilu (lääkäri). Diagnoosin hän teki oireideni perusteella: monen kuukauden (vuosien?) yhtämittainen lämpöily (noin 37,3), niveloireet ja -muutokset, silmäoireet, hengitys- ja korvaoireet. Pahoinvointia ja huimausta myös ollut.
Olen siirtynyt puhtaisiin tiloihin ja oireet (kuume, hengitys) ovat normalisoituneet. Jäljellä on vielä nivel- ja silmäoireet. Lääkäri sanoi, että en parane. Mitä se tarkoittaa? Voiko joku kertoa omasta kokemuksestaan? Millainen ennuste ODTS:llä on?

10

8852

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nisuiisu

      Orgaanisen pölyn aihettama toksinen oireyhtymä eli ODTS otettiin uudelleen tautiluetteloon vuodesta 1996 lähtien sosiaali- ja terveysministeriön määräyksestä, jotta allergisten alveoliittien määrää saataisiin keinotekoisesti alennettua. Haluan muistuttaa, että Sinikka Mönkäre oli tuolloin sosiaali- ja terveysministeri ja hän on tosiaan väitellyt lääketieteen tohtoriksi allergisesta alveoliitista.

      Lääkärit nimenomaan sanovat, että ODTS:stä parantuu. Lääkärisi varmasti tietää, että sairautesi on allerginen alveoliitti, koska on sanonut, että et parane.

      Todellisuudessa ODTS = allerginen alveoliitti eli valitettavasti olet vakavasti sairas. Sinun immuunipuolustusjärjestelmäsi on jo vaurioitunut pysyvästi.

      Terveisin Pekka Nikkola

      • sairastellut

        Kerrohan vielä, mitkä ovat allergisen alveoliitin oireet. Vaikka olen lueskellut paljon homesairauksista, en ole koskaan päässyt selville, millä perusteella alveoliitti-diagnoosi tehdään.

        Minä itse sairastan homeesta johtuvaa tulehdusta, jolle ei ole annettu minkäänlaista diagnoosia. En epäile, että minulla olisi alveoliitti, mutta olen silti asiasta kiinnostunut.


      • Ei ihan terve
        sairastellut kirjoitti:

        Kerrohan vielä, mitkä ovat allergisen alveoliitin oireet. Vaikka olen lueskellut paljon homesairauksista, en ole koskaan päässyt selville, millä perusteella alveoliitti-diagnoosi tehdään.

        Minä itse sairastan homeesta johtuvaa tulehdusta, jolle ei ole annettu minkäänlaista diagnoosia. En epäile, että minulla olisi alveoliitti, mutta olen silti asiasta kiinnostunut.

        Olen valitettavasti joutunut taudeista tietoa etsimään ja tässä on linkeistäni yksi tiivis kotimainen:

        http://cc.oulu.fi/~sisawww/esit/000323.htm

        Minulla ei ole vielä kumpaakaan diagnoosia, mutta sinnepäin merkit viittaavat.


      • Drifter

        Puhut TOTTA!
        Näin on marjat tässä maassa.
        Homeesta sairastuneita sumutetaan minkä ehditään.
        Kierrellään ja kaarrellaan ettei vain ihmiset havahtuisi asian laidan koko karmeasta todellisuudesta.
        Sairastuneelle haluan sanoa-PYSY KAUKANA HOMEESTA-niin voit saada ehkä jonkinlaisen elämänlaadun säilytettyä.
        Äläkä usko mitään valkotakkista, joka kiistää homemahdollisuuden-niillä on pirun pitkä häntä siellä valkotakin häntä-en tiedä mihin NE ovat sarvensa piilottaneet-


    • oireita

      Olisiko joku jo pitempään ODTS oireita potenut ystävällinen ja kertoisi, miten oireiden kanssa voi elää. Häipyvätkö ne vai jäävätkö pysyviksi? Entä kehittyvätkö oireet pahemmiksi?
      Myös diagnoosi kiinnostaa? Onko diagnooseja tehty? Onko tehty työpaikalla sairastumisesta (homerakennuksesta)? Onko korvauksia saatu?
      Epätietoisuus on tosi rasittavaa.

      • Mapa

        Olen saanut ammattitaudin odts.tä vuonna 1993.
        Uudelleen koulutettiin, mutta oireet vuoden verran
        niin pahat, ettei ole pystynyt työelämään! Särkylääkkeet ei auta ja lääketiede ei pysty kuulemma auttamaan. Elämänlaatu on tosi huono!


    • Stp

      Kysyit millainen ennuste ODTS:llä on?

      Kun immuunijärjestelmä homealtistuksen aiheuttamana alkaa tuottaa kuvaamiasi oireita, sillä on myös melkoinen kyky itsekorjautumiseen altistuksen totaalisesti pienentyessä. Tosin siihen kuluu aikaa.

      ODTS oireilua voidaan pitää allergisen alveoliitin esioireiluna, johon reagointiin ODTS oireilu pahimmillaan saattaa johtaa.

      Allergisen alveoliitin mittarina voidaan pitää keuhkojen diffuusiokapasiteettitutkimusta, joka mittaa keuhkokudoksen toimintakykyä.
      ODTS- ja astmareagointiin ei kuulu diffuusiokapasiteetin aleneminen.

      Kohdallasi lääkärisi on todennut oireilusi olevan ns. ODTS-oireilua. Lääkärinä hän on harvinaisen tietävä; yleensähän he olettavat kaikista homealtistuksen kohteeksi joutuvista tulevan astmaatikkoja.

      Erotusdiagnostiikkaa varten hänen olisi kuitenkin pitänyt lähettää sinut keuhkojen diffuusiokapasiteettimittaukseen.

      Eli onko kohdallasi ko. mittaus suoritettu?

      • sairastellut

        Kunpa tietäisi, miten monta vuotta joutuu vielä kuumeilemaan ja katsomaan peilistä turvonneita alaluomia...

        Mainitsit diffuusiokapasiteetin. ? Mikä se on?

        Tiedätkö, mihin viittaa keuhkojen kohdalla maininta tiheysarvosta? Kun minulle tehtiin keuhkojen tähystys, keuhkoni näyttivät kuulemma normaaleilta, mutta limakalvoilta otetuissa koepaloissa oli tulehdussoluja. Myöhemmin huomasin myös koevastauksessani, että keuhkojeni tiheysarvo ei ollut ihan normaali. Pahus, kun en huomannut sitä aiemmin, olisin voinut kysyä keuhkolääkäriltä. Nyt en käy enää keuhkolääkärillä, vaan infektiopuolella.


      • kiitos

        Kiitos tiedoista. Minulla on lähete tutkimuksiin.


    • keuhkotpihalle

      Minulla ammattitautina odts.Sairastan astmaa mutta sitä ei diaknosioitu ammattitaudiksi.Vakuutusyhtiö antoi suojaimia ja kuntoutuksen.Ei luvannut uudelleenkouluttamista.Tässä olen taas yskinyt limaa illan keuhkot pihalle mutta ei kuulema ole vaarallista.<olen maatalouslomittaja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      187
      1868
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      112
      1026
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      99
      947
    4. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      20
      717
    5. 52
      684
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      42
      588
    7. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      28
      544
    8. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      174
      536
    9. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      45
      518
    10. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      199
      473
    Aihe