kun olen saanut olla yhdessä puolisoni kanssa kohta 20-vuotta. Erosimmekin välillä muutamaksi kuukaudeksi ja palasimme kuitenkin yhteen. Tämä tsitaa sittenkin olla todellista rakkautta. Olen rakastunut uudelleen häneen ja tunne vain syvenee. Toivottavasti saamme olla toistemme rinnalla loppuun asti.
Olen niin onnellinen
19
594
Vastaukset
- suotiellä
Ole onnellinen siellä missä vaellat ja uskollinen sille jota rakastat. Tämä on hyvä sääntö on helppo hengittää. Tietää ettei ole tehnyt väärin. Onnellisuus on ihana hippusista koottu kokonaisuus ✌ollaan
- mielenkiinnosta_
Mitä sinun mielestäsi on uskollisuus? Miten vedät sen rajan pitkässä suhteessa?
- suotiellä
No uskollisuus on rehellisyyttä puolisoa kohtaa! Lupauksien pitämistä.
- Niiiiiiin
suotiellä kirjoitti:
No uskollisuus on rehellisyyttä puolisoa kohtaa! Lupauksien pitämistä.
Uskollinen sille, jota rakastat...
- Rakkausonkaunista
Onnea teille!!
- LuenkoVäärin
rivien välistä heijastuu ironia?
- einykyaikana
Onnellinen? Samaa naamaa katsellessa se 20 vuotta vierähtänyt, sekö sitä onnea on?
- eredxtcyvu
Uskotella näköjään pitää ainakin..itselleenkin.
- Lämpimiätunteita
Onnea on varmasti, että saa ihmisen kanssa jakaa yhteistä elämää ja yhteisiä hetkiä. Ihmettelen miten jotkut arvostavat nykypäivän kertakäyttösuhteita. Ihminen ei ole esine. Tunne ja yhdessä koetut asiat sitoo. Onhan sitä ystäviäkin lapsuudesta asti. Ei niitäkään unohdeta sen takia, että ollaan 20 vuotta niitä katseltu.
- valinnanvapaus
Niin no jos välillä eroaa ja käy vähän muualla, niin voihan sitä parikymmentä vuotta jaksaakin. Ei, ihminen ei ole esine, joten ei voi myöskään omistaa..
- Poistoviikot
Siitä se lähtee paranemaan. Nyt voi tuntua pahalta, kun kriisejä ruuhkavuosia sairauksia työttömyyttä, mutta onnea matkaan. Kyllä se siitä sanoi psykiatri ja poisti itsensä päiviltä.
- OmaRakasMieheni
Aamulla yllätän hänet rakastelulla. Se on parasta lääkettä kaikkiin murheisiin. Keitän kahvia, jonka tarjoilen sänkyyn. Päivällä käymme lenkillä yhdessä ja mietin jo tulevaa yhteistä matkaa.
Oikeastaan eroon johtaneet syyt tuntuvat koko ajan mitättömämmiltä. Rakkaus on kestänyt paljon ja vahvistunut ajan saatossa. Tämä saa vain miettimään sitä, miten voisi puolisoaan rakastaa koko ajan paremmin.
Tärkeää pitkissä suhteissa on juuri tuo huomionosoitusten antaminen :)- ehkäkaikillaeisamatongel
Ei siinä paljon huomionosoitukset auta, jos ei tunne yhtään seksuaalista halua kumppaniaan kohtaan. Ja jos jollain matkalla on onnellinen kumppaninsa kanssa, niin sitä en pidä minkäänlaisena saavutuksena parisuhteessa. Matkalla ajatukset ovat poissa arjesta ja arjen huolista. Matkalla olisin onnellinen yksinkin. Itse haaveilen parisuhteesta, jossa molemmat olisivat niin onnellisia, ettei olisi tarvetta saada tyydytystä materiasta tai muista hienoista asioista. Siinä parisuhteessa olisin onnellinen vaikka Kontulassa, ilman autoja, ulkomaanmatkoja, kalliita harrastuksia, huonekaluja ja muuta turhaa.
- wqesrdtfygu
Pitää tänne tulla vahvistamaan kun on niin epävarma asemastaan.
Yllätät ;DDDD...mitä 20 vuotiaassa suhtteessa on yllätyksellistä ;DDDD ehkä uusi kahvinlaatu! - OmaRakasMieheni
wqesrdtfygu kirjoitti:
Pitää tänne tulla vahvistamaan kun on niin epävarma asemastaan.
Yllätät ;DDDD...mitä 20 vuotiaassa suhtteessa on yllätyksellistä ;DDDD ehkä uusi kahvinlaatu!Älä ärsytä, siinä on kaik ihhannaa :}
- Tunnejahellyys
ehkäkaikillaeisamatongel kirjoitti:
Ei siinä paljon huomionosoitukset auta, jos ei tunne yhtään seksuaalista halua kumppaniaan kohtaan. Ja jos jollain matkalla on onnellinen kumppaninsa kanssa, niin sitä en pidä minkäänlaisena saavutuksena parisuhteessa. Matkalla ajatukset ovat poissa arjesta ja arjen huolista. Matkalla olisin onnellinen yksinkin. Itse haaveilen parisuhteesta, jossa molemmat olisivat niin onnellisia, ettei olisi tarvetta saada tyydytystä materiasta tai muista hienoista asioista. Siinä parisuhteessa olisin onnellinen vaikka Kontulassa, ilman autoja, ulkomaanmatkoja, kalliita harrastuksia, huonekaluja ja muuta turhaa.
Ajattelen samoin. Se , että on rakas ihminen vieressä kenen kanssa ARKI sujuu yhdessä tunteiden sekä seksuaalisuuden kanssa on se juttu. Ei matkat, ei kynttiläillalliset, vaan se , että rakastaa sellaisena kuin on, kunnioitus, sitoutuminen, mutta antaa myös toteuttaa itseään vaikka parisuhteessa ollaan. Ei materia eikä se mikä on maksettavissa vaan se mitä ei rahalla saa.
- pööö_öööö
Toivottavasti teillä ei ole sama tilanne kuin mitä minulla ja salarakkaallani on ollut. Hyvin pitkä suhde takana miehellä. Ero tapetilla ja sitten kuitenkin päättäneet yrittää.
Toinen onnellinen tästä uudesta alusta, toinen, noh yrittää olla onnellinen vaikka ei sitä ole ollut kumppaninsa rinnalla täysin koskaan.
Uskon, että hekin voisivat saada sen mitä mies minusta haki ja sai. Se vaan vaatisi miehen avautumista ja uskoutumista kumppanilleen. Kumppaninsa varmasti haluaisi olla se, jonka kanssa mies voi tuntea olevansa oma itsensä.
Jotenkin surullista, että valheessa elävät. Toinen kaipaa raivoisasti minua (ehkä jotakin muutakin eli useampaa ihmistä) ja toinen on onnellinen siitä että perustilanne on korjaantunut siedettävälle tasolle.
Joku tuolla kirjoittikin, että huomionosoitukset eivät auta jos ei tunne seksuaalista halua kumppaniaan kohtaan. Tässä hyvä koppi ihan kaikille miehille ja naisille. Halun voi sytyttää uudelleen. Sitä voi harjoitella yhdessä. Opetella kuulemaan ja kuuntelemaan, tunnustelemaan toisen kehoa. Se on suuri leikkikenttä.
Toivon kaikille pitkissä parisuhteissa pysyneille onnea. On hienoa jos voi rakastua uudelleen puolisoonsa ja saada vastakaikua tunteilleen. Kannattanee miettiä tarkkaan mitä ennen eroa tapahtui ja mitkä asiat siihen johtivat. Niin voi välttää ainakin osan sudenkuopista.- OmaRakasMieheni
Nyt kirjoitat kyllä väärälle ihmiselle, jos tämän seksimäärän jälkeen jaksaa vielä jonkun muun/ muiden kanssa, on todellinen supermies ;).
Eron jälkeen todella keskityimme toisiimme ja suhde sen kun parani. Allekirjoitan kyllä tuon, että suhdetta pitää hoitaa. Muista kuitenkin, että salasuhteessa olijat kertovat toisaalla toista ja toisaalla toista. Tuttu juttu on tarina kuolleesta suhteesta yms.
- hkiutgh
Hienoa, että salarakas on tilanteen tasalla. Olisi kiva varmaan jos vaimokin tietäisi jotain miehestä. Täällä aina syytellään vaimoja, mutta eiköhän siihen avioliittoon kaksi tarvita. Jotkut miehet tarvitsevat aina ihailua, muuten he alkavat voimaan huonosti. Vaimon on usein vaikeaa kokoajan ihailla miestä ja hänen juttujaan, kun pitäisi sitä omaa elämääkin elää. Kun kotona ihailu vähäksiaikaa loppuu, mies lähtee hakemaan ihailua muualta. Seksiä kyllä on.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site425831Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers714565Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto464332SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun564111SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt873710Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä
Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään593229SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502413Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?342305Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat422059En uskalla ees ajatella muru
Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha81134