Aneurysma päässä

tuntematonpotilasoys

Kertokaapa kokemuksianne tästä.

Itselleni tehtiin tiistaina pään ct-kuvaus ja löytyi pullistuma. Menin aivan paniikkiin enkä osannut lääkäriltä kysyä kaikkea mikä jäi mieltä painamaan..

- joutuuko tällaisissa aina leikkaukseen, vai voidaanko joissain tapauksissa vain seurata pullistumaa?

-mitä voin itse tehdä ettei pullistuma repeäisi?

-minusta laitettiin heti lähete neurokirurgian polille, kuinkahan kauan suunilleen joutuu aikaa odottamaan?

Kuulisin mielelläni kokemuksia muilta jotka olleet samassa tilanteessa. Hirveä ahdistus ja pelko päällä ollut tiistaista lähtien.

5

1078

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aneyrysma

      Moi!
      Sitten kun tilannettasi pohditaan, niin päätetään voiko aneyrysmaa leikata, hoitaa angiossa, vai kannattaako jäädä vain seurantalinjalle. Joka tapauksessa päätös tehdään sen mukaan mikä on parasta sinun kannaltasi. Jos tupakoit niin kannattaa lopettaa, ja verenpaineesta kannattaa pitää huolta ettei se ole liian korkea.
      Nykyään aneyrysmien hoito on ihan eri tasoa kuin ennen, sillä uusia menetelmiä on tullut viimevuosina paljon lisää. Ei tarvitse hätäillä :)

    • leikattuon

      Kannattaa antaa leikata,jos pystyy leikkaamaan.Se on sitten kerralla kunnossa ja voi unohtaa koko asian.Leikkaus ja toipuminen ei kestä kauan.

    • aneurysmax2

      Ystävältäni on poistettu, vuosia sitten, kaksi aneurysmaa. Anna poistaa , jos se on mahdollista. Nykyään ei tarvi tehdä avoleikkauksia vaan hoidetaan katetroinnilla.

    • treci

      Ystävälläni oli kaksi aneyrysmaa päässä,ja tilannetta tarkkailtiin vuosikontrollilla,ja ne olivat hävinneet pois!

    • Hematooma

      Ymmärrän hyvin tilanteesi, mutta aneurysmat ovat melko tavallisia eikä ne automaattisesti ole puhkeamassa. Hyvä, että sinulla on jo lähtete jatkoon.
      Mitä itse voit tehdä? Ainakin sen, että vältät kaikkea voimakasta liikuntaa, kuten punttisalitreeniä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      36
      2141
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      59
      1955
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1900
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      377
      1622
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      103
      1621
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1444
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1072
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      947
    9. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      73
      875
    10. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      869
    Aihe