Aneurysma päässä

tuntematonpotilasoys

Kertokaapa kokemuksianne tästä.

Itselleni tehtiin tiistaina pään ct-kuvaus ja löytyi pullistuma. Menin aivan paniikkiin enkä osannut lääkäriltä kysyä kaikkea mikä jäi mieltä painamaan..

- joutuuko tällaisissa aina leikkaukseen, vai voidaanko joissain tapauksissa vain seurata pullistumaa?

-mitä voin itse tehdä ettei pullistuma repeäisi?

-minusta laitettiin heti lähete neurokirurgian polille, kuinkahan kauan suunilleen joutuu aikaa odottamaan?

Kuulisin mielelläni kokemuksia muilta jotka olleet samassa tilanteessa. Hirveä ahdistus ja pelko päällä ollut tiistaista lähtien.

5

1069

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aneyrysma

      Moi!
      Sitten kun tilannettasi pohditaan, niin päätetään voiko aneyrysmaa leikata, hoitaa angiossa, vai kannattaako jäädä vain seurantalinjalle. Joka tapauksessa päätös tehdään sen mukaan mikä on parasta sinun kannaltasi. Jos tupakoit niin kannattaa lopettaa, ja verenpaineesta kannattaa pitää huolta ettei se ole liian korkea.
      Nykyään aneyrysmien hoito on ihan eri tasoa kuin ennen, sillä uusia menetelmiä on tullut viimevuosina paljon lisää. Ei tarvitse hätäillä :)

    • leikattuon

      Kannattaa antaa leikata,jos pystyy leikkaamaan.Se on sitten kerralla kunnossa ja voi unohtaa koko asian.Leikkaus ja toipuminen ei kestä kauan.

    • aneurysmax2

      Ystävältäni on poistettu, vuosia sitten, kaksi aneurysmaa. Anna poistaa , jos se on mahdollista. Nykyään ei tarvi tehdä avoleikkauksia vaan hoidetaan katetroinnilla.

    • treci

      Ystävälläni oli kaksi aneyrysmaa päässä,ja tilannetta tarkkailtiin vuosikontrollilla,ja ne olivat hävinneet pois!

    • Hematooma

      Ymmärrän hyvin tilanteesi, mutta aneurysmat ovat melko tavallisia eikä ne automaattisesti ole puhkeamassa. Hyvä, että sinulla on jo lähtete jatkoon.
      Mitä itse voit tehdä? Ainakin sen, että vältät kaikkea voimakasta liikuntaa, kuten punttisalitreeniä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      163
      2566
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      75
      2380
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      69
      2042
    4. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      128
      1853
    5. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      109
      1828
    6. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      104
      1570
    7. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      124
      1554
    8. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      40
      1418
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      81
      1214
    10. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1211
    Aihe