Auto Bild-lehti otti vertailuun kuusi hyvin taloudellista autoa, joissa käytetään edistyksellistä tekniikkaa polttoaineen säästämiseksi. Mukana oli hybridi-, bensiini- ja dieselmalleja. Vertailun selkeä voittaja ja testin vähäpäästöisin auto oli Toyota Yaris Hybrid, jonka kaupunkikulutus oli lehden vertailutestissä vain 3,6 l/100 km. Toyota oli vertailussa ylivoimainen, sillä toiseksi sijoittuneen auton kaupunkikulutus oli 4,9 l.
https://www.toyota.fi/ajankohtaista/uutiset/yaris_hybrid_voitti_auto_bild-lehden_kulutusvertailun.json
https://www.toyota.fi/ajankohtaista/uutiset/yaris_hybrid_voitti_auto_bild-lehden_kulutusvertailun.json
Vastaukset 17
Vanhimmat
Auto Bild -lehti on näköjään tehnyt hyvän testin.
Auto Bild onkin nyt taas hyvä ja luotettava lehti, vastahan sitä täällä haukuttiin kun kirjoitti Yariksen ruostumisesta.
trollipojun säälittävä vinkuminen jatkuu vaikka sillä kaikki on mennyt agendansa kanssa perseelleen. Pojulla ei ole ystävää mutta skitsofrenia sentään on seuranaan.
Ei yllätä mitenkäänToyota Hybridi on ylivoimainen!
Olisi hyvä saada linkki alkuperäiseen testiin. Tuo on Tojon markkinointipaskaa ja tojo valehtelee usein härskisti. Esimerkiksi väite Tojon ensimmäisestä plugin hybridistä on nolo vale.
Keskikulutus paljastaa totuuden eli Yaris kulutti enemmän kuin muut maantiellä ja motarilla. Kumma juttu, että hybridillä ajellaan vain kaupungeissa harvaanasutussa Suomessakin.
No se kertoo faktan, auto ostetaan tarpeen ja käytön mukaan. Kaupungissa hybridi tai sähkö on luontainen valinta, mitä sitä ihmettelee.
Missä Suomessa voi normaali autonkäyttäjä ajaa pelkkää kaupunkiajoa? Eihän meillä ole oikeita suurkaupunkeja.
Aun ison kirkon ytimessä, työmatka 5km ja kaupat vieressä. Joskus tulee käytyä porukoilla tai anoppilassa kauempaa.
Testi on vanha, 2012. Toukokuussa tulevat uudet Yaris Hybridit, nyt keskikulutus on tietojen mukaan 3,3l/100km
Aika wanhalla Tero lähtee liikkeelle ja testikulutus on tuossa kirpussa näköjään isompi kuin muutamassa muussa.
Anna jo kusipää olla noiden vanhuusväitteiden. Miksi ne autot vuodessa tai parissa muuttuvat. tollo.
Yariksen kulutus on kaikkein pienin.
On myös kaikkein pienin auto.
Kaikki ladattavat vievät vähemmän ja kaasuautot.
Tässä on kysymys "itselataavista" hybrideistä ekä ladattavista ja kaasuautoista. Toyotan vetyautot eivät kuluta bensaa tai dieseliä lainkaan.
Viime keväänä julkistetun saksalaistutkimuksen mukaan Yariksen kokonaispäästöt ovat pienemmät kuin täyssähköauto Teslan. Vain BMW i3 päästelee vähemmän.