Päiväkodissa potkittu lasta

tossutettu-ipanaa

Muistan kuinka yhden huumeperheen poika ala-asteella usein löi tyttöjä takaapäin kunnes yksi tytöistä kimpaantui oikein kunnolla ja niittasi sen paskiaisen lattiaan, kauhea haloo nousi kuinka on paha ja huono tyttö.

Samankaltaisesta asiasta on kyse SK:n jutussa, potkijalle yritettiin opettaa miltä tuntuu olla potkittavana ja nyt yht'äkkiä uhrit taas ovatkin syyllisiä.

http://www.satakunnankansa.fi/satakunta/is-porilaisessa-paivakodissa-potkittu-lasta-aikuisen-aloitteesta-asiaa-selvitetaan-14106912/

Jottain tarttis tehrä meinaa.


Sivistystoimen johtajalle ihan ensiksi kenkää.

33

808

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hamekangas-päällikölle

      Ei voi munat omaava mies lausua moista chaissea, mikä hinttapulien ja lässyttäjien maa tästä on tulossa???

      " Leinosella on lehden mukaan käsitys, että tilanne olisi alkanut leikistä. Uhri on mahdollisesti potkaissut toista lasta, jolloin työntekijä on puuttunut tilanteeseen.

      – Tässä on leikin varjolla yritetty vähän koiramaisin keinoin opettaa lapselle, miltä tuntuu olla potkimisen kohteena. Jos näin on, se on aika käsittämätöntä."

      Joo-o Leinosen neiti, on tämä aika käsittämätöntä. Etkö sinä muulla tavalla saa kotona pillua?

    • Mitä-pelkureita

      Aivan käsittämätöntä jos ne muut "opet ja työkaverit" eivät viheltäneet tuollaista hommaa heti poikki. Yksi epäammattimainen opettajako siellä on saanut organisoida ja muut aikuiset ovat vain katsoneet sivusta.

    • FiltteriViikkarista

      Täysin oikein toimittu. Muita potkivalle äpärälle kuuluu opettaa kunnolla miltä tuntuu kun saa monoa, jos tuollaiselle omahyväiselle talipäälle puhuu jotain niin ei perkele muutakuin potkii lisää.

      • LisäksiVielä

        Sen äpärän perheessä olisi luultavasti Lastensuojelulla hieman korjailtavaa, mitähän idiootteja ne vanhemmat ovat?


      • Ex-yh

        Suomessa on jo kymmeniä vuosia ollut ruumiillinen kuritus lailla kielletty. Alle kouluikäisen lapsen harkintakyky ja oikeustaju ovat vielä kehittymättömät. Aikuisen kuuskymppisen pitäisi tietää paremmin. - Ei jatkoon!


      • voitulkalliiks
        LisäksiVielä kirjoitti:

        Sen äpärän perheessä olisi luultavasti Lastensuojelulla hieman korjailtavaa, mitähän idiootteja ne vanhemmat ovat?

        Sinulle ei ainakaan annettu kasvatusta käyttäytymiseen.
        Tälläisten äpärä-nimittelyjen ajan olisi luullut jo menneen ohi.
        Turhat ihmisen loukkaamiset kannattaa jättää, koska ne voivat haavoittaa ja pilata herkimmiltä koko elämän.


      • oikees-oot
        voitulkalliiks kirjoitti:

        Sinulle ei ainakaan annettu kasvatusta käyttäytymiseen.
        Tälläisten äpärä-nimittelyjen ajan olisi luullut jo menneen ohi.
        Turhat ihmisen loukkaamiset kannattaa jättää, koska ne voivat haavoittaa ja pilata herkimmiltä koko elämän.

        voi tulla kalliiksi jättää se äpärä kasvattamatta muita potkimattomille tavoille...


    • 191cm120kgMiesPori

      Jos mua olis joku tarhatäti tarhassa potkinut, niin nykyään kohdatessa potkisin tarhatädiltä hampaat kurkkuun ja kylkiluut mutkalle.

      • kovaäijäolet

        No siehä sälli oot!


      • puahahahaa

        Kyllä sinä täällä uhoat.
        Jos tarhatäti tulisi sinua nykyään vastaan ja potkaisisi, niin lähtisit itkien pakoon.


      • Charmatti

        Jos tarhatäti tulisi vastaan niin vetäisin sitä heti viikseen. Röyh.


      • Pedotätiviiksi

      • oikiaosoite

      • MyIP
        oikiaosoite kirjoitti:

        pedofiilille sopiva osoite
        https://youtu.be/YGlc6MJq_Q4

        Taas yksi empaattisen viranomaisen suosittelema ja empaattiseksi toteama hieno ihminen.
        Koska kaakattajat joutuvat vastuuseen?


      • tuomiotkovemmiksi
        MyIP kirjoitti:

        Taas yksi empaattisen viranomaisen suosittelema ja empaattiseksi toteama hieno ihminen.
        Koska kaakattajat joutuvat vastuuseen?

        Kuuluu suomalaiseen kulttuuriin.
        Miten vesilinnut kuuluvat asiaan?


      • vatipäitä
        tuomiotkovemmiksi kirjoitti:

        Kuuluu suomalaiseen kulttuuriin.
        Miten vesilinnut kuuluvat asiaan?

        paskovat omaan uimaveteensä


    • thebeni

      Ei ole tarha-ja kotikasvatus mennyt turhaan,kun tännekin tullaan uhoamaan.

    • 333333332222222

      Onko A. Nikka jo tutkinut asiaa. Meinaan jos jutun tekee, niin kauheuksia paljastuu...

      • LiittyyköItseAsiaan

        Eikös tuo Nikka itse asu siellä kuukkarissa, siis päärnäisissä jossa se kyseinen lastentarha sijaitsee?


      • eivoitietää-
        LiittyyköItseAsiaan kirjoitti:

        Eikös tuo Nikka itse asu siellä kuukkarissa, siis päärnäisissä jossa se kyseinen lastentarha sijaitsee?

        Päärnäisissä asuu aika paljon ihmisiä ja koko Porissa vielä enemmän.
        Liittyykö se asiaan?


      • no-ei-liity
        eivoitietää- kirjoitti:

        Päärnäisissä asuu aika paljon ihmisiä ja koko Porissa vielä enemmän.
        Liittyykö se asiaan?

        Pääasia et kajali o hyvi ja push-upit kans.


    • porin-vaari

      Kyl o kauheet.Täl lastehoitajal ny heti monnoo ahterii.
      Kyl o törkeet touhuu mää vaa sano.

    • Prinsessahepuli

      Miten tälläinen jokapäiväinen tapahtuma, joita on jokaisessa lapsijoukossa päivittäin, on päässyt tälläisiin mittasuhteisiin ja otsikoihin? Vielä hyvän lehtimiestavan mukaisesti kirjoitetaan tutkimattomasta tapauksesta "usutti muut joukolla potkimaan". !? Siis hienohelma prinsessa on saanut hepulin ja potkinut leikkikaveriaan. Sitten tarhatäti on halunnut näyttää häirikölle, miltä uhrista tuntuu. Teko ei varmasti ole sen saamien palstametrien arvoinen. Ilmeisesti prinsessan vanhemmilla on hyvät suhteet kirjoittaviin toimittajiin, sillä ei tavallinen pulliainen saa tälläistä media-aikaa tuollaisesta opetustilanteesta.

      • thhth

        Kärpäsestä tehty härkänen.
        Jutusta ei ole enää kirjoitettu ja hyvä niin.


    • Anneli-Setä

      Kaikki alkoi siitä kun nyt uhriksi ristitty tyttö monotti leikin yhteydessä maassa ollutta toista lasta. Lastentarhanopettaja näytti potkineelle tytölle ettei potkittavaksi joutuminen ole kivaan, mutta tuo kyseinen keino oli väärin. Hänen olisi pitänyt kehua, ylistää ja palkita potkiva tyttö, näin tyttö olisi isonakin muistanut että maassa makaavaa saa potkia mielin määrin. Koirakin oppii palkitsemalla, ei puhumalla.

      • Lapsi oppii jos hänelle tarpeeksi monta kertaa sanotaan ja omalla esimerkillä näytetään mikä on oikein.


    • selvääporilaistapaskaa

      Kun katsoo näitä porilaisia kommentteja, ei ole yllätys, että porilaisessa tarhassa kasvatetaan lapsia kiusaamisella ja väkivallalla.

      • Ja nämä liittyvät miten toisiinsa?


      • ohohhohohhh
        Roope1977 kirjoitti:

        Ja nämä liittyvät miten toisiinsa?

        No tuohan on selvästi ns. "koulutusta". Eli kiusaamista, ahdistelua. sekä henkistä ja fyysistä väkivaltaa. Aito porilainen kasvatusmentelmä siis. Käytännössä se tarkoittaa sen opettamista, että jos joku potkaisee sinua, sinulla on oikeus kavereidesi kanssa käydä potkimassa tekijää.


      • ohohhohohhh kirjoitti:

        No tuohan on selvästi ns. "koulutusta". Eli kiusaamista, ahdistelua. sekä henkistä ja fyysistä väkivaltaa. Aito porilainen kasvatusmentelmä siis. Käytännössä se tarkoittaa sen opettamista, että jos joku potkaisee sinua, sinulla on oikeus kavereidesi kanssa käydä potkimassa tekijää.

        No onneksi sinun väitteesi on vain sinun väitteesi, faktaa ei ole tarjota vai onko..?
        Eli kun sinäkin haluat/olet idiootti niin sinullekin kuuluu olla idiootti. Just just ;-)


    • Nää on näitä. Kukaan meistä ketä ei ollut paikalla ei voida tietää mitä ja miten oikeastaan tämäkin tapaus eteni ja käytännössä meni. Lehdistölle tyypillinen raflaava otsikko.. Ei pidä vetää ensimmäiseksi henkeen kaikkea otsikoinnin ja median kertoman mukaan. Totuus on joskus tarua ihmeellisempää..lähes aina.
      Väärin ja käsittämätöntä ammattilaiselta (pedagokisesti) opettaa kostamaan tai opetusmielessä saada (lasta) oppimaan negaation kautta yhtään mitään.

      • LitsariKaaliin

        Heti kunnon lämäri kaaliin nii oppii porin tavoille


      • LitsariKaaliin kirjoitti:

        Heti kunnon lämäri kaaliin nii oppii porin tavoille

        Eipä tunnu olevan porilainen tapa kun aiheuttaa moisen uutisoinnin..?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      116
      10751
    2. Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen

      "Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu
      Maailman menoa
      170
      9026
    3. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      103
      6159
    4. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      44
      5312
    5. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      118
      5233
    6. Jos on heikkolahjainen ja laiska koulupudokas, niin silloin äänestää vasemmistopuolueita

      näin tämä on käytännössä aina mennyt. Jos ei älyä ole paljon suotu, niin ei silloin inssiksi opiskella, vaan päädytään
      Maailman menoa
      77
      4455
    7. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      68
      4306
    8. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      97
      4158
    9. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      51
      3761
    10. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      21
      3698
    Aihe