Viina vapaaksi

Eduskunnassa nousi viinakapina:
Viimeinkin olisi mahdollisuus ottaa varovaisen myönteinen askel eteenpäin alkoholipolitiikassa ja siirtyä holhouspolitiikassa hieman lievempään malliin niin tää meijän likka vastustaa sitä.

Neloskalja närästää 28 kansanedustajaa yksi heistä "meijän oma" likka Anneli Kiljunen
8132
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Etkö sinä sitä viinaa nykyisellään riittävästi saa? Minulle tuo ei ainakaan saatavuuden puoleen ole ongelma.

28 kansanedustajaa 200:sta!!!! Seisooko tuo porukka jotenkin sielusi päällä mielipiteineen?

Äänestä
  • Yksi ihminen 5,5 miljoonasta!!!! Seisooko muu porukka jotenkin sinun sielusi päällä? 28 nihilistiä haluavat pitää edelleen osan tämän maan kansalaisista huonon viinapään takia räyhäävinä tappelupukareina. Olisikohan tässäkin asiassa jo aika edistyä muiden sivistysvaltioiden tasolle?

    Äänestä

  • Et sitten ymmärtänyt yhtään mitään

    Äänestä

  • Hanki_kutsuu kirjoitti:

    Yksi ihminen 5,5 miljoonasta!!!! Seisooko muu porukka jotenkin sinun sielusi päällä? 28 nihilistiä haluavat pitää edelleen osan tämän maan kansalaisista huonon viinapään takia räyhäävinä tappelupukareina. Olisikohan tässäkin asiassa jo aika edistyä muiden sivistysvaltioiden tasolle?

    Ai sillä lisääntyvällä viinanlitkimisellä se sinun räyhäävä tappelupukaruus paraneekin? Hah, teoriahan se on tuokin.

    Eihän siinä mitään, hyvä sitten niin. Samalla voisivat laatia ikään kuin kylkiäisenä lain minkä mukaan kaikenlaiset alkoholin suurkuluttajat hoidattakoot kaikkinaiset maksakirroosinsa yms. sisäkalutautinsa ihan vaan omalla kustannuksella. Älkööt ruinatko verovaroja "elintaso"- sairauksiensa hoidatukseen.

    Äänestä

Jos kerrankin vaikka, tässä asiassa olisi mahdollisuus vähän olla niinkuin euroopan muut valtiot, niin ei ilmeisesti haluamme olla nyt ja jatkossakin euroopan takapajula.

Äänestä

Sano EI kannabikselle! Lappeenrannassakin on tapauksia joissa on ambulanssi saapunut paikalle jossa käytetään kannabis. Vaikuttaa aivojen limbiseen järjestelmään, hyvin vaarallinen aine.

Äänestä

Eikä+neloskalja+ole+edes+mitään+viinaa.++Viinaa+ja+viinejä++saa+edelleen+alkosta+vaikka+tämä+laki+menisikin+läpi.+Hyvin+pinestä+marginaalista+on+kyse.++Kumma+kun+tuonne+ulkomaille+matkustaa+ruotsia+ja+norjaa+lukuunottamatta+mihin+maahan+vaan+niin+joka+maasta+löytyy+viinit+ja+väkevätkin+vodkat+ruokakaupoista,+mutta+suomi+on+jotenkin+poikkeius?++Miten+on+mahdollista,+että+nuo+kieltolain+ja+alkon++monopolin+kannattajat+voittaa+aina+vaikka+heitä+on+selvä+vähmmistö?+Ja+suurin+syy+näillä+vastustajillahan+ei++oikeasti+ole+alkoholin+haitat.Vaan+oikea+syy+on+se,+että+kun+nämä+istuvat+jossain+alkon+hallnnossa+eli+eivät+halua+alkolle+kilpailijoita.++MM.+nelsouella+on+alkolla+verojenkin+lisäksi+hirveä+kate.++Eihän+siinä+kauppa+enää+käy+kun+klpailja+myy+-40%++ja+tämä+kilpailija+pitää+lobata+ja+estää.+tästä+on+oikesti+kyse!!+Mäkin+haluan+perustaa+monopoli+liikeen.+Myyn+jotain+tuotteita+ja+alan+hirveästi+perusteleen+sen+haitoista+ja+vaaroista+ja+sitten+kukaan+muu+ei+saa+perustaa+kilpailevaa+liikettä,+Reilua+vai+mitä?+Ainut+ongelma+mikä+senkanssa+voi+tulla,+että+jengi+alkaa+hakea+sitä+tuoettaa+ulkomialta,+mutta+laitetaan+tulli+vartoimaan+ettei+kukaan+tuo+yhtäkään+tuotetta,++Ai+niin+mutta+eihän+se+onnistu+kun+ollaan+EU:sta.+Sentään+jotain+hyötyä+siitäkin+ettei+eu:ssa+monopolit+toimi+kovin+tehokkaasti+jos+naapuri+eu+maassa+sitä+ei+ole.

Äänestä

No viina kokonaan verovapaaksi ja ilmaiseksi.
Karsii heikon kansanosan pois ja mahtuu sitten vaikka 2.5 miljoonaa maahanmuuttajaa hyvin tilalle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


karjalastkajahtaa kirjoitti:

Eduskunnassa nousi viinakapina:
Viimeinkin olisi mahdollisuus ottaa varovaisen myönteinen askel eteenpäin alkoholipolitiikassa ja siirtyä holhouspolitiikassa hieman lievempään malliin niin tää meijän likka vastustaa sitä.

Neloskalja närästää 28 kansanedustajaa yksi heistä "meijän oma" likka Anneli Kiljunen

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu