Onko joillakin oikiksen opiskelijoilla vastausta siihen, että jos riita-jutussa vastaajaa ei ole enää, ketä täytyisi nyt haastaa, koska viranomaiset sanovat, että haastaa nyt työnantaja oikeuteen?
Case on seuraava:
"Mitä tehdä, jos työnantaja on lopetettu varattoman konkurssin jälkeen ja palkkaturva sekä työttömyysturvan muutoksenhakulautakunta sanovat, että täytyy nyt haastaa työnantaja oikeuteen, koska työnantaja on kerran kiistänyt palkkasaatavat?
Mutta ei ole enää työnantajaa, jota haastaa!
Palkkaturvan asioiden käsittely on älyttömän pitkä ja työnantaja vastasi silloin palkkaturvalle, ettei virolaisille työmiehille täytyy maksa ylityötä, koska he ovat saaneet ylimääräisiä palkattomia vapaita, esim. viikonlopun yhteydessä. Ja että hän on kuulemma kaiken maksanut.
Virolaiset työnmiehet näyttivät toteen palkka- ja tuntilehtineen, ettei heille ole maksettu ylityötä, mutta palkkaturva ja työttömyysturvan muutoksenhakulautakunta toistavat sitä, mitä työnantaja sanoi ja sanovat virolaisille, että haastaakaa työnantaja käräjille!
Mutta ei ole enää työnantajaa, ketä haastaa, koska älyttömän pitkän palkkaturvanasipiden käsittelyn aikana työnantaja meni konkurssiin ja sen jälkeen koko yritys lopetettiin varojen puutteen takia.
Vaikka virolaisilla on todistusaineisto maksamattomista palkkasaatavista, ei palkkaturva eikä työttömyysturvan muutoksenhakulautakunta katso niitä! Niistä näkee heti, ettei työnantaja ole maksanut tuntilistojen mukaista palkkaa."
Mitä tehdä? Ketä haastaa? jos viranomaisen pitkän asioiden käsittelyn syystä oikeusturvakeinot loppevat?
Pähkinää ...
5
288
Vastaukset
- Omasyy
Jos konkurssi oli ja meni, on oma syysi, ettet valvonut saatavaasi. Sano heippa rahoille.
- konkurssivalv
Pesänhoitajalla oli tiedossa ko. palkkasaatavat, mutta hän väitti, että pesä on varattu ja konkurssi raukesi varattomuuteen ja yritys lopetettiin.
- Valitan
Ymmärrän, yrityksen konkurssi voi olla kova paikka sen omistajien ja työntekijöiden lisäksi myös velkojille.
Nyt kuitenkin vaikuttaa sinun asiasi osalta siltä, että kaikki konkurssimenettelyssä on näiden tietojen perusteella mennyt täysin tavanomaisesti. Konkurssi raukeaa, jos kaikki pesän varat näyttäisivät menevän pesänhoitajan palkkioon ja muihin kuluihin, tai jos velkojille olisi tulossa lähinnä muutamia mummonmarkkoja.
Vaikka pesästä olisikin lopuksi pieniä osuuksia jaettu, olisivat ne noin niukassa pesässä menneet etuoikeutetuille velkojille, joita takausten, yrityskiinnitysten tai esim. edeltävän saneerauksen vuoksi lähes aina on.
Koeta päästä elämässäsi uusille aalloille.
- vastaajaa_ei_ole
Joku ajatteli, että vaikka työnantajaa ei olisi enää eli yrityksen toiminta on lakkatettu, silti voisi nostaa kanteen käräjäoikeudessa työnantajaa vastaan.
Palkkaturva-asioissa olisi kannattanut mieluummin kääntyä ammattiliiton puoleen jo aikoinaan, eikä vasta jälkikäteen Suomi24-oikeustieteen opiskelijoiden palstalle.
On valitettavaa, että virolaiset työntekijät putosivat porsaanreikään. Vaikuttaa pahasti siltä, että ylityöansiot ovat iäksi menetettyjä.
Jos saatava on riitainen, ei palkkaturvassa voida tehdä asialle mitään. Tällöin on mitä pikimmiten haastettava työnantaja käräjille, jossa ratkaistaan, velvoittaako saatava työnantajaa, ja jos velvoittaa, millä tavalla? Palkkaturvassa ei riitaisia saatavia ratkaista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 938028
- 403852
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021906- 241310
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html321143Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,311079Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia11865Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk53847Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31812Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v27762