Nastarenkaat pois!

Näillä keleillä on tärkeää saada nastarenkaat pois porilaisten autojen alta ja kesäkumia paikalleen!

Talvirenkaiden tarve päättyy keväällä yhtä yllättäen kuin niiden tarve alkaa syksyllä.
66704
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 66

Vanhimmat

Joka vuosi sama pelle vinkuu nastarenkaista ja joka vuosi minä jatkan nastoilla tien rouhimista entistä enemmän.

Äänestä
  • Maailma on täynnä sairaita ihmisiä :)

    Äänestä

  • onnea_vaan kirjoitti:

    Maailma on täynnä sairaita ihmisiä :)

    Housuissa pitää olla vyö, henkselit ja kuminauha, ettei ne varmasti putoa!

    Äänestä

  • turvatakuuvarmistus kirjoitti:

    Housuissa pitää olla vyö, henkselit ja kuminauha, ettei ne varmasti putoa!

    On se silti lähinnä säälittävää, kun joku rapsuttaa nastarenkailla 13.5.

    Ehkä ihmiset odottavat lumimyrskyä ensi viikoksi? Harmi vaan, että 19 asteen sääennuste ei tue sitä. Nastoilla on silti syytä jatkaa!

    Äänestä

Lähden ensi sunnuntaina Porista huvilalleni Leville. Menen nastarenkaat alla. Maksan sen verran veroja että kulutan mielelläni niillä asfalttia.

Äänestä
  • Minäkin lähden sinne ensi viikon lopulla. Mulla on traktorissani kitkat. Traktorini on Volvo xc70. En aio laske yhtään mäkeä mutta aion ottaa muutaman totin sillä välin kun muija ja likat laskee mäkiä.

    Äänestä

Minkä helvetin takia nastarenkaat pois pitäisi ottaa? Ensi yönä 5 astetta pakkasta ja tiet joilla on kosteutta liukkaat. Melkoinen valopää täällä kesärenkaita huutelee.

Äänestä
  • Se on sama valopäätrolli jolta pitäisi ottaa viestintävälineet kokonaan pois.

    Äänestä

  • Mikkeliinmiseliineillä kirjoitti:

    Se on sama valopäätrolli jolta pitäisi ottaa viestintävälineet kokonaan pois.

    18.3. jälkeen ei Satakunnasa ole KERTAAKAAN tarvittu nastarenkaita. Silti vielä tänään näkyy kaupungilla autoja, joissa rapisee nastat alla! Siis 23.4. jengi vetää nastarenkailla!

    Odottavat varmaan pysyvää lumi- ja jääpeitettä Poriin toukokuun alussa?

    Porilaisten laiskuus ja saamattomuus on käsin kosketeltavaa, mitä kesärenkaisiin siirtymiseen tulee.

    Äänestä

  • Meikäläinen ajaa talven nastattomilla talvirenkailla eli kitkarenkailla. En tarvitse nastarenkaita edes talvella ja kitkarenkaat vaihdoin kesärenkaisiin 1,5 viikkoa sitten!

    En ihan aidon oikeasti tajua niitä, jotka ajelevat vielä nastarenkailla HUHTIKUUSSA. Uskooko joku pysyvän lumen tai jään ilmestymiseen jostakin? Meneekö _vähän_ hätävarjelun liioitteluksi?

    Mikä järki on ajaa nastarenkailla huhtikuussa? Nyt on kevät. Talve meni jo.

    Herätkää!

    Äänestä

Mää ainakin ajelen nastoilla vielä huhtikuun!

Äänestä
  • mää aja siihe asti ko tullee eka sakot

    Äänestä

No, sori. Porilaiset ovat vähän hitaita!

12 astetta ulkona ja kesäkeli. Jengi vetää nastarenkaissa "varmuuden vuoksi".

Ei tsiisus.

1Äänestä

Juhannuspäivänä nastat vasta pois. Niin, jos ei oo lunta enkä oo krapulassa

Äänestä

Minusta on kiva rouskia asfalttii nastoilla.. varsinkin ..kun ajelen sokkaria ympäri päivästä toiseen.

Äänestä

Määäääääääääääääääääääääääääää ajan autolla jossa on rengaat alla

Äänestä

Ajelen ympäri Poria nastagummeilla. On kiva kattella kun ihmiset köhii. Huehue.

Äänestä
  • Oikea periaate,

    (vai onkohan)

    Äänestä

  • Näin o.

    Äänestä

Ja koko viikoksi luvattiin juuri yöpakkasta sekä ensi viikonlopuksi rankkaa lumisadetta koko Suomeen. Nyt kiiruusti kesärenkaat alle!!

Äänestä

Sitten vasta vaihdan nastarenkaat pois, kun öisinkin alkaa ulkona olemaan 10asteen puolella. Nythän ne lupaa vielä lunta ja pakkasta, joten en pidä mitään kiirettä renkaiden vaihdossa.

Äänestä

Nastarenkaita käyttävät vain vuoteensakastelijat ja neidot. Heille se suotakoon vaikka juhannuksena, jos jännittää.

Äänestä
  • Siinä se jo tulikin. Joku kuvittelee varmaan, että huhtikuun puolessa välissä tulee PYSYVÄÄ LUNTA Poriin.

    Eipä kuulkaa tule vaikka onkin yöpakkasia!

    Äänestä

Koska se viimeinen päivä on

Äänestä
  • Viikon kuluttua on 18 astetta eli varmaan jo uskaltaa ottaa nastarenkaat POIS!

    Äänestä

Tää kevät on ollut hyvin vaihteleva sääolojen suhteen, huhtikuus useana aamuna pakkasia jopa räntää/lunta, varmaan jokainen suurin piirtein tietää, koska pitää vaihdattaa kesikset autoon millä itse ajelee, jos tietää että joutuu aamulla lähtemään pidemmälle auton kans niin on kaiketi ollut hyvä ettei kovin kiirehdi niiden vaihdolla, mut mielipiteitä tässäkin aihees,.

Äänestä
  • Tämän vuoden huhtikuu on alleviivannut sitä, miksi nastarenkaista pitää päästä eroon. On ollut kiistaton tarve pitää talvirenkaita (ei siis nastarenkaita vaan talvirenkaita) autossa varmuuden vuoksi, jos yöllä sataakin lunta.

    Lunta/räntää tai liukkautta ei kuitenkaan koskaan tullut eikä 15.3. jälkeen ole ollut tarvetta nastarenkaille. Silti on ollut hyvä varmuuden vuoksi pitää nastattomat talvirenkaat eli kitkarenkaat autossa näihin päiviin saakka.

    Juuri säiden vaihtelevuus tarkoittaa sitä, miksi kitkarengas on ainut järkevä valinta: sitä voi pitää vappuun asti autossaan varmuuden vuoksi, jos siltä tuntuu. Nasterenkailla pelleily huhtikuussa sen sijaan tuntuu enemmän kuin hätävarjelun liioitteluna.

    Lähivuodet näyttävät, kielletäänkö Suomessakin nastarenkaat. Ruotsissa kiellettiin ja Oslossa kiellettiin diesel-autoilla ajaminen. Ihmiset tulevat lähivuosina Porissakin näkemään mielenkiintoisia muutoksia ilmansaasteisiin liittyen (diesel-autojen kielto ja nastarenkaiden kielto).

    Äänestä

  • haista patska!

    Äänestä

Ainakin Pirkanmaalla on tiet olleet niin sulat jo lopputalvesta, että olisi voinut ajaa kesärenkailla ja joku kenties ajoikin. :)

Äänestä

On muuten nastarengas laiton rengas tämän päivän jälkeen. Eikö nyt olekin pääsiäisen jälkeinen maanantai?

Äänestä

Uutisissa juuri mainittiin että ei ole vielä syytä vaihtaa kesärenkaita.

Äänestä
  • oman järjen käyttö on sallittu. älä kuuntele uutisia liikaa.

    Äänestä

On niin huonot nastarengaat ettei aja ensitalvea,nyt ajetaan nastoilla viellä kuukaus... ei sitä tiedä vaikka lappiin menis ei voi ikinä tietää.

Äänestä

"On muuten nastarengas laiton rengas tämän päivän jälkeen. Eikö nyt olekin pääsiäisen jälkeinen maanantai?"

Höpöhöpö. Itä-Suomessa tänään 25 ulosajoa, joissa syynä lumi ja loska. Jos tarvetta on voi talvirenkaita (myös nasta) pitää alla vielä pitkään. Keväät eivät ole koskaan samanlaisia.

Äänestä
  • Ja vielä lakitekstiä perään. Kannattaa kiinnittää huomiota aivan viimeiseen lauseeseen:

    Nastarenkaita saa käyttää marraskuun 1 päivästä maaliskuun 31 päivään tai toista pääsiäispäivää ensinnä seuraavaan maanantaihin, myöhemmän näistä päivämääristä ollessa määräävä. Muunakin aikana nastarenkaita saa käyttää hälytysajoneuvossa, puolustusvoimien käytössä olevassa maastokäyttöön tarkoitetussa autossa ja perävaunussa, tienpitoon käytettävässä autossa ja perävaunussa sekä hinausautossa. Nastarenkaita saa käyttää muuna aikana myös auton tai hinattavan ajoneuvon kauppaan, korjaukseen tai katsastukseen liittyvissä tilapäisissä siirroissa sekä kaikissa autoissa ja hinattavissa ajoneuvoissa, milloin sää tai keli sitä edellyttää.

    Äänestä

  • Poliisisetä_ kirjoitti:

    Ja vielä lakitekstiä perään. Kannattaa kiinnittää huomiota aivan viimeiseen lauseeseen:

    Nastarenkaita saa käyttää marraskuun 1 päivästä maaliskuun 31 päivään tai toista pääsiäispäivää ensinnä seuraavaan maanantaihin, myöhemmän näistä päivämääristä ollessa määräävä. Muunakin aikana nastarenkaita saa käyttää hälytysajoneuvossa, puolustusvoimien käytössä olevassa maastokäyttöön tarkoitetussa autossa ja perävaunussa, tienpitoon käytettävässä autossa ja perävaunussa sekä hinausautossa. Nastarenkaita saa käyttää muuna aikana myös auton tai hinattavan ajoneuvon kauppaan, korjaukseen tai katsastukseen liittyvissä tilapäisissä siirroissa sekä kaikissa autoissa ja hinattavissa ajoneuvoissa, milloin sää tai keli sitä edellyttää.

    Sää tai keli ei ole edellyttänyt nastarenkaita maaliskuun puolivälin jälkeen. Näin PORISSA. En ota kantaa muhin paikkakuntiin, koska asun täällä!

    Hauskaa on, että minä selvisin koko talvesta ilman nastarenkaita! Joulukuun alusta maaliskuun puoliväliin oli toki nastaton talvirengas eli kitkarenkaat autossa ja nyt siis 6 viikkoa on ollut kesärenkaat alla.

    Miten joku rallattelee huhtikuun viimeisellä viikolla vielä nastarenkaissa, kun minulla ei koko talvena ollut nastrenkaita (enkä nastoja kaivannutkaan)!

    Äänestä

  • Siis joku väittää, että Porissa kannattaa pitää nastarenkaat alla koska ITÄ-SUOMESSA on satanut räntää?

    Siis mitä häh? Kuka on aineissa? Minä vai joku muu?

    Mitä Lapin tai Itä-Suomen lumitilanne liittyy Porissa autoiluun? Porissa on vedetty kesärenkailla maaliskuun puolivälistä alkaen. Ei tarvetta nastoille. Piste. Katso sääennuste, jos et ikkunasta näe ulos.

    1Äänestä

  • Väännän rautalangasta: Osa täällä nastoilla ajelevista ihmisistä tekee työn tai vapaa-ajan vuoksi viikottain reissuja Porin ulkopuolelle (myös esim. Itä-Suomeen). Tottakai, jos autoilija on kuin sinä 200-300 km/vuosi ja sekin Porin keskustassa, niin silloin pärjää läpi vuoden vaikka LingLongin sliksirenkailla. Jos järki ei leikkaan tuon enempää, niin ehkä kannattaisi olla kommentoimatta.

    Äänestä

  • "Siis joku väittää, että Porissa kannattaa pitää nastarenkaat alla koska ITÄ-SUOMESSA on satanut räntää?"

    Ei sille voi mitään, jos ihminen on idiootti ja luulee kaiken tapahtuvan vain Porissa. Luuletko v*ttu, että "kaupungin rajalla" vaihdetaan aina nastakumit alle, kun lähdetään pidemmälle reissuun? Tyhmyys ei ole onneksesi rikollista, muuten istuisit elinkautista.

    Äänestä

  • Koittakaa nyt urpot tajuta et joku voi mennä autollansa vaikka sinne pohjoisii,ei kaikki aja cittarin ja kauppatorin väliä. Noit helvetin eläkeläisii ja iso perseisii ämmii näkee tuol marketin parkkipaikoil sekoilemas autoinensa, kaikilt autot pois ja fillari alle. Menkää kattomaa vaik keskisuomee ja puhukaa sit mitkä kumit pitää olla alla,sillo olis pitäny käyttää kumii ko teiät tehtii.

    Äänestä

  • Turvatkii.ny kirjoitti:

    Koittakaa nyt urpot tajuta et joku voi mennä autollansa vaikka sinne pohjoisii,ei kaikki aja cittarin ja kauppatorin väliä. Noit helvetin eläkeläisii ja iso perseisii ämmii näkee tuol marketin parkkipaikoil sekoilemas autoinensa, kaikilt autot pois ja fillari alle. Menkää kattomaa vaik keskisuomee ja puhukaa sit mitkä kumit pitää olla alla,sillo olis pitäny käyttää kumii ko teiät tehtii.

    Joo,+JOKU+voi+mennä+autolla+Tamperetta,+Turkua+tai+Hesaa+kauemmas,+mutta+ei+95+%+porilaisista+Lapissa+jatkuvasti+ajele+;)Myöntäkää+jo+raukat,+että+kevät+yllätti.+Jäi+kesärenkaat+vaihtamatta.+Nyt+ihmetellään,+miten+tuli+26.4.+ja+on+vielä+nastat+alla.Oho,+mikä+yllätys.+Ei+ole+enää+talvi.+Ei+tarvi+nastarenkaita+(eikä+ole+tarvinnut+Lapissakaan)+kuuteen+viikkoon.+Lapissa+ajetaan+nastattomilla+talvirenkailla.+Nastoja+ei+tarivta+Suomessa+missään!"Tukholmassa+on+yhdellä+kadulla+ollut+vuodesta+2010+alkaen+kiellettyä+ajaa+nastarenkailla.+Kyseinen+katu+on+Söderin+saarella+sijaitseva+Hornsgatan,+jolla+on+ollut+mittausten+mukaan+kaupungin+huonoin+ilmanlaatu.+Nastarengaskielto+on+tehonnut+hyvin:+nastarenkaiden+osuus+on+pudonnut+alle+puoleen+aiemmasta+ja+kadun+liikennemäärä+on+vähentynyt+kiellon+jälkeen.+Vaikutukset+ovat+ulottuneet+myös+laajemmalle+alueelle.Tukholman+kaupunki+ei+kuitenkaan+halua+laajentaa+nastarengaskieltoaluetta,+vaan+tahtoisi+ottaa+käyttöön+Norjan+mallin+mukaiset+nastarengasverot."Olettehan+tiedostaneet,+että+nastarengasvero+on+tulossa+myös+Suomeen.Muistakaa+keneltä+kuulitte+asiasta+ensimmäisenä+:)

    Äänestä

  • Mutkumääpärjään kirjoitti:

    Väännän rautalangasta: Osa täällä nastoilla ajelevista ihmisistä tekee työn tai vapaa-ajan vuoksi viikottain reissuja Porin ulkopuolelle (myös esim. Itä-Suomeen). Tottakai, jos autoilija on kuin sinä 200-300 km/vuosi ja sekin Porin keskustassa, niin silloin pärjää läpi vuoden vaikka LingLongin sliksirenkailla. Jos järki ei leikkaan tuon enempää, niin ehkä kannattaisi olla kommentoimatta.

    "Väännän rautalangasta: Osa täällä nastoilla ajelevista ihmisistä tekee työn tai vapaa-ajan vuoksi viikottain reissuja Porin ulkopuolelle (myös esim. Itä-Suomeen). Tottakai, jos autoilija on kuin sinä 200-300 km/vuosi ja sekin Porin keskustassa, niin silloin pärjää läpi vuoden vaikka LingLongin sliksirenkailla. Jos järki ei leikkaan tuon enempää, niin ehkä kannattaisi olla kommentoimatta. "

    Siellä taas joku peruskoulun käynyt vetäisi herneen nenään :D

    Olet jotenkin katkera. Haluaisit ajaa nastattomilla talvirenkailla, mutta et uskalla. Olet kateellinen niille, jotka ajavat kitkarenkailla talven ja vetäisevät kesärenkaat alle maaliskuun puolivälissä. "Miten ne sen tekevät?" Niinpä, Eskoseni. Sitä ihmetellessä.

    En ymmärrä miksi olet katteellinen? Se paistaa vahvasti rivien välistä läpi, että sinäkin HALUAISIT olla niitä tyyppejä, jotka vetelevät kesäkumeilla maaliskuun puolivälistä.

    Vaihda kuule jo ne kesärenkaat alle ja käy vetäsemässä karstat pois koneesta. 250 mittarissa rauhoittaa kummasti.

    Äänestä

  • Muutappa urpo sinne sörediin päästään sinustakin. Kuukaus menee viellä nastoilla.

    Äänestä

Luuletteko+urpot+että+on+mitään+hyötyä+vouhottaa+näillä+sivuilla+nastarenkaiden+käytöstä+?++99+%+ei+näitä+sivuja+lue+ja+loppua+prosentti+ei+kiinnosta.

Äänestä

Omapa asianne mitä asutte siellä kivikylässä, henkittäkää kivipölyä ja pakokaasua ihan rauhassa,minä en käy kuin marketeissa ja parikierrosta kartsalla ajamassa huvikseni,sitten maaseudun rauhaan. On muuten nastakumit alla ja on viellä ainakin kolmeviikoa.

Äänestä

Miullakin on mökki Pielisillä.

Äänestä
  • Niin on venäläisilläkin...otan osaa.

    Äänestä

"Näillä keleillä on tärkeää saada nastarenkaat pois porilaisten autojen alta."

-Raumalaiset toki jatkakoon pitämistä.

Äänestä

Otan vasta juhannuksen jälkeen nastarenkaat pois! Jos kerran käyttömaksu nousi niin kulutetaan sitten sen edestä tietäkin...

Äänestä
  • Se on kuule sinun ja poliisin välinen asia milloin nastoilla ajelet!

    Äänestä

29.4.2017 ja ulkona 9 astetta. Yllättävän monessa aurtossa rapisee vielä nastat.

Ilmeisesti odotellaan talven alkua?

Uskomatonta laiskuutta ja piittaamattomuutta nämä nasta-autoilijat huhti-toukokuun vaihteessa!

Äänestä

Kattokaa helvetin kitiviurut mitä keliä luvataan,lunta räntää myrskyä, nyt kannattaa käydä nopeesti lähimarketissa hakemassa juhlamokkapakeeti ja sitten auto talliin. Minä autoilein jokapäivä minun autossa on nastakumit ja pysyy vielä ainakin pariviikoa. Laitakaa sukkahousut päähän ja hengittäkää niiden läpi,pöljät homot surkeet nahjukset vaippaperseet.

Äänestä
  • niin, torstaina 13 astetta ja perjantaina 18 Porissa.

    Nastarenkaat alle heti!

    Äänestä

Ilmat kylmenee tulee takatalvi,nautikaa nyt ensiviikolla sataa lunta,älkää kiirehtikö kesärenkaiden kanssa.

Äänestä

Olipa hyvä, että viime yönä oli nastakumit alla, kun oli pakko lähteä liikenteeseen. Samalla tuli jeesattua yksi kitkarengaspelle ojasta ennen Luviaa.

Äänestä

En olisi ikimaailmassa uskonut 2 kuukautta sitten, että joku ajelee Porissa 19.5. 20 asteen varjolämpötilassa nastarenkaat rapisten!

Eikä nasta-autoja ole Porissa vain muutamaa: Nastarenkailla varustettuja autoja on Porissa yllättävän monta 19.5.2017! Aivan poikkeuksellinen tilanne!

Äänestä
  • Noko lunta tulee harva se päivä :-I

    Äänestä

Eilen Kyläsaaressa joku mamma ajoi tila-autollaan hakemaan lapsia koulusta ja kova rohina kävi. Jokohan poliisin pitäisi alkaa muistuttaa maksuosoituksella?

Äänestä

En minä ole vielä vaihtanu. Jos vaikka tulee liukasta vielä.

Äänestä
  • On ennustettu kovaa takatalvea tulevaksi. Satakunnassakin yli 10 astetta pakkasta (yöllä).

    Äänestä

Tänään joku MLY-*** BMW X5 rapisteli nastarenkaissa kohti Kalaholmaa. NOLOA!!! Ei uskalla vielä laittaa kesärenkaita????

Äänestä

Ajan nastarenkailla ympäri vuoden, ei talvi pääse yllättämään.

Äänestä
  • "Ajan nastarenkailla ympäri vuoden, ei talvi pääse yllättämään. "

    Tuskin ajat. Nastarengas on laiton pääsiäisen jälkeen. Ollut jo yli kuukauden.

    Sen verran voinee silti päätellä tuollaisen kommentin kirjoittajasta:
    - koulutustaso peruskoulu
    - ansiotaso alle suomalaisen mediaanin
    - lievää ylipaino-ongelmaa
    - yleiseen populaatioon nähden keskimääristä todennäköisemmin tupakoi

    Menikö nappiin?

    Äänestä

Kyllä nastarenkaat vaan kiinnostaa. Naapurin kellarikomerosta oli yritetty varastaa mutta oli tullut häirityksi ja jättänyt ne lojumaan käytävälle. Pihalla on nähty luppakorvaisia tummapartaisia miehiä ja yksi viiksekäs nainen. Ollaas taas tarkkana ettei lähde porkkanatkin maasta.

Äänestä

Nastarenkaita edelleen useammassa henkilöautossa. Kyllä on kummallista, että 23.5. rapisee!

Ihan oikeasti: Eikö saa vielä laitettua kesärankaita vai mitä varmistellaan nastarenkaiden käytöllä 23.5.?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kesärenkas kirjoitti:

Näillä keleillä on tärkeää saada nastarenkaat pois porilaisten autojen alta ja kesäkumia paikalleen!

Talvirenkaiden tarve päättyy keväällä yhtä yllättäen kuin niiden tarve alkaa syksyllä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu