Asuntojenhinnat.fi, asunnon hinta-arvio netistä

Alf79

Palvelusta julkaistiin tällä viikolla ilmeisesti uusi versio. Itse olen käyttänyt tuota viimeksi pari vuotta sitten kun myin asuntoani. Nyt uteliaisuuttani uudelleen. Ihan hyvin palvelu on mennyt eteenpäin, mutta toivoisi edelleen tarkempia kohderajauksia.

Sitä ihmettelen, että miten hinnat jatkaa nousua. Nekin löytyy tuolta esim. http://www.asuntojenhinnat.fi/myytyjen-asuntojen-tilastot/. Miten, onko teillä ollut myyntien neliöhinnat tilastojen kaltaisia oikeasti, vai ovatko nämä vain "tilastoja".

7

4428

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kysy.taas.ensi.viikolla

      Nousun syy on sama kuin kymmenillä muillakin ihmettelijöillä samasta aiheesta: Vanhojen taloyhtiöiden remonttilainat lasketaan myyntihintaan, vaikka niitä ei kaupantekohetkellä maksetakaan pois.
      Ja korostetaan jälleen kerran sitä seikkaa, että ostaja maksaa varainsiirtoveron myös noista taloyhtiön remonttilainoista. Jos sitten myy asunnon pois ennen kuin remonttilainat maksettu, seuraava ostaja maksaa taas varainsiirtoveron samoista lainoista. Valtio keksi hyvän rahasammon.

      • hiortrfgeg

        Tällä vastaajalta ei ainakaan mielikuvitusta puutu.


      • röhönauroin_sulle
        hiortrfgeg kirjoitti:

        Tällä vastaajalta ei ainakaan mielikuvitusta puutu.

        Kerrotko tarkemmin?


    • Asiaanperehtynyt

      Kerro mitä ovat "tilastot". Nuo hinnat pohjautuvat Tilastokeskuksen tilastoihin, jotka kerätään toteutuneista varainsiirtoverotiedoista. En oikein käsitä mistä tätä "valeuutis" -porukkaa oikein sikiää. Tilastokeskuksen tilastot ovat ainoat luotettavat tilastot tässä maassa ja edelleen joku piipittää niiden virheellisyydestä, koska tilasto ei mene omaan mieleiseen suuntaan

      • 222333

        Varsinkin huonoina markkina-aikoina, kun toteutuneet kappamäärät jäävät vähäisemmäksi voi tilastoihin mennä suhteellisesti enemmän arvokkaampaa asuntoa suht. halvempaan hintaan. Tämä siksi kun monet jättävät myynnin, jos ei mielestään asunnosta riittävästi hintaa saa tai se ei kaupaksi mene. Jota hintaa siis tarvitaan toisen asunnon tilalle ostoon, joka toinen asunto on usein uusi tai muutoin hintavampi kuitenkin. Ja uusien asuntojen hinnathan eivät juurikaan laske, ei vaikka aika kuinka huono olisi. Myynnin sijaan myös vuokrallekin voidaan vanha asunto jättää, jos ei mielestään riittävästi siitä hintaa ole saatavissa.
        Toki niinkin voi spekuloida että huonoina aikoina ei juurikaan nimenomaan arvokkaita asuntoja myydä, kun tiedetään niistä saatavan hyvä hinta heti kun ajat paranevat. Mutta minä uskon että tuolla edellisellä on ainakin suurempi vaikutus tilastoihin.
        Myös perinnön tai osaperinnön kautta ostetuissa asunnoissa hinnat laitetaan niin alas kuin mitä verottajan katsotaan hyväksyvän, ja asunnon saanut sitten kompensoi sisaruksille muussa omaisuuden jaossa. Toki meillä verottaja kyllä pakkaa arvioimaan perintö-asuntojen hinnat korkeimman mukaan ja yli niiden todellisen markkinahinnan. Varsinkin huonoina aikoina näin, kun tämä menneen pohjalta arvioitaan tekee.


    • s.v.t

      Nyt kun 15-vuotinen lama on ajanut jo palkanalennuksiinkin verojen kiristyessä, on SOPULILLE uskoteltava, että aniharvempi vielä maksaa kuplahintoja. Asuntoje kauppamääräthän vähenevät koko ajan ja jäljelle jää ne ylihintaiset. Toisaalta myös sopulin velanottokyky on aina vain huonompi. Edessä on siis mittava romahdus, jota vastaan on nyt taisteltu RAHASTOJEN voimin. Tämäkään vippaskonsti ei kauaa kestä, minkä näemme mm. Orava-asuntorahaston konkurssina.

      Vedätys - jolla em. kuvitteelisia hintoja tarjoillaan - on tullut tiensä päähän. Edessä on vain koronnostoja ja lisää konkursseja.
      Tässä tilanteessa kun valtion velka kasvaa eikä vienti vedä, joutuu porrrrvarihallitus tukeutumaan lisäleikkauksiin. Ne toteutetaan taktisesti kuntavaalin jäljeen, jotta sopuli tässäkin asiassa lankeaisi.

      Sss-natsit hallitsevat nyt KAIKKIA tiedotusvälineitä, joten "tiedotus" (valehtelu) on siis sen mukaista.

    • faktajuttuja

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joskus mietin

      miten pienestä se olisi ollut kiinni, että et koskaan olisi tullut käymään elämässäni. Jos jokin asia olisi mennyt toisi
      Ikävä
      24
      4586
    2. Miten reagoisit

      Jos ikäväsi kohde ottaisi yhteyttä?
      Ikävä
      88
      3714
    3. Ryöstö hyrynsalmella!

      Ketkä ryösti kultasepänliikkeen hyryllä!? 😮 https://yle.fi/a/74-20159313
      Hyrynsalmi
      46
      3075
    4. Olisiko kaivattusi

      Sinulle uskollinen? Olisitko itse hänelle?
      Ikävä
      54
      2657
    5. Ihana nainen

      Suukotellaanko illalla?☺️ 🧔🏻🫶
      Ikävä
      51
      2589
    6. Mitä haluaisit sanoa

      Nyt kaivatullesi?
      Ikävä
      203
      2583
    7. Sukuvikaako ?

      Jälleen löytyi vastuulliseen liikennekäyttäytymiseen kasvatettu iisalmelainen nuori mies: Nuori mies kuollut liikenne
      Iisalmi
      32
      2390
    8. Ootko koskaan miettinyt että

      miksi kaivatullasi ei ole puolisoa?
      Ikävä
      152
      2318
    9. Huomenta ihana

      Mussu ❤️.
      Ikävä
      31
      1945
    10. Avustettu itsemurha herättää vahvoja tunteita - Laillista Sveitsissä, ei Suomessa

      Hilkka Niemi sairastaa harvinaista PLS-sairautta. Hilkan on elettävä loppuelämänsä parantumattoman sairauden kanssa, jok
      Maailman menoa
      107
      1521
    Aihe