Eläkemummujen asuminen.

vahesa

Hyväkuntoiset mummut haluaisivat asua omassa pikkuruisessa mökissään jossa ei ole paljon siivottavaa. Suunittelijat eivät tee sopivia pikku taloja. Perustarpeet pieni oh , keittiönurkkaus, saniteettitilat ja nukkuma-alkoovi kuten ennen vanhaan. Ei varmasti tarvitsisi paljon neliöitä, eikä hintakaan mahdoton. Rekalla voisi viedä tontille. Tonttikaan ei tarvitsisi olla kuin pieni pläntti ja jos on lapsukaisia joiden kanssa välit ok. eiköhän mummun mökki sinne mahdu.

6

205

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pikkumökkejä

      Kyllähän pieniä taloja tehdään vaikka kuinka paljon, en ihan taida ymmärtää aloitusta.

      Ellei sitten aloittaja tarkoita esim. 20-neliöistä koppia? Mutta tehdäänhän vapaa-ajan asunnoiksi tarkoitettuja pikkurakennuksiakin ts. mökkejä vielä enemmän kuin pieniä ok-taloja, joista mummon kelpaa valkkailla.

    • raksakaheli

      Minihouse voi olla ratkaisu mummon asumiseen. Siihen saa saunan, jos tahtoo. Itse haluaisin kylpyhuoneen ja siihen höyrysuihkukopin. Tää koppi on kuin sauna ilman kiuasta ja lämpenee 3-6 minuutissa. Voi olla korkeampi malli, jossa on makuuhuone t. matalampi, jossa on makuuparvi ja säilytystilaa keittiön ja kylpärin yläpuolella.
      Kamiinalla voi lämmittää. Tosin haluaisin varaavan takan, mutta kai se olisi liikaa pieneen tilaan.

      Mulle ei ole vielä selvinnyt millainen alusta tarvitaan. Valetaanko laatta vai lasketaanko minihouse betonitolppien varaan.?

      • hissi_ei_mene_ylös

        Tehdäänhän sitä kokonaisia omakotitalojakin siirrettävinä (ainakin Teijotalot). Näissä on betonirakenteinen sokkeli/alapohja eikä talon alle tarvita muuta kuin sorapatja routaeristeineen vesi/viemäri/sähköliitännät oikealle hollille odottamaan. Talo tuodaan tontille erikoislavetilla, tunkataan hydraulitunkkien varaan, lavetti nykäistään alta ja talo lasketaan paikoilleen. Letkut kii ja sauna lämpiämään.

        Niijoo, ja kouluja & päiväkoteja tehdään siirrettävänä kanssa. Yhden valmistajan käyttämä perustusratkaisu on sorapatja sen päälle kyljelleen asetetut betonipaalut, joiden varaan kokonaan puurakenteiset elementit nostellaan.

        Normi kuorma-auton lavalle sopivia sauna 1-2 huonetta/tupakeittiö kesämökki"kontteja" taitaa nykyään tehdä useampikin valmistaja. Luulisin näissäkin olevan sellaiset ratkaisut, ettei paljoa em. sorapatjaa kummempaa valmistelua tontilla tarvita. Toki terassi/porras pitää talon kylkeen väkertää sen jälkeen, kun se on paikoilleen tiputettu.

        Ja huom. ns. talviasuttavan kesämökin lämmöneristykselle ym. asetetut vaatimukset ovat käytännössä samat kuin OK-talon vaatimukset, joten ainoa mahdollinen este keksinnön rekisteröimiseksi vakituiseksi asunnoksi on liian vähät neliöt. Olikosenyt periaatteessa asuinhuoneiston minimikoko 25 m², mutta onhan pienempiä kerrostaloasuntojakin rakennettu poikkeusluvilla, Vantaalle valmistuu pian talo, jossa on 15,5 m² asuntoja.

        Parviratkaisut voi kyllä mummonmökissä unohtaa! Vai oliko tarkoitus laittaa porrashissi, jolla mummo pääsee sinne parvelle?


      • pikalöylyt

        Niijoo, ja kaminalla ei voi lämmittää. Kun lämmöneristykset ovat mallia nykyaika, kaminan 6-10 kW kattaa ison talon lämmöntarpeen paukkupakkasella. Pieneen taloon ja lauhalle kelille kynttilä taitaa olla sopivampi lämmönlähde. Elikkä siis ennemmin jotain pientä takkauunia tai Porinmattia, mistä ei kaikki lämpö pamahda kertalaakista tupaan. Ja tämäkin siis lähinnä tunnelmointilaitteena. Ei 20 m² taloon noin niin kuin taloudellisessa mielessä kannata muuta harkitakaan kuin suorasähkölämmitystä.


      • envielämummo
        pikalöylyt kirjoitti:

        Niijoo, ja kaminalla ei voi lämmittää. Kun lämmöneristykset ovat mallia nykyaika, kaminan 6-10 kW kattaa ison talon lämmöntarpeen paukkupakkasella. Pieneen taloon ja lauhalle kelille kynttilä taitaa olla sopivampi lämmönlähde. Elikkä siis ennemmin jotain pientä takkauunia tai Porinmattia, mistä ei kaikki lämpö pamahda kertalaakista tupaan. Ja tämäkin siis lähinnä tunnelmointilaitteena. Ei 20 m² taloon noin niin kuin taloudellisessa mielessä kannata muuta harkitakaan kuin suorasähkölämmitystä.

        Vai ei kamiinalla lämmitetä, kun tulee liian lämmin. Sähkö on hyvä ja huoleton, mutta sähkökatkon varalta pitää olla jokin lämpösysteemi, ettei mummon tule vilu!

        Tuossa ehdotellaan noita lomamökkiratkaisuja, mutta niissä on vikana säilytystilojen puute vielä pahemmin kuin "taloissa". Näin jonkin parviratkaisun, jossa parvi oli 160cm korkeimmalta kohdaltaan. eli tällainen keskipituinen nainenkin lyö päänsä saati 180cm pitkä poikani! ei käy! Parvi kuitenkin helpottaisi säilytysongelmaa ja kävisi vierahuoneeksi. Mummolla on kaikennäköistä säilytettävää valokuvista harrastevälineisiin ja -tuotoksiin.

        Voi olla viisasta varautua siihen, ettei itse pääse parvelle loppuelämäänsä, siinä olet oikeassa. Toivon, että joku sitten vie talvipalttoon yläkertaan ennen juhannusta ja tuo alas, kun tarvin.

        Nyt kuitenkin menen tästä lämmittämään tätä 100neliön asuntoa. Käytössä vasta yksi tulisija tlle syksylle. Kaksi muuta lämpiää, kun tässä kylmenee.


    • hokarene

      hirsitalot on suomen susituin talo!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ja taas ammuttu kokkolassa

      Kokkolaisilta pitäisi kerätä pois kaikki ampumaset, keittiöveitset ja kaikki mikä vähänkään paukku ja on terävä.
      Kokkola
      60
      5747
    2. Mitä siellä ABC on tapahtunut

      Tavallista isompi operaatio näkyy olevan kyseessä.
      Alajärvi
      113
      4932
    3. Helena Koivu on äiti

      Mitä hyötyä on Mikko Koivulla kohdella LASTENSA äitiä huonosti . Vie lapset tutuista ympyröistä pois . Lasten kodista.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      400
      2913
    4. Ovatko naiset lopettaneet sen vähäisenkin vaivannäön Tinderissa?

      Meinaan vaan profiileja selatessa nykyään valtaosalla ei ole minkäänlaista kirjoitettua tekstiä siellä. Juuri ja juuri s
      Nettideittailu
      95
      1401
    5. Suomi vietiin Natoon väärin perustein. Viides artikla on hölynpölyä. Yksin jäämme.

      Kuka vielä uskoo, että viides artikla takaa Suomelle avun, jos Suomeen hyökätään. Liikuttavasti täällä on uskottu ja ved
      Maailman menoa
      340
      1119
    6. Et ilmeisesti aio enää ikinä olla tekemisissä

      Että näinkö se menee
      Ikävä
      65
      961
    7. Kuvaile elämäsi naista

      Millainen hän on? Mikä tekee hänestä sinulle erityisen?
      Ikävä
      29
      958
    8. Sydämeni on sinun luona

      Koko ajan. Oli ympärilläni ketä oli niin sinä olet vain ajatuksissa ja tunteissa. En halua muiden kosketusta kuin sinun
      Ikävä
      46
      886
    9. Trump ja Venäjä

      Huomasitteko muuten... Käytännössä ainoat valtiot, joille Trump EI eilen asettanut typeriä tariffejaan, olivat Venäjä ja
      Maailman menoa
      109
      867
    10. Jatkuva stressitila

      On sinun vuoksesi kun en tiedä missä mennään mutta tunteeni tiedän ainoastaan
      Ikävä
      52
      839
    Aihe