Vihainen chihuahua

neula

Minulla on 4:n kk ikäinen uros chihua. Se puree minua aina etenkin käsiin. Välillä
pureminen on vihaista. Miten saan sen oppimaan rauhalliseksi?

19

1820

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rakkimyyntiin

      Luovu hullusta rakista. Toinen rotu esim. kultainennoutaja sopisi paremmin.

      • jepjep11111

        En olisi voinut paremmin itsekään sanoa! Bravo! Chihut ja muut rottaan rinnastettavat koirat pois, ja tilalle jokin oikea, ihmis- ja koiraystävällinen rotu.


      • Rkddk

        Meillä chihu ihana ihmisrakas nelijalkainen, joten ei voi laittaa rotuominasuudeksi.


      • jhgkghkgyk
        Rkddk kirjoitti:

        Meillä chihu ihana ihmisrakas nelijalkainen, joten ei voi laittaa rotuominasuudeksi.

        Etenkään nelijalkaisuutta


    • Jalkojaneljä

      Oikein neljä jalkaa. Melkoinen rakki rkddk:lla. Nelijalkainen idiootti.

    • Oppia_ikä_kaikki

      Tuo ihmisen käpälien järsiminen on aika yleistä alta vuoden ikäisillä. Yksi
      parhaista konsteista taitaa olla että annat sille puruluun kun alkää käsiesi
      päälle käydä.Voit tehdä myös niin että "pakotat" koiran järsimään sitä luuta kädessäsi. Eli pidät luusta kiinni etkä anna sitä vaikka haluaisi. Muita keinoja
      viedä huomio pois itsestäsi on esimerkiksi pallo, sen heittely ja noutaminen vie kätevästi koissun huomion muuhun kuin kätesi järsimiseen.

    • Rakkiihminen

      Ihmisellä on jalat ei käpäliä. Rakki-ihmisille tiedoksi.

    • jyui

      Kuulepa aloittaja. Mikä on ongelmasi, onko sinulla lukihäiriö vai etkö käynyt peruskoulua?

    • chihq

      Chihusi on vasta pentu ja testailee rajojaan. Hyvä idea on pitää aina lähettyvillä jotain, mihin on sallittua upottaa naskalinsa.
      Nyt on aika totuttaa se kaikenlaiseen käsittelyyn. Käy läpi kynsiä, hampaita, korvia ym.. ja palkitse aina leikillä ja herkuilla. Älä välitä ärinästä. Hyvä rangaistus koiralle on vain olla välinpitämätön ja oikeasta käytöksestä annetaan huomiota ja palkitaan.
      Tärkeää on että et kanniskele chihuasi turhaan ulkona. Totuta se lenkkeilemään niin kuin kaikki muutkin rodut ja käy metsäpoluilla ja poluttomassakin maastossa.
      Anna sille hyviä kokemuksia myös vieraista koirista ja ihmisistä, tietenkin yleisellä varovaisuudella. Yritä välttää traumatisoivia tilanteita.
      Elämä on ihanaa chihun kanssa :)

    • Dinadog

      Ei mitään hätää, mein koira ku oli 4kk ikäne ni se puri mua kokoaja, joskus leikillä ja joskus näytti silt et ois ollu vihane mulle, mut nykyää ei pure enää yhtää se on siis 12kk nyt. En oikein osaa sanoa miten opettaisit sen rauhalliseksi, ku kaikki pennut on vähä villejä mutta iän myötä se rauhottuu. Ei mitään hätää :)

    • touholiini

      Minulla on yksi 4V, chihu-uros, joka on todella sosiaalinen, ei hauku, ei ole vihainen kellekään. On valloitttanut jokaisen sydämen, johon on tutustunut. Taloyhtiöni asukkaista MONI on ihastunutTAOUHOON, KOSKA SE ON NIIN SOSIAALINEN EIKÄ HAUKKUA RÄKSYTÄ KOSKKAAN.ei ole ostettu mistään kennelistä, oli jo heti saavuttuaan meille, kuin olisi aina asunut täälllä. Aivan fantastinen koira,

    • pikkuisenmuruna

      4 kk pentu pureksii kaikkea ja kaikkia. Kiellät vaan, kiljaisten Ei, aina kun näykkii, ja jos ärisee, murahda takaisi ja vaikka PAINA niskasta lattiaan, ja pidä aloillaan kunnes lopettaa muruna, Huom, muista ´rajoittaa voimankäyttösi, ettet runno pikkuista, vain sen verran tukeva ote, että pysyy aloillaan. Ja muista hellittää heti, kun alistuu. Ja opeta koiralle sallittuja leikkejä, lelun haua, puruluita, ehkä pennun kokoinen nalle voi olla ihan kiva painikaveri

    • HeitäRoskiin

      Onpa typerä rotta.

    • touholiini

      nm. neula

      Koirasihan on vasta ihan lapsi. Se ei voi olla vihainen vielä, mutta tuolla asenteella siitä varmasti tulee vihainen. Jokainen pentu on kiinni varpaissa ja käsissä pentuna, ja sitä tulee käsitellä hellästi. Siksi juuri, kun koirani oli niin villi pentuna, se sai nimen Touho. Mutta mieleenikään ei tullut silloin, että se olisi vihainen, kuten sinunkin koirasi, se oli aivan lapsi vielä.

    • touholiini

      Voi taivas sentään, kuinka joku voi pitää 4 kk vanhaa vihaisena. Taatusti siitä ei pidetä muutenkaan hyvin. Luovu koirastasi ennen, kun pilaat sen täysin.

    • Anonyymi

      OMG! Kaikki koirat on yksilöllisiä mutta suosittelen hankkimaan kiltimmän koiran kuten esim PK collie. Aivan ihana rotu

    • Anonyymi

      Ensimmäiseen kommentoin oli kirjoitettu "luovu hullusta takista" KUKA SEN KIRJOITTTI!! Pidä koiraa vaikka häkissä jossa siitä ei ole haittaa niin kauan aikaa kun se kuolee! Mutta ei saa helvetisti lopettaa sitä

    • Anonyymi

      OTTAKAA PK COLLIE SATA KERTAA PAREMPI ROTU
      t :10v

      • Anonyymi

        Cihu On koira siinä missä muutkin, älä lässytä cihulle kohtele kuin koiraa, palkitse oikeasta ja kehu, kiellä väärästä ja toru... Itsellä cihuja,.. Samat vastuut ja opetukset, kuin muillakin koirilla... Kenelläkään ei ole oikeutta rakitella toisen rakkainta... Kokemuksella cihusta seefferiin kaikki koirut rakkaita ja tärkeitä <3


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      79
      6407
    2. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      41
      5488
    3. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      62
      4309
    4. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      78
      4188
    5. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      69
      3937
    6. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      80
      1317
    7. Anteeksi kaikesta...

      Olin tosi hölmö...
      Ikävä
      73
      1140
    8. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      328
      1135
    9. Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana

      Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?
      Ikävä
      32
      910
    10. Toivotko, että

      Toivotko, että hän yrittäisi jutella sinulle? Vai toivotko, että itse voisit mennä juttelemaan?
      Ikävä
      62
      831
    Aihe