Olkaapa varovaisia näitten Alanyan ukkojen kanssa, jotka tekevät mitä ihmeellisimpiä huijauksia asunnoilla muilla rahastuksilla. Yleensä saalistavat yli 45 vuotiaita naisia, koska ovat helppo kohde huijaukseen rakkauden puheilla. Sen jälkeen alkaa rahan lypsäminen yhteisen asunnon hankintaan jne.....
Alanyan asuntohuijarit
nähnytliikaa
36910
2Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 36
Vanhimmat
Rakkaus ei katso rahaa.
Tärkeä aihe!
Taitaa olla koko Alanya huijareiden käsissä. Niin paljon olen sieltä näitä nähnyt, kuullut ja lukenut.
Yhdistyksen+mukaan+on+useita+satoja+oikeus+juttuja+Alanyassa+meneillään+näistä+asunto+huijauksista.+Yhdistys+mielellään+auttaa.+Kättelyssä+asianajajalle+pitää+maksaa+7.500+e.+Siihen+sisältyy+komissio,+joka+annetaan+auttajalle.+Jos+se+on+normaali+10+%+se+tekee+750+e/tapaus+ja+100+tapausta+on+75.000+e.+Kannattaa+hommata+näitä+oikeus+juttuja,+kun+ei+ole+missään+vastuussa+lopputuloksesta.+Mukava+busines+tämäkin.+Kaikella+tavoin+eletään+meidän+tyhmien+kustannuksella.
Sua vaa vituttaa kun kaikki mihin olet koskenut, niin on muuttunut paskaksi. Ihan kaikki. Itse asiassa koko elämäsi on epäonnistunut.
Tuskin tunnet meitä kun mekään ei tunneta sinua. Meillä kyllä meni asunto kaupat paskaksi mutta pientä toivetta vielä on kun vaihdoimme asiamiestä. Parempaa päivää sinulle. Sinullakaan ei selvästi mene hyvin.
Mulla vähän vastaavaa kokemusta. Sain apua tuota kautta avioeroasiassa. En kerro paljonko jouduin maksamaan, koska takuulla maksoin liian paljon, mutta tämä apunainen soitti perääni monta kertaa joko olen maksanut sen avukatin pyytämän maksun. Hän väitti, että hän joutuu maksamaan, jos minulta ei rahaa kuulu. Heh heh. Nyt ymmärrän miks oli niin kova hätä. Komissiot piti kerätä.
Facessa näyttää olevan juttua pieleen menneistä hammasjutuista. Samaa avukatia on näköjään käytetty. Kuinkahan paljon taas suosittelija on vetänyt välistä?! yäk mitä laupeudensisaria siellä on.
Varoitan vakavasti ryhtymään yhtään mihinkään rahaa vaativaan liiketoimintaan siellä hääräilevien suomalaisyrittäjien kanssa. Kusevat silmään satavarmasti.
Turkkilaisten kanssa asiointi onkin mahdotonta jo kielimuurin takia.
Kumiankan voitte ostaa basaarista. Muistakaa siitäkin tinkiä rajusti koska siinäkin teitä yritetään kusettaa.
Samoin myös näitten asianajajien kanssa pitää olla tarkkana. Näistäkin löytyy henkilöitä, jotka menevät sitten sen syyllisen puolelle. Mutta itse aiheeseen. Muistakaa, ettei kaikki ole sitä mille se näyttää. Nämä turkkilaiset huijarit osaavat asiansa hyvin ja valmiita tekemään mitä tahansa rahan eteen.
Niitä kiinnostaa vaan raha ja ovat nyt huomanneet, että ulkomaalaisia voi rokottaa. On niitä kunnon asianajajiakin, joiden hintapyynnöt eivät ole pilvissä ja osa asuntomyyjistä tietää nämä kunnon asianajajat.
Olisi hyvä tietää kuka olisi kunnon asianajaja, kun ollut vain huonoja kokemuksia.
Niin vaan pilasivat loma-asuntosutkit ja huijarit tuonkin paikan. Ja vieläkin saalistavat siellä. Älkää ostako mitään, keneenkään ei voi luottaa. Huijarit ovat aina vakuuttavia.
ja nyt puhun edelleen näistä huijariukoista jotka rakkauden puheilla huijaa naisia...ja pyytävät rahaa yhteisen asunnon ostamiseen jne. En puhu kenestäkään kiinteistövälitysliikkeestä.
Asunnon osto Alanyasta on nykyoloissa aika hurjaa. Turkki on epävakain maa "Euroopassa" eikä kukaan tiedä mitä tuleman pitää.
Islamin jyrkkä siipi nousee vauhdilla Erdoganin johdolla eikä se tiedä hyvää meille valkonaamoille.
Jos nyt hieman pidempiä aikoja haluaa tuolla asustella niin paikallisista hotelleista saa pitkäaikaiskämpän pilahintaan.
Ei ole suomalaispoloilla helppoa tuollakaan. Vähintään yhtä paljon tai jopa enemmän joutuu pelkäämään myös suomalaisia huijareita. Nyt on heistä moni lähtenyt Suomeen hakemaan uutta virtaa jotta tilanne rauhoittuu. Sitten voi taas palata entisiin puuhiin, kun petetyiltä unohtuu tai ovat poistuneet pettyneinä koko Alanyaan. Jos asioitte kiinteistöasioissa, niin vaatikaa asioiden hoitajalta vähintään viiden vuoden katkeamatonta toimintaa Alanyassa. Siinä ajassa on markkinoilta karsiutuneet jyvät akanoista. Yleensä suomalainen vaimo ja turkkilainen mies on hyvä yhdistelmä ja ollut luotettava yhdistelmä. Mutta tätäkään ei voi yleistää, sutkeja löytyy myös tuolla kokoonpanolla. Vaatikaa riittävä määrä suosituksia ja mm. välittäjän laillistus toimintaan ennen kuin mihinkään rahaa kuluttaviin hankkeisiin ryhdytte. Unohtakaa taksien, baarimikkojen, hotellipiccoloiden, tutun tuttujen, serkkupoikien ja niin edelleen suositukset ja asunnon myynnit.
Kyllä pitää olla ihmisillä vittumainen luonne, kun suomalainen huijaa suomalaista. Ja vieläpä ulkomailla jossa luottamus toiseen ihmiseen on tarpeen.
Ei ole kuin yksi pätevä suomalainen, joka on suorittanut turkkilaisen kiinteistönvälittäjän tutkinnon ja puhuu kieltäkin sujuvasti.
Kaikki suomalaiset jotka Alanyassa asuvat je sieltä toimeentulonsa repivät ovat keskittyneet huijaamaan suomalaisia turisteja. Siis aivan kaikki.
Kiertäkää Herran tähden heidät kaukaa....
Nyt on ollut jonkin aikaa tilanne hallinnassa Alanyan suomalaishuijareiden osalta. Pahimmat tapaukset joutuivat pakenemaan Suomeen kun alkoi maa polttamaan jalkojen alla.
Ei kai se noin yksinkertaista ole? Jos sua on huijattu, olet varmaan tehnyt rikosilmoituksen!
Ei kai kukaan osta asuntoa Turkista näin epävarmassa tilanteessa .
Eroonhan niistä pitäisi hankkiutua .
Ei varmaan järki ihminen ostakkaan ja eroonkaan niistä ei pääse enää tässä maailman tilanteessa. Sääliksi käy asunnon omistajat siellä.
Nyt jos koskaan on ostajan markkinat.
Ei kukaan osta autoakaan sillä mielellä, että myydessä siitä saisi enemmän tai edes saman kuin ennen. Ihan muusta syystä se ostetaan.
Nimenomaan näin. Nuo yläpuolisten toteamukset vastaavat suomalaisten yleiskäsitystä. Ostaa pitää kun muut myyvät ja myydä kun muut ostavat. Nyt on aika ostaa. Tarvetta on ja Alanya on ylivertainen asunnon hintalaatu-suhteella mitattuna tällä hetkellä. Ostajien kyllästyminen jo monta vuotta kestäneeseen loanheittoon alkaa saavuttamaan kyllästymispisteensä. Tällä hetkellä haittapuolena on vain lentolippujen hinta, koska matkanjärjestäjät ja lentoyhtiöt ovat suåintaneen lentovuoroja liian paljon. Kysyntää olisi paljon enemmän kuin paikkoja koneissa.
Sääliksi käy sieltä jo asunnon myyneitä. Velalla ostaneet tai muutoin köyhät ovat joutuneet pakosta myymään. Ne kenellä ei tunnu taloudellisesti missään, onko se asunto siellä vai ei ole, niin eivät ole myyneet. Nauttivat ihanasta ilmastosta ja edullisesta elämisestä eksoottisessa maassa, jossa on vielä oikea kesä. Ja sitä riittää noin 8 kuukautta per vuosi. Rauhallisuutta on epäilty. Se on aivan totta, täällä on ihan liian rauhallista.
Eipä ole velalla ostettu, eikä tappiolla myyty. Kohta mennään "kotiin" mutta ihan muuhun rantakaupunkiin, sivistysvaltioon tällä kertaa ja ikiomaan.
Harvalla on ikioma sivistyvaltio. Olet varmaan sen maan itsevaltias eli diktaattori. Onnittelut.
Niinhän tuota höpötät. Me täällä tunnemme kaikki surkimusten tarinat., myös sinun. Ostit velaksi Mahmutlarista hintaan 120000 ja jouduit myymään 35000. Velkaa jäi, sukulaistakaajat joutuivat maksumieheksi. Ja itse epäreilusti hakeuduit velkasaneeraukseen. Tosin sait rangaistuksesi elämän alamäkesi kautta. Kukaan ei tervehdi, alkoholisoiduit, aina yksin.
Erdogan ajautuu kohta Euroopan kanssa ilmiriitaan ja kansallistaa kaiken ulkomaisen omistuksen maassa.
Tämä on aivan mahdollista.
Tällasta kuulin, että lähes 200 suomalaista ei ole saanut sitä mitä osti ja että 24 milj. euroa on kateissa. Kuulostaa hurjalta.
Mutta missä rahat? Ainakin nämä suomalaiset geneettiset tunarit jotka ovat piiloutuneet tai joutuneet pakenemaan Suomeen, niin ovat ihan perseaukisia surkimuksia. Sääliksi niitä käy muutenkin.
Ymmärsin, ettei nyt syytetty suomalaisia huijareiksi, vaan ylipäätään. Eikö siellä Mahmutlarissa ollut joku iso rakennusliike, joka meni konkurssiin ja monet menettivät sijoituksensa. Siitä ei kyllä ole kuulunut mitään, miten siinä on käynyt. Miten paljon näissä jutuissa on totta ja mikä mielikuvitusta?!
No tuo nyt on aivan yhdentekevää miten Mahmutlarista ostaneet menettävät rahansa. Arvo romahtaa joka tapauksessa välittömästi kun osto on tehty. Päinvastoin voi olla jopa eduksi että tulevat huijatuksi ja eivät joudu siihen ryssäläävään ollenkaan, vaan ymmärtävät viisastua vahingosta.
Niinpä, paikallisten mielestä Mahmutlar on halpa, huonomaineinen slummi. Itse hyvin toimeentulevat asuvatkin ihan muualla.
Aivan hirveä paikka. Ei ole normaaleille ihmisille tarkoitettu. Mitä ihmisten mielessä liikkuu jotka vertailevat Alanyan alueen asuntoja ja sitten lopulta päätyvät ostamaan MahmutLAARISTA?
Huijauksia tehdään kaikkialla: ravintoloissa, pasareissa, asunnonvälittäjissä, rakentajissa ydistyksissä ja asianajajissa. Mihinkään ei ole voinut luottaa täysin vuosien aikana.