Suomalaiset ovat näemmä valinneet edistyksellisen hybridin suosikkiautokseen ja on sanomattakin selvää, että merkki on Toyota. Toyota on nyt vahvoilla, hybridiä on joka lähtöön ja tuolla Toyota-liikkeessä poiketessa näki sen, että hyvin menee. Joka myyjällä oli asiakas kopissa ja ohitse kävellessä kuulin, että uudesta autosta siellä kauppoja tehtiin. Illallakin näkyi myyntipuolella olevan vielä valot päällä kello 18 aikoihin eli nyt tekevät myyjätkin tiliä.
Kauppa käy hurjasti
Satun_nainen
11141
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Ihmekkös tuo hyvää tuotetta on helppo myydä. Ihmiset alkaa pikkuhiljaa tajuumaan kuinka mahtava tuote Toyota hybridi oikeastaan on. Ja valikoima on laaja ja laajenee tulevaisuudessa entisestään v 2020 on joka mallista hybridi saatavissa. Vanhanaikaiset ja saastuttavat dieselit jää pikkuhiljaa historiaan. Todennäköisesti myös pakettiautosta tulee hybridi.
Auris TS Hybridi säästää polttoaine kuluissa minun käytössä noin 3L/100km vanhaan autooni nähden(Auris 1.6 multimode) ja vero on 100€/V pienempi. Eli kun ajan noin 15Tkm/v säästää hybridi silloin 450L bensiiniä/V eli 450€x1,5€= 675€ 100€=775€/V Eli 10v aikana säästöä kertyy 7750€ entisen autoni polttoaine ja käyttömaksuun nähden. Hybridin ja turbon hinta ero on noin 1200€ samoilla varusteilla eli hintaero kuollettuu jo noin 1,5v käytön jälkeen.
Dieseliin verraten hybridin hinta on noin 1000€ enemmän ja dieseli on manuaali. Dieselin verot 552€/V hybridin 150€/V eli dieselin verot on 402€/V suuremmat kuin hybridin. Hybridin polttoaine on noin 0,15€/L eli voidaan olettaa että kulutuksiltaan autot ovat lähellä toisiaan vaikka hybridi on kaupungissa (0-60km/h)etevämpi kulutuksen suhteen. lasketaan kummankin kulutukseksi 5L/100km on se 0,75€/100km dieselin hyväksi. Eli 10000km=75€ ja 100 000km=750€ Eli vuodessa saa ajaa lähes 50000km ennen kuin dieselin kulut on ajettu kiinni hybridiin nähden olettaen että hybridi kuluttaisi saman kuin dieseli todellisuudessa hybridi on kuitenkin etevämpi sekaajossa kuin dieseli. Eli ihminen jolle tulee noin 15T-30Tkm/vuosi ajoa ei juuri dieseli kannata kun on paljon puhtaampi hybridikin tarjolla!
Kyllä se siltä näyttää, että 2017 on hybridin vuosi. Ja ensi vuonna on uusi Avekin sitten hybridinä myynnissä, jolloin Toyotaa myydään vielä enemmän. Muut valmistajat ovat pahasti takamatkalla, varsinkin ne dieseleihin satsanneet, kun dieselkielto leviää yhä laajemmalle.
"kun dieselkielto leviää yhä laajemmalle."
Sanopa nyt yksikin paikka Suomessa missä dieselillä ei saisi ajaa. Nyt tai tulevaisuudessa.
Lyhyempää listaa saa hakea.
Diesel kieltoihin ollaan kovaavauhtia menossa Euroopan suurissa kaupungeissa. Suomessakin on jo vuosia dieselmyynti hiipunut. Ja uudet päästömääräykset uhkaa nostaa tuotantokustannuksia liikaa joten dieselin valmistus todennäköisesti loppuu pikkuhiljaa ainakin henkilöautoissa.
Avensiksenkin saa jatkossa hybridinä. Vielä paranisi jos vastaavan Camrynkin saisi Suomeen. Silloin aukko Avensiksen ja Lexuksen välissä pienenisi vaikka toisaalta Camry kilpailisi ainakin osittain Lexus IS300h:n kanssa samoista ostajista.
Kohta Toyota tuo kaikista malleista hybridin, Aygosta LandCruiseriin ja pikkuhiljaa luopuu dieseleistä myös pakuissa. Se on autoilun juhlaa, pieni kulutus, ei dieselveroa, hyvä suorituskyky...mitä enää voi toivoa?
HybridiCamry olisi kova sana, kova kilpailija Audin A6:lle, Viitossarjan Bemulle ja uudelle Volvo V90:lle. Ja taastusti edullisemmin, mutta mistään ei tarvitsisi tinkiä.
Is 300h lexus tilattu..halusin porrasperäisen hybridin.
Hybridi (Tojossa) viehättää kaupungissa, kotikadulla ja parkkialueilla se lähes äänetön kulku, sille iso plussa.
Nii mutt TOYO on romu osta ennemmi hyunday uudempaa tekniikkaa ei syty palaa
kesken reissun niinku noi toyot alkaneet kärytä niis on varmaa puuilon akut.
juuri näin. Toyota maailman suurimpana ja parhaimpana autonvalmistajana osaa tuon autonrakennuksen jalon taidon. esimerkiksi vag on jäänyt vähintään 30 vuotta jälkeen Toyotaan verrattuna ja vaggineissa laatu on tuntematon käsite, lähinnä maatila käyttöön tarkoitettuja huonolaatuisia kippoja.