Lääkäriä vieroksuva

Voiko vika olla kilpirauhasessa vai johtuuko jostain muuta.
ilmaantunut verenpainetta,sydän tykyttelee, kurkkukipu, niskassa kipukohtauksia ja kämmenien ja jalkaterien nipistelyä ja kuumotusta, joka voi kestää monta päivää. unettomuus vaivannut jo pitkään.
muut labrakokeet olivat ihan hyvät, kolestorooli OK. sokeri OK. Hb OK
osaako joku tulkita?

19.03.2014
S-T4V 14 viite10-21
S-TSH 1.6 0.3-4.5
todettu struuma

14.05.2015
S-T4V 14 viite10-21
S-TSH 2.6 0.3-4.5
S-T3V 5.8 2.6-6

31.10.2016
S-T4V 12 viite 9-19
S-TSH 0.68 0.5-3.6
S -TPOAb 13 kU/l <35
S -TyglAb 49 kU/l < 4
6460
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Minulla oli myös struuma ja kun kilppari kasvoi isoksi, niin minulle tuli myös noita kurkku-ja niskaoireita. Onko sinulta katottu ultraa?

Äänestä

> S -TyglAb 49 kU/l < 4

Tuosta puuttunee nolla eli oltava "<40"
Se harvinaisenpi Hashimoto, joka näkyy vain TyglAb-arvossa?
Vakioneuvo on tiukka gluteenittomuus ja 200µg seleeniä.
Ilmeisesti ei ole lääkitystä että voisi ajaa TSH:ta vielä alemmaksi.
Väittävät jokus maidottomuudenkin attavan.

Kilpparioireiden kaltaisia näidenkin puutoksista: ferritiini, B12, D, folaatti mutta ei taida olla tutkittu?

Äänestä
  • Kiitos teille vastuksista :)
    Ultra on katottu ja todettu hitaasti kasvavaksi, struuma löytyi kun kävin niskan takia lääkärissä, johtui kuulemma kilpirauhasesta.
    kokeilla seurataan vain ettei mene liikatoiminnan puolelle.
    Lääkitystä ei ole.

    labratuloksissa oli tuo S -TyglAb 49 kU/l < 4
    netistä löysin viitearvot.
    S -TyglAb normaali alle 4 kU/l
    lievästi kohonnut 4 - 80 kU/l
    kohonnut yli 80 kU/l
    näiden arvojen mukaan minulla vaan lieväsi koholla, voisiko olla että eri labrat ilmoittaa eri yksiköillä näitä arvoja, vai olenko ihan hakoteillä :)

    Täytyy aloittaa gluteenittomalla jos vaikka oireet helpottais. Maitoa en ole juonnut 30v. joten ei ongelma.
    ferritiini, B12, D, folaatti kokeita ei ole otettu, laitankin nämä muistiin että muistan pyytää lähetteen seuraavalla kerralla kun käyn lääkärissä.

    Lääkärin mielestä kaikki on OK.

    PS.
    Lääkärin mielestä olen vain masentunut ja omasta mielestäni en! mutta lääkärihän se tietää :)

    Äänestä

  • "PS.
    Lääkärin mielestä olen vain masentunut ja omasta mielestäni en! mutta lääkärihän se tietää :)"

    Sen takiahan siellä lääkärissä käydään että selviää mikä potilasta vaivaa ja sinua vaivaa masennus eikä kilpirauhanen.

    Äänestä

  • "... minskar risken för övergång till overt hypotyreos, blodfetterna sjunker och risken för hjärt-kärlsjukdomar minskar, även neuro-psykiatriska och muskulära symtom."

    Eli tuleehan mm. masennus hoitamattoman "subkliinisen" vajiksen seuraussairautena. Aikaisemminkin kun lääkärit päähänpotkivat vuosikausia?

    Äänestä

  • Aloittaja voisi kysellä vaikka kilpirauhasfoorumilla, jossa sallitaan linkit tietolähteisiin

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Sipuli55 kirjoitti:

Voiko vika olla kilpirauhasessa vai johtuuko jostain muuta.
ilmaantunut verenpainetta,sydän tykyttelee, kurkkukipu, niskassa kipukohtauksia ja kämmenien ja jalkaterien nipistelyä ja kuumotusta, joka voi kestää monta päivää. unettomuus vaivannut jo pitkään.
muut labrakokeet olivat ihan hyvät, kolestorooli OK. sokeri OK. Hb OK
osaako joku tulkita?

19.03.2014
S-T4V 14 viite10-21
S-TSH 1.6 0.3-4.5
todettu struuma

14.05.2015
S-T4V 14 viite10-21
S-TSH 2.6 0.3-4.5
S-T3V 5.8 2.6-6

31.10.2016
S-T4V 12 viite 9-19
S-TSH 0.68 0.5-3.6
S -TPOAb 13 kU/l <35
S -TyglAb 49 kU/l < 4

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu