Löytyisiköhän jostain historiaa ja tietoa suomalaisten Tallinnan risteilyista tai matkailuista? Lähinnä kiinnostaa, miten Tallinnan matkailu on muuttunut ja mitä ihmiset sieltä ovat ostaneet ja mitä nykyään ostavat, viinan lisäksi?
Vastaukset 7
- viinan-hakuahan-ne
Nykyään ovat. Vakiintuneet paikat viina ostoksille ovat tyrkkytarjouksia viljelevät paikat. Viina ostosten vakiintunut lähtökohta on superalko, mutta kun sielläkään ei kaikki enää ole sitä edullisinta viinaa, niin kannattaakin jättää se varsinainen viina ostaminen sieltä viimeiseksi, meneehän siitä kuitenkin tullessakin ohitse. Noin knoppina viina hommana voisin mainita norde centerin rimin viina osaston, jossa yllättävän paljon viina tarjouksia viikonpäivästä riippumatta. Toinen ehkä ylläri on piritan selver, johon on helppo mennä viina ostoksille, siellä myöskin pyörii usein isolla viina osastolla kampanjatuotteita, joissa reilut alennukset viina pulloissa.
- Historian-siivet
Muistaako joku vielä ajan, jolloin Tallinnaan risteiltiin viisumittomille risteilyille Georg Otsilla? Mitä silloin Tallinnassa tehtiin ja pääsikö matkalle ihan noin vain hetken mielijohteesta kuin nykyään?
90-luvun alkuvuosina kai Mustamäen tori oli tärkeä shoppailupaikka, josta sai mm. CD:t, VHS:t ja PC-softat huomattavasti halvemmalla kuin kotimaasta...- juoppo-mummi
Noh, onko se niin vaikeaa? Urho Kekkonen sai laivaliikenteen alkamaan, koska puolsi virolaisia ulkovirolaisten ohittamiseksi. A-termilaanissa on Urhon plakaatti, jos ette ole sattuneet huomaamaan.
- siinäpä.monumenttia
juoppo-mummi kirjoitti:
Noh, onko se niin vaikeaa? Urho Kekkonen sai laivaliikenteen alkamaan, koska puolsi virolaisia ulkovirolaisten ohittamiseksi. A-termilaanissa on Urhon plakaatti, jos ette ole sattuneet huomaamaan.
satamassa oli myös urho kaleva kekkonen restoran.
- juoppo-mummi
juoppo-mummi kirjoitti:
Noh, onko se niin vaikeaa? Urho Kekkonen sai laivaliikenteen alkamaan, koska puolsi virolaisia ulkovirolaisten ohittamiseksi. A-termilaanissa on Urhon plakaatti, jos ette ole sattuneet huomaamaan.
UKK piti myös tuolloin puheen ihan viron kielellä Tarton yliopistossa. Tosin on esitetty, että puheen olisi laatinut kansantieteilijä Kustaa Vilkuna.
- TaaviSuurpea
Tallinnan matkailua vuosikymmenten takaa ja hotelli Virun rakentaminen:
http://yle.fi/aihe/artikkeli/2011/01/26/kevainen-tallinna-1964
http://yle.fi/aihe/artikkeli/2011/01/28/laivalla-tallinnaan - Silja--Line
Siljaline historia
https://fi.wikipedia.org/wiki/Silja_Line
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 591180
Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle
Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust571098Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?
Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍1141032Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi
Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,7950- 96920
Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?
Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.5765Sinulle jota kaipaan!
Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista27721Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?
Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it192666- 71649
- 73627