Mimikatz, Lazagne, ja Meterpreter työkaluilla voi luoda kuka tahansa haitakkeen joka on doqun tai tyxnetin satasolla, luoden muistihaitakkeen.
Adoben Flash on surullisen kuuluisa reijistään, Koodi kuiteskin niin pieni, että luulusi sen saavan muutamassa viikossa haavoitumattomaksi! Adobe on kuiteskin tahmannut vuosikymmeniä tämän kanssa, joten päätelmä on että haavoittuvuus on tahallinen.
Samaa ei voi sanoa Windowsista, jossa on koodia julmettu määrä. mutta sama ajatus tulee kyllä mieleen tahallisista haavoittuvuuksista.
Hackeritapahtumissa windows 10 korkataan alle minuutissa, kertonee jotain omaa tarinaansa.
Android haitakkeista puhutaan paljon, mutta ne on laadutaan erilaisia, käyttäjä joutuu itse asentaa ne haitalliset ohjelmat, suoraan verkosta tapahtuvia uhkia Androidiin on hyvin vähän.
Adoben Flash on surullisen kuuluisa reijistään, Koodi kuiteskin niin pieni, että luulusi sen saavan muutamassa viikossa haavoitumattomaksi! Adobe on kuiteskin tahmannut vuosikymmeniä tämän kanssa, joten päätelmä on että haavoittuvuus on tahallinen.
Samaa ei voi sanoa Windowsista, jossa on koodia julmettu määrä. mutta sama ajatus tulee kyllä mieleen tahallisista haavoittuvuuksista.
Hackeritapahtumissa windows 10 korkataan alle minuutissa, kertonee jotain omaa tarinaansa.
Android haitakkeista puhutaan paljon, mutta ne on laadutaan erilaisia, käyttäjä joutuu itse asentaa ne haitalliset ohjelmat, suoraan verkosta tapahtuvia uhkia Androidiin on hyvin vähän.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Innokkaita on myös valtiolliset tahot, ei pelkäästään hakkeri ja amattirikolliset.
Se että osa reijistä olis tehty juurikin usa.n tiedusteluelimien takia, ei ole mikään vitsi. vaan tosiasia.
Kun katsoo Windowsin kotiinsoittelun osoitteita, on siellä NSA hyvin edustettuna.
Eikä se Falshinkään osalta ole niin poisuljettua.
Lisäksi miksi RedHat linux sisältää reikiä tai ainakin yhden haavoittuvuus kokonaisuuden jota mm Ubuntussa ei ole. Tämäkin viittä USA:n sanelemaan reikään.
Onko AutoCad tai firman 3d tuotteet turvallisia. EI ole yhtään sen turvallisempia kuin adoben ja microsoftin tahi sitten Applen. siältää omituista liikennettä.
Tavallisen ihmisen pitää turvautua läntiseltä vakoilulta, koska Suomalaiselle ei ole haittaa mistään itäisestä vakoilusta! Läntinen vakoilu holhoaa ja tuottaa seuraamuksia Suomalaiselle kotikäyttäjälle.
Yrityksissä pitää teollisuusvakoilun takia suojautua kaikelta vakoilulta! Koska niin USA kuin Kiinakin on valmis viemään innovaatiosi.
Tämä tarviikin sitten erikoisosaamista. Windowsin voi silloin unohtaa!
Androidin osalta meni pahasti metsään arviosi. Android on googlen tekemä käyttöjärjestelmä, mikä kerää kaiken tiedon. Google tämän tietojen keräämisen aloitti ensimmäisenä.
Kai nyt Android kerää tietoja kuin kaikki USA jutut, ellei sitten laitevalmistajat niitä estä, koska android on mahdollista laitevalmistajan modata, toisin kuin windowsin.
Androidissa kuitenkin paljon vähemmän reikiä, joita voi hyödyntää verkonkautta. kuin windowsissa.
Minkä tahansa laiteen voi saastuttaa asentamalla siihen haitakkeen!
Mutta windowsiin niitä tulee suoraan verkosta. Koskee myös windows puhelimia ja tabletteja.
Kyllä Microsoft ja Apple keräs tietoja, vielä kun Googlee ei edes ollut!
Eiköhän iPhone ollut se ensimmäinen laite, joko oikeesti ilmoitti vakoilevansa ;D
Sehän ei tarkoita etteikö olisi vakoiltu ilman, että käytöehdoissa siittä on ilmoitettu.
90 luvulla kun löyty windowsista "NSAkey"
Silloin mailma sai tietää, että sehän vakoilee!
Pwn2Own tapahtumassa korkattiin Windows Edge selaimmen kautta.
se siittä edgen turvallisuudesta.
Ja se niistä turvallisuus puhe valheista...
Nyt lähti Windows
Taasko, johan sinä olet sen jo poistanut monta kertaa.
Jokainen poistunut windows on kohti parempaa mailmaa!
Microsoft on tulossa HollyWood tyylin mailmanhallinan riistoyritykseksi.
Halu hallita kaikkia mailman ihmisiä!
Se nyt vaan ei käy!
Käykääpä aloittelijat kouluja vielä lisää, että opitte kirjoittamaan niin, ettei tarvitse puhua mistään "reijistä".
Jollekin on itseiasrvo se oikeenkirjoitus, vaihka sisällöllä ei olisi mitään sanomaa!
Sitähän se on olla toimittaja! Kirjoittaa paljon sanomatta mitään!
Enään toimittajilla ei ole edes jornalistista kykyä puuttua ongelmiin, vaan kehuvat perättömästi, eivät vaivaudi itse otamaan edes selvää.
Uskovat valheita ja niitä kirjoittavat!
Windows-käyttöjärjestelmän kaikissa versioissa on kaappauksen mahdollistava haavoittuvuus tai ominaisuus.
Tietoturvatutkija Alexander Korznikov raportoi laajasta ongelmasta Microsoftin Windows-käyttöjärjestelmässä. Käyttäjän istunto on mahdollista kaapata Windowsin kaikissa versioissa jopa vain puolessa minuutissa, tutkija esittelee videoissaan.
Samalla tietokoneella oleville muille aktiivisille Windows-tileille on mahdollista päästä ilman salasanaa. Hyökkäys onnistuu tiettyjen Windowsiin upotettujen komentojen avulla eikä vaadi hyökkääjältä mitään erityisiä käyttöoikeuksia, muun muassa Bleeping Computer kirjoittaa.
Korznikovin mukaan hyökkäys onnistuu paitsi paikallisesti samalta tietokoneelta, myös etäältä Windowsin Remote Desktop -toiminnon avulla.
Tutkijan teoreettisessa esimerkissä hyökkääjä voisi tunkeutua esimerkiksi pankin työntekijän tietokoneelle tämän ollessa lounaalla ja päästä käsiksi pankin laskutusjärjestelmään.
Korznikovin havainnot eivät ole uusia, sillä toinen tutkija Ranskan keskuspankista hälytti samasta asiasta vuonna 2011. Mutta ongelmaa ei ole korjattu, mikä viittaa siihen, että Microsoft suhtautuu asiaan Windowsin ominaisuutena, ei virheenä.
Microsoft kommentoi asiaa ZDNetille. Yhtiön mukaan kyseessä ei ole haavoittuvuus, koska se edellyttää paikallisia ylläpitäjän oikeuksia tietokoneella.
Nyt meni poistoon windows