Anjalan talli on?http://www.kouvolansanomat.fi/Online/2017/03/20/Hevosyrittäjät ovat tiukoilla Kouvolassa — Anjalan talli on tyhjenemässä ja Suursuolle haetaan uutta yrittäjää/2017222036075/4
Anjalan talli?
1
866
Vastaukset
- Anjalanhevost
PS. - Meni uusiksi tämä
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
Hevosyrittäjät ovat tiukoilla Kouvolassa — Anjalan talli on tyhjenemässä ja Suursuolle haetaan uutta yrittäjää
20.3.2017 5:47
Kuva: Katja Juurikko
Suursuon ratsastuskeskuksen yrittäjäjänä lopettava Jenny Rouhiainen sanoo, että ala ei ole mikään kultakaivos, jolla pääsee rikastumaan. Työtä tehdään rakkaudesta hevosiin ja lajiin huhtikuussa 2014 kuvattu Rouhianen sanoo.
Suursuon ratsastuskeskuksen yrittäjäjänä lopettava Jenny Rouhiainen sanoo, että ala ei ole mikään kultakaivos, jolla pääsee rikastumaan. Työtä tehdään rakkaudesta hevosiin ja lajiin huhtikuussa 2014 kuvattu Rouhianen sanoo.
Lämmityskulut yllättivät kesäkuussa Anjalan tallin yrittäjänä aloittaneen Elina Eskelisen.
— Talvella paljastui totuus tallin ylläpitokustannuksista. Toiminta on täysin kannattamatonta. Saan harrastaa työntekoa. Tällä hetkellä näyttää siltä, että toiminta tallissa päättyy.
Kesällä Eskelinen pyysi ensi töinään pudottamaan päällä ollutta lämmitystä. Kaikki näytti siinä vaiheessa hyvältä. Hevosten hirnunta täytti tallin 11 hevosen ja kolmen ponin pilttuut.
Kuva: Lukas Pearsall
Yrittäjä Elina Eskelinen hoiti hevosia lauantaina Anjalan hevostallilla. Toiminta jouduttaneen lopettamaan liian raskaiden ylläpitokulujen takia.
Yrittäjä Elina Eskelinen hoiti hevosia lauantaina Anjalan hevostallilla. Toiminta jouduttaneen lopettamaan liian raskaiden ylläpitokulujen takia.
Syyskuussa pihaan kaartanut öljyauto lähti pihasta 3700 — 3800 litraa tyhjempänä.
— Seuraava öljyauto pärähti pihaan marraskuussa. Siinä kohtaa hälytyskelloni soivat. Öljylaskujen maksaminen tällä hevosmäärällä on täysin mahdotonta.
Kiinteistöpäällikkö Arto Kuitikka sanoo, että tallissa on pidettävä lämmitys päällä sen vesiputkistojen takia.
— Olemme ilmoittaneet, että olemme vuokranneet tallin siinä kunnossa kuin se on eikä siihen tehdä investointeja, Kuitikka sanoo.
Kolme vuotta Suursuon ratsastuskeskuksen yrittäjän toiminut Jenny Rouhiainen jättää paikan henkilökohtaisista syistä.
— Suursuon sijainti on aivan loistava. Talli ja maneesi ovat tosi hyvät, mutta kenttä ja hevosten tarhojen pohjat pitäisi uusia.
Rouhiaisen mielestä kaupungin paukut kannattaisi keskittää yhteen kohteeseen.
— Minusta riittäisi, että Kouvolassa panostettaisiin yhteen ratsastuskouluun. Täyshoitotalleja tarvitaan enemmän, mutta niiden ylläpitäminen ei ole välttämättä kaupungin asia.
Rouhiainen on vuokralaisena Kouvolan Ratsastajille, joka on vuokrannut ratsastuskeskuksen kaupungilta. Seura etsii parhaillaan uutta yrittäjää Suursuolle.
— Tässä on ihan hyvä toimia, jos talous lähtee nousuun ja puitteet saadaan kuntoon. Raskasta tämä olla, kun yrittäjä on hevosten kanssa kiinni koko ajan. Tsemppiä ja jaksamista se vaatii.
Kyösti Suolanen
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial41644Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1161623Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva2431149Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221078- 128919
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2856- 10835
Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29827Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks48823Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.163819