Anjalan talli on?http://www.kouvolansanomat.fi/Online/2017/03/20/Hevosyrittäjät ovat tiukoilla Kouvolassa — Anjalan talli on tyhjenemässä ja Suursuolle haetaan uutta yrittäjää/2017222036075/4
Vastaukset 1
- Anjalanhevost
PS. - Meni uusiksi tämä
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
Hevosyrittäjät ovat tiukoilla Kouvolassa — Anjalan talli on tyhjenemässä ja Suursuolle haetaan uutta yrittäjää
20.3.2017 5:47
Kuva: Katja Juurikko
Suursuon ratsastuskeskuksen yrittäjäjänä lopettava Jenny Rouhiainen sanoo, että ala ei ole mikään kultakaivos, jolla pääsee rikastumaan. Työtä tehdään rakkaudesta hevosiin ja lajiin huhtikuussa 2014 kuvattu Rouhianen sanoo.
Suursuon ratsastuskeskuksen yrittäjäjänä lopettava Jenny Rouhiainen sanoo, että ala ei ole mikään kultakaivos, jolla pääsee rikastumaan. Työtä tehdään rakkaudesta hevosiin ja lajiin huhtikuussa 2014 kuvattu Rouhianen sanoo.
Lämmityskulut yllättivät kesäkuussa Anjalan tallin yrittäjänä aloittaneen Elina Eskelisen.
— Talvella paljastui totuus tallin ylläpitokustannuksista. Toiminta on täysin kannattamatonta. Saan harrastaa työntekoa. Tällä hetkellä näyttää siltä, että toiminta tallissa päättyy.
Kesällä Eskelinen pyysi ensi töinään pudottamaan päällä ollutta lämmitystä. Kaikki näytti siinä vaiheessa hyvältä. Hevosten hirnunta täytti tallin 11 hevosen ja kolmen ponin pilttuut.
Kuva: Lukas Pearsall
Yrittäjä Elina Eskelinen hoiti hevosia lauantaina Anjalan hevostallilla. Toiminta jouduttaneen lopettamaan liian raskaiden ylläpitokulujen takia.
Yrittäjä Elina Eskelinen hoiti hevosia lauantaina Anjalan hevostallilla. Toiminta jouduttaneen lopettamaan liian raskaiden ylläpitokulujen takia.
Syyskuussa pihaan kaartanut öljyauto lähti pihasta 3700 — 3800 litraa tyhjempänä.
— Seuraava öljyauto pärähti pihaan marraskuussa. Siinä kohtaa hälytyskelloni soivat. Öljylaskujen maksaminen tällä hevosmäärällä on täysin mahdotonta.
Kiinteistöpäällikkö Arto Kuitikka sanoo, että tallissa on pidettävä lämmitys päällä sen vesiputkistojen takia.
— Olemme ilmoittaneet, että olemme vuokranneet tallin siinä kunnossa kuin se on eikä siihen tehdä investointeja, Kuitikka sanoo.
Kolme vuotta Suursuon ratsastuskeskuksen yrittäjän toiminut Jenny Rouhiainen jättää paikan henkilökohtaisista syistä.
— Suursuon sijainti on aivan loistava. Talli ja maneesi ovat tosi hyvät, mutta kenttä ja hevosten tarhojen pohjat pitäisi uusia.
Rouhiaisen mielestä kaupungin paukut kannattaisi keskittää yhteen kohteeseen.
— Minusta riittäisi, että Kouvolassa panostettaisiin yhteen ratsastuskouluun. Täyshoitotalleja tarvitaan enemmän, mutta niiden ylläpitäminen ei ole välttämättä kaupungin asia.
Rouhiainen on vuokralaisena Kouvolan Ratsastajille, joka on vuokrannut ratsastuskeskuksen kaupungilta. Seura etsii parhaillaan uutta yrittäjää Suursuolle.
— Tässä on ihan hyvä toimia, jos talous lähtee nousuun ja puitteet saadaan kuntoon. Raskasta tämä olla, kun yrittäjä on hevosten kanssa kiinni koko ajan. Tsemppiä ja jaksamista se vaatii.
Kyösti Suolanen
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 3082441
- 271554
Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!
Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.2781466Vaikea löytää samantyylistä miestä
Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i152967- 48957
Rasismi ahdistaa.
Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa257827Martina ja Muhis
Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤244755- 56600
Olenkohan tunteideni kanssa yksin?
Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell46531- 39511