Hihnapyörä

Hihnapyörästä (tyyppivika) alkoi kuulumaan n. 1000 km sitten metallista nakutusta. Huolto varattu, mutta olisi ajettava vielä 1500 km. Mitenkähän nopeasti ko. osa leviää vai voinko turvallisesti ajella vielä ennen huoltoa.
5969
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Jouduin käyttämään omaa 406ST HDi:tä muusta syystä huollossa alkuviikosta ja silloin vaihdettiin juuri tuosta hihnapyörästä muutama sana.

Huollon kommentti oli, että _heti_ kun hihnapyörä alkaa oireilemaan (=ääni), ei enään kilometriäkään ajoa. Totaalinen hajoaminen saattaa korkata jaon ja lasku kasvaa. Jokainen startti rasittaa hihnapyörää melkoisesti.

Paljonko mittarissa on kilometrejä? Sama kaveri kertoi, että 'nuorimmalla' rikkoutuneella hihnapyörällä oli 70tkm kilometriä takana, vanhimmalla hänen tuntemallaan tapauksella 180tkm. Omallani on nyt pian 210tkm takana eikä hihnapyörään ole koskettu ainakaan viimeiseen 110tkm:iin. Joko se on vaihdettu ensimmäisen 100tkm aikana (josta minulla ei ole tietoa) tai sitten se on kultamitalilaatua...

Äänestä
  • vaihdettu 149000 km kohdalla ja nyt on ajettu 300 000 km, eli aika tarkasti taitaa kestää sen 150 000 km.

    Kiitos vastauksestasi!

    Äänestä

oli sisarmerkissä sama homma. Tilasin huollon mahdollisimman aikaiseksi, mutta jouduin kuitenkin ajamaan viikon ennen sitä (n 1300 km). Ei ollut mitään ongelmia, ääni ei muuttunut ollenkaan. Jos lastuja jo lentää, sitten juttu toinen.

Äänestä

vein huoltoon hihnapyörän takia, mutta osoittautuikin että kyseessä oli rikkinäinen laturi. Laturi toimi normaalisti, mutta laturin "pyörä" aiheutti metelin. Samalla vaihdetaan laturin yläpuolella oleva pienempi moniurahihnan "rengas"

Hihnapyörä ulkoisesti täysin kunnossa. Mitenkä paljon vahvistetuilla hihnapyörillä olette ajaneet?

Äänestä
  • Itse vaihdoin hihnapyörän kun mittarissa oli 200tkm. Hihnapyörä piti ääntä n.20tkm kunnes laukesi ja kerkesin sammuttaa koneen moottoritievauhdista. Jos olet tarkkaavainen niin sanoisin että uskallat ajaa mutta matkanteko loppuu kun se laukaeaa, joten mitä järkeä on uhmata sitä.

    Hihnapyörää oli kahta mallia: jäykkää ja joustavaa. Laitoin jäykän ja moottorista kuuluukin nyt jumiseva sivuääni tyhjäkäynnillä. Piheys iski sillä jäykkä maksoi 150 € ja joustava suositeltava olisi maksanut 340 €. Sanoivat merkkihuollossa että jäykkä saattaa katkaista kampiakselin mutta epäilisin että ennen sitä hihna menee poikki.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


406 hdi 2.0 kirjoitti:

Hihnapyörästä (tyyppivika) alkoi kuulumaan n. 1000 km sitten metallista nakutusta. Huolto varattu, mutta olisi ajettava vielä 1500 km. Mitenkähän nopeasti ko. osa leviää vai voinko turvallisesti ajella vielä ennen huoltoa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu