Mies ja nainen yritettiin murhata gangsterityyliin

Tämäkin_vielä_

Etelä-Savon käräjäoikeuden käsiteltävänä on tapaus, jossa kahden miehen epäillään yrittäneen murhata miehen ja naisen ampumalla heitä liikkuvasta autosta.

Mafiaelokuvat mieleen tuova tapahtumasarja sai alkunsa viime joulukuun alussa parkkipaikalla Savonlinnassa. Teosta epäilty mies yritti ampua toista miestä kohti jalkoja, mutta ei osunut. Ampumisen kohteeksi joutunut mies pakeni paikalta ja hyppäsi naisen ajamaan autoon.

Murhasta epäillyt kaksi miestä lähtivät autolla takaa-ajoon ja toinen miehistä ampui kolme laukausta kohti pakenevien autoa. Yksi laukauksista osui auton moottoriin, toinen oikeaan takakulmaan ja kolmas vasempaan takalasiin, josta luoti sirpaloitui auton sisälle. Luodin kappaleet päätyivät penkin niskatukeen ja autossa olleen miehen takin huppuun.

Epäilty ampui laukaukset järeällä 44-kaliiperisella Magnum-revolverilla. Oikeuden mukaan kaksikolla on ollut tarkoitus tappaa autossa olleet mies ja nainen. Toinen mies ohjasi autoa ja toinen ampui laukaukset. Oikeuden mukaan luodit jäivät osumatta täysin sattumalta ja teko on tehty vakaasti harkiten.

Keskellä lauantaipäivää tapahtuneesta ammuskelusta koitui lisäksi vaaraa lukuisille sivullisille.

Ammuskeluun syyllistynyt mies oli pahoinpidellyt uhriaan aiemmin syyskuussa raa’alla tavalla. Tekijä oli muun muassa lyönyt ja potkinut uhria päähän ja rintaan sekä lyönyt häntä reiteen terävällä esineellä.

Murhan yrityksen motiivi olikin päästä eroon pahoinpitelytapauksen asianomistajasta ja tapauksen todistajasta. Syytenimikkeet ovat murhan yritys, avunanto murhan yritykseen ja törkeä pahoinpitely.

Syyttäjä esittää molemmille miehille 7–8 vuoden ehdotonta vankeusrangaistusta.

http://www.mtv.fi/uutiset/rikos/artikkeli/epaily-mies-ja-nainen-yritettiin-murhata-gangsterityyliin-keskella-paivaa-savonlinnassa/6356702

3

212

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen väsynyt tähän

      En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy
      Ikävä
      48
      5892
    2. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      241
      5523
    3. Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?

      Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas
      Maailman menoa
      235
      2993
    4. Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus

      Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,
      Maailman menoa
      84
      2765
    5. Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD

      Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 17
      Maailman menoa
      148
      2506
    6. Olenko mies sinun mielestä outo?

      Saat vastata rehellisesti.
      Ikävä
      71
      2154
    7. Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta

      joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina
      Maailman menoa
      49
      2036
    8. Millasia unelmia sulla on?

      onko unelmia...?
      Ikävä
      71
      1878
    9. Miten usein toivot

      Tai olet toivonut että olisimme lähekkäin vai toivotko ollenkaan?
      Ikävä
      213
      1794
    10. Miksi et voi tutustua minuun irl?

      Vastaa yleisellä tasolla/ympäripyöreästi, jos pelkäät tunnistamisia.
      Ikävä
      187
      1399
    Aihe