Enää en suorittaisi asepalvelusta

zxcvbnmkl

Jos olisin nyt kutsuntaikäinen en taatusti suorittaisi asepalvelusta sillä Suomi joutuisi vain USA:n haluamaan tarpeettomaan sotaan. Suomen natohenkinen puolustuslaitos on vahingoksi maalle.

13

429

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hiljaaryssä

      Ethän sinä Venäläisenä edes pääse Suomen armeijaan, joten olisit hiljaa!

      • outoa.menoa

        Miksi tosiasiat tunnistavia ryssitellään?


      • hiljaaryssä

        Tosiasiat näyttävät niin erilaisilta sieltä Venäjän suunnalta... kannattaa varmaan kysyä mitä mieltä Putin on milloinkin, ettei vaan tule komennusta Siperiaan tai 7,62mm lyijynappia niskan puolelle!


    • vgews

      Minä menisin edelleen suorittamaan varusmiespalveluksen, aikoinaan koin varusmiespalveluksen liian lyhyeksi, olisin halunnut ryynätä kauemmin metsässä.

    • Vetehinen-69

      Olis mukavaa käydä katsomassa !

    • Eu-ies

      Ei minunkaan tee mieli puolustaa mädännäisyyttä joka täällä lännessä ja Suomessakin vallitsee. Puolustaisin itsenäistä maata vaikka Venäjää vastaan mutta Suomi ei ole itsenäinen nyt tälläkään hetkellä. Ei toisinsanoen enää ole arvoja joita puolustaisi. Hyvät kristilliset perinteiset kantavat arvot on heitetty roskakoriin. Antakaa ne arvot takaisin niin on jotain puolustettavaa. Sanotaan että Venäjällä jotkut arvot on vielä kohdallaan. Siellä mies on mies ja nainen on nainen. He eivät ole vain joku olento. Tätä sontaa suvakkifemakot, vihervasurit meille syöttää ja valitettavasti ovat saaneet suuren osan kansaa mukaan. Media ja eliitti valtiokoneistoneen on myyty jo aikoja sitten tälle mädätykselle. Alkaa tuntua jo ihan samalta vaikka Venäjän nielisi tämän islamisoituvan maamme, ei kiinnosta. Tosin ikää on jo sen verran että ei ensimmäisenä tarvitse lähteä sotaan, jos sittenkään.

    • iku.vuonna83

      Oliko öbiksessä "vetehinen"-niminen kasarmi?

      Ainakin oli iku-turso.

      • Anonyymi

        Kyllä oli.,olin siinä 1971.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä oli.,olin siinä 1971.

        1971 komp.päällikkö Antero Nykänen


      • Anonyymi

        Olihan siellä Vetehinen. Minä olin -83 tammikuun saapumiserä, komppanian päällikkö oli yliluutnantti Joutsen.


    • Anonyymi

      Onneksi et ole kutsuntaikäinen, eikä niitä 12-vuotiaille järjestetäkkään.

    • Anonyymi

      Samoin.

    • Anonyymi

      Minä en epäröisi yhtään jos nyt olisin kutsuntaikäinen, tosin koulutushaaran valitsisin toisin.
      Vaikka täällä välillä sontaa kirjoitankim niin silti olen viimeisen päälle isänmaallinen, en kuitenkaan kiihko-sellainen mutta normaalilla tavalla isänmaallinen enkä pettäisi sotilasvalaani missään tapauksessa vaikka henki menisi
      Järjen käyttö kuitenkin sallittu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      130
      3066
    2. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      223
      2961
    3. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      79
      1916
    4. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      77
      1559
    5. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      239
      1407
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      48
      1138
    7. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      99
      1031
    8. Helena Koivun rikosrekisteri

      Kasvaa. Tällä kertaa murtautuminen...😁
      Kotimaiset julkkisjuorut
      113
      960
    9. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      52
      920
    10. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      6
      873
    Aihe