Neuvoja kaipaisin!!! Mun toinen kultakala on jo jonkin aikaa uinut selällään. Kyllä se normaalisti ui, mutta joskus se vain "kellahtaa" selälleen kellumaan. Ulkoisesti ei näy mitään epätavallista. Joskus kun se pyrkii syvemmälle se nouseekin takaisin pintaan. Ihan kuin kelluke! Mitä tehdä!? Se näyttää muuten kaikinpuolin terveeltä..!! JOS se pitäisi lopettaa (joka ei minun mielestä ole pakollista, kun se näyttää muuten olevan kunnossa, syö normaalisti ja ui yleensä normaalisti yms..) niin mikä olisi paras/kivuton tapa lopettaa se? En tiedä "uskallanko" katkaista siltä niskoja..? :/ Jos se on siis aika kivutonta??? PLIIS, HELP!!!
Help!
5
1022
Vastaukset
- Ainomieli1981
"Kelluminen" viittaa siihen, että sillä olisi jotain vikaa uimarakossa. Uimarakkoviat eivät tietääkseni parane (ainakaan helpolla). Jos kala näyttää kärsivän niin kannattaa tietenkin lopettaa se. Jos kala on vielä pieni niin nopeasti saksilla tai puukolla niskat poikki. Jos se on liian iso siihen hommaan niin osta askartelukaupasta neilikkaöljyä ja nukuta se sillä. Kalan pitäisi kuolla jo yliannostukseen, mutta yleensä suositellaan varmistamaan lopetus katkaisemalla niska kun kalalta on lähtenyt taju.
Sitä miksi kala sairastui ei voi kuin arvailla. Jotain tietoa akvaariosta pitäisi saada ennen kuin kukaan osaa veikata yhtään mitään... - Tikruliini93
Kalasi uimarakko on luultavasti vaurioitunut.Jos haluat lopettaa kalasi suosittelisin keittoa.Kun kala joutuu kuumaan veteen se kuolee kerralla,eikä se tarvitse kitua
- JuuLia
Tai sitten kala ei kuole kerralla vaan ui rinkiä kiehuvassa vedessä kärsien tai hyppää lattialle, nahka jää lattiaan kiinni ja kala nylkeytyy potkiessaan tuskissaan.
Neilikkaöljy tai terävä veitsi kivuttomampia ja varmempia!
- Sebastian
Mul kävi tollee saman laillamun ihanalle kiilakyljelle... sille kävi tollee.. Me soitettii eläinkauppaa ja ne sano et kivuton tapa lopettaa kala ois et laittaa sen kiehuvaa vetee! se ei kidu siit yhtää... ei se ois ollu kivaa joa mun kiilakyljelt ois katkastu pää!! kuka sen sit ois ees katkassu?!?
- Lintu-91
Uimarakkotulehdus todennäköisesti. Uimarakkotulehdus ei parane, joten siirrä kalasi karanteeniakvaarioon, koska se voi tartuttaa muut kalat... Tai sitten lopetat sen, päätä itse..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t1604259Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan412343Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va222231Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos521818Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt3721730Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu221469Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi611464Kapiainen siviiliesimies, Herra suuri Herra
Sotilaana kyvytön, johtajana munaton ja kotona tossun alla. Se on upseerin uran tuen pää, seinään ajo. Mutta aina löytyy801354Pitäisikö ilotulitteiden myynti kieltää?
Esim jyväskylässä ainakin on ammuttu ilotulitteita päin ihmisiä ja autoja. Samoin Helsingissä? Pitäisikö ilotulitteiden861215Väärä pää tutustumiseen
Mikä ihme on, että miehet haluavat ensimmäisenä sänkyyn? Onko nykyään niin helppo saada nainen peittojensa alle.. tai pä1561197