Help!

GoldFish

Neuvoja kaipaisin!!! Mun toinen kultakala on jo jonkin aikaa uinut selällään. Kyllä se normaalisti ui, mutta joskus se vain "kellahtaa" selälleen kellumaan. Ulkoisesti ei näy mitään epätavallista. Joskus kun se pyrkii syvemmälle se nouseekin takaisin pintaan. Ihan kuin kelluke! Mitä tehdä!? Se näyttää muuten kaikinpuolin terveeltä..!! JOS se pitäisi lopettaa (joka ei minun mielestä ole pakollista, kun se näyttää muuten olevan kunnossa, syö normaalisti ja ui yleensä normaalisti yms..) niin mikä olisi paras/kivuton tapa lopettaa se? En tiedä "uskallanko" katkaista siltä niskoja..? :/ Jos se on siis aika kivutonta??? PLIIS, HELP!!!

5

968

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ainomieli1981

      "Kelluminen" viittaa siihen, että sillä olisi jotain vikaa uimarakossa. Uimarakkoviat eivät tietääkseni parane (ainakaan helpolla). Jos kala näyttää kärsivän niin kannattaa tietenkin lopettaa se. Jos kala on vielä pieni niin nopeasti saksilla tai puukolla niskat poikki. Jos se on liian iso siihen hommaan niin osta askartelukaupasta neilikkaöljyä ja nukuta se sillä. Kalan pitäisi kuolla jo yliannostukseen, mutta yleensä suositellaan varmistamaan lopetus katkaisemalla niska kun kalalta on lähtenyt taju.

      Sitä miksi kala sairastui ei voi kuin arvailla. Jotain tietoa akvaariosta pitäisi saada ennen kuin kukaan osaa veikata yhtään mitään...

    • Tikruliini93

      Kalasi uimarakko on luultavasti vaurioitunut.Jos haluat lopettaa kalasi suosittelisin keittoa.Kun kala joutuu kuumaan veteen se kuolee kerralla,eikä se tarvitse kitua

      • JuuLia

        Tai sitten kala ei kuole kerralla vaan ui rinkiä kiehuvassa vedessä kärsien tai hyppää lattialle, nahka jää lattiaan kiinni ja kala nylkeytyy potkiessaan tuskissaan.

        Neilikkaöljy tai terävä veitsi kivuttomampia ja varmempia!


    • Sebastian

      Mul kävi tollee saman laillamun ihanalle kiilakyljelle... sille kävi tollee.. Me soitettii eläinkauppaa ja ne sano et kivuton tapa lopettaa kala ois et laittaa sen kiehuvaa vetee! se ei kidu siit yhtää... ei se ois ollu kivaa joa mun kiilakyljelt ois katkastu pää!! kuka sen sit ois ees katkassu?!?

    • Lintu-91

      Uimarakkotulehdus todennäköisesti. Uimarakkotulehdus ei parane, joten siirrä kalasi karanteeniakvaarioon, koska se voi tartuttaa muut kalat... Tai sitten lopetat sen, päätä itse..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      116
      2276
    2. 129
      1822
    3. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      63
      1216
    4. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      93
      1160
    5. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      72
      1060
    6. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      1050
    7. Tykkäsit nainen

      Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.
      Ikävä
      43
      1013
    8. Kerroppas nyt

      M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉
      Ikävä
      75
      965
    9. HESARI: Kahden Pasin pankki OmaSp

      Toinen entinen työntekijä sanoi, että Turtio oli organisaatiossa “Jumalasta seuraava, ylöspäin” https://www.hs.fi/visio
      Seinäjoki
      23
      945
    10. Helppo selvittää onko oma täällä

      Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse
      Ikävä
      56
      922
    Aihe