Help!

GoldFish

Neuvoja kaipaisin!!! Mun toinen kultakala on jo jonkin aikaa uinut selällään. Kyllä se normaalisti ui, mutta joskus se vain "kellahtaa" selälleen kellumaan. Ulkoisesti ei näy mitään epätavallista. Joskus kun se pyrkii syvemmälle se nouseekin takaisin pintaan. Ihan kuin kelluke! Mitä tehdä!? Se näyttää muuten kaikinpuolin terveeltä..!! JOS se pitäisi lopettaa (joka ei minun mielestä ole pakollista, kun se näyttää muuten olevan kunnossa, syö normaalisti ja ui yleensä normaalisti yms..) niin mikä olisi paras/kivuton tapa lopettaa se? En tiedä "uskallanko" katkaista siltä niskoja..? :/ Jos se on siis aika kivutonta??? PLIIS, HELP!!!

5

1058

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ainomieli1981

      "Kelluminen" viittaa siihen, että sillä olisi jotain vikaa uimarakossa. Uimarakkoviat eivät tietääkseni parane (ainakaan helpolla). Jos kala näyttää kärsivän niin kannattaa tietenkin lopettaa se. Jos kala on vielä pieni niin nopeasti saksilla tai puukolla niskat poikki. Jos se on liian iso siihen hommaan niin osta askartelukaupasta neilikkaöljyä ja nukuta se sillä. Kalan pitäisi kuolla jo yliannostukseen, mutta yleensä suositellaan varmistamaan lopetus katkaisemalla niska kun kalalta on lähtenyt taju.

      Sitä miksi kala sairastui ei voi kuin arvailla. Jotain tietoa akvaariosta pitäisi saada ennen kuin kukaan osaa veikata yhtään mitään...

    • Tikruliini93

      Kalasi uimarakko on luultavasti vaurioitunut.Jos haluat lopettaa kalasi suosittelisin keittoa.Kun kala joutuu kuumaan veteen se kuolee kerralla,eikä se tarvitse kitua

      • JuuLia

        Tai sitten kala ei kuole kerralla vaan ui rinkiä kiehuvassa vedessä kärsien tai hyppää lattialle, nahka jää lattiaan kiinni ja kala nylkeytyy potkiessaan tuskissaan.

        Neilikkaöljy tai terävä veitsi kivuttomampia ja varmempia!


    • Sebastian

      Mul kävi tollee saman laillamun ihanalle kiilakyljelle... sille kävi tollee.. Me soitettii eläinkauppaa ja ne sano et kivuton tapa lopettaa kala ois et laittaa sen kiehuvaa vetee! se ei kidu siit yhtää... ei se ois ollu kivaa joa mun kiilakyljelt ois katkastu pää!! kuka sen sit ois ees katkassu?!?

    • Lintu-91

      Uimarakkotulehdus todennäköisesti. Uimarakkotulehdus ei parane, joten siirrä kalasi karanteeniakvaarioon, koska se voi tartuttaa muut kalat... Tai sitten lopetat sen, päätä itse..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      437
      5483
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      173
      3276
    3. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      8
      3007
    4. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      98
      2801
    5. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      71
      2168
    6. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      44
      2118
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      52
      2074
    8. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      91
      1823
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      12
      1561
    10. MTV: Vappu Pimiä lataa yllättävän kommentin Helena Puolakasta: "Eihän Helena Puolakkakaan..."

      Miten Vappu Pimiä pärjäsi mielestäsi MasterChef-tuomarina? Pimiä aloitti MasterChef-tuomarina uudessa pestissä. Nyt Pim
      Tv-sarjat
      17
      1433
    Aihe