Kaksikerroksinen talo rinteeseen korkeuserot

rakentaja-aino

Meillä olisi toiveena kaksikerroksinen talo. Mäkisessä maastossa vaihtoehdoksi jää ainoastaan rinnetalo. Tässä tonttia katsellessamme heräsi sellainen kysymys, että jos aikoo rakentaa kaksikerroksisen rinnetalon, niin millaiset korkeuserot tontin rakennusalalla olisi hyvä olla valmiina, vai onko niillä väliä? Saako maata muokata kaivamalla/tuomalla lisää maata?

2

407

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • harjurakentaja

      Paras korkeusero on tietysti että talon vastakkaisilla puolilla on vajaa 3 metrin ero. Maata voi kaivaa ja täyttää tarpeen mukaan.

    • Itsekin_rakentanut

      Jollain kaava-alueilla on voitu rajoittaa maanmuokkausmahdollisuuksia eli tasamaatontista ei saa tehdä rinnetonttia tai päinvastoin. Ja vaikka maata saisikin muokata mielensä mukaan niin ei se ilmaista ole, tuo kannattaa huomioida tontinvalinnassa. Etenkin jätemaan poisvieminen maksaa, itseasiassa enemmän kuin sepelin tuominen sen tilalle.

      Tuo optimi korkeusero on tosiaan kolmisen metriä mutta se toki riippuu vähän siitäkin miten päin se on suhteessa talon. Tai kääntäen, oikein jyrkällä rinnetontilla talon voi joutua sovittamaan syvyyssuuntaisesta vain siksi koska rinne olisi liian jyrkkä talon pituussuunnalle.

      Laita muuten ihmeessä rinnetontilla kellari koko talon alle. Osakellarilla ei säästä paljoa rahaa mutta jälkikäteen harmittaa koska eipä sitä kellaria enää myöhemmin voi laajentaa ja noi maanalaiset tilat ovat yleensä kaikkein edullisimpia neliöitä niin rakentaa kuin lämmittää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      294
      4781
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      135
      3066
    3. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      52
      2973
    4. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1541
    5. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1242
    6. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1189
    7. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      7
      996
    8. Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?

      Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu
      Ikävä
      78
      991
    9. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      981
    10. Paskalaista valokuitulakiin

      Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais
      Maailman menoa
      52
      969
    Aihe