Voiko vedentekijää käyttää leväpuurossa?

VedenTekijä

Millaisia ovat laitteiden vaatimukset?

16

1728

    Vastaukset 16

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Miksi pitäisi, tai mitä järkeä siinä olisi? Eihän täällä Itämerellä moista kapinetta tarvitse, kun juomavesitäydennyksen saa helposti maista.

    • VedenTekijä

      "Eihän täällä Itämerellä moista kapinetta tarvitse, kun juomavesitäydennyksen saa helposti maista."

      Mulle rakennettujen paikkojen ja ihmismassojen välttely on olennainen osa luontokokemusta. Siksi kiinnostaa pohtia ratkaisuja, jotka tukevat omavaraisuutta.

      • Pilssirotta

        Itse olen vähän samoilla linjoilla 10-14 kanssa. Eipäs tuo nyt kovin kamala kokemus ole viikon parin välein piipahtaa satamassa. Samalla käy sitten kaupassa, pesee pyykit ja käy saunassa.

        Vedentekokoneen hinnalla ostaa meinaan melkoisen määrän vesitankkeja ja öitä satamassa. 500l tankkikapasiteetilla lutraa jo huoletta pari viikkoa. Kauemminkin, ellei vaimo vaadi päivittäistä makeavesisuihkua.


      • Teknisiä ja taloudellisia perusteita, miksi moinen ei Itämerelle ole kovin järkevä investointi, ovat muut jo esittäneet. Oma näkemykseni lähti siitä, että watermaker on nähdäkseni järkevä vain, jos varautuu siihen, että lähimpään maissaolevaan juomavesipisteeseen kuluva matka-aika lasketaan viikoissa eikä tunneissa. Vaikka muuten välttelisi vierassatamia, niin muutaman päivän välein kuitenkin pistäytyminen vesi- ja muonatankkauksella on useimmille tarpeen.

        Sitäpaitsi: pitäähän sinun käydä septi tyhjentämässä.


    • Sinilevien myrkky kontaminoi veden sen välittömässä läheisyydessä. Levien toxiinit voivat riippuen missä maailman vesillä olet olla hyvin erilaiset. Itämeren alueella nämä toxsiineit ovat harvoin tappavia mutta aiheuttavat kylläkin pahoinvointia ja joskus neuroloogisia vammoja. Trooppisissa vesissä on leviä joiden levämyrkky on niin myrkyllinen että 0.06 µg tappaa 80 kg:n ihmisen. Tämä "Ostreosiini" läpäisee vedentekokoneen kalvo eli tropiikissä en käyttäisi laitetta leväpuurossa.
      Taas itämerellä esisuodatus määrittelee missä laitetta voi käyttää, kuitenkin tietoisesti en silloinkaan käyttäisi leväpuurossa...

      • Tämmötös

        Sinilevä on mitaltaa 20 myytä joten 5my suodattimen satimeen jää. Se myrkky on siinä sinilevän kukinnossa joten noiden kalvojen läpi mentäessä ei ole myrkkyjä vaan ne on siellä 5my filtterissä. Voisi olla järkevää hommata laitteen eteen rajun kokoinen 20my suodatin johon herne keitto jäisi. Ja laittaisi laitteeseen toisen 20 tai 10my suotimen


      • tutkija_
        Tämmötös kirjoitti:

        Sinilevä on mitaltaa 20 myytä joten 5my suodattimen satimeen jää. Se myrkky on siinä sinilevän kukinnossa joten noiden kalvojen läpi mentäessä ei ole myrkkyjä vaan ne on siellä 5my filtterissä. Voisi olla järkevää hommata laitteen eteen rajun kokoinen 20my suodatin johon herne keitto jäisi. Ja laittaisi laitteeseen toisen 20 tai 10my suotimen

        Olet hajulla, mutta et ihan perillä. Sinilevien, eli syanobakteerien, hajotessa niiden sisältämät myrkyt vapautuvat veteen ja säilyvät siinä parikin viikkoa. Myrkkyihin eivät suodattimet pure, vaan ne päätyvät juotavaan veteen. Jos harrastat lottoa, voit toki kokeilla onneasi. Suomen vesillä vain n. joka toinen leväesiintymä tuottaa tunnetusti myrkyllisiä yhdisteitä.

        Eli älkää ihmeessä leikkikö noilla vedenpuhdistimilla jos on epäilys sinilevien läsnäolosta.


    • Tämmötes

      Mukava, että muitakin vieras satamien karttelijoita.

      Kyllä voi käyttää, vehkeissä on yleensä kolmivaiheinen suodatus ennen kalvoja joiden läpi vesi onkin sitten makeaa.

      Ensin on sellainen raakavesi suodatin, vähän kuin moottorissakin, jää ruohot ja kalat satimeen. Sitten on 30my suodatin ja vielä 5my suodatin jotka ovat /puhdistettavia ja vaihdettavia. Kalvot ovat puhdistettavia.

      On siinä huoltamista jonkin verran ja kustannuksiakin kertyy, joten jos sulla tilaa jossain päin venettä, niin tee, teetä tai osta lisää tankkikapasiteettia ykkös vaihto ehtona ja kakkosena tällainen aparaatti.

      Toiseksi vesikoneet täällä hieman harvinaisempia, joten apua voi olla vaikea saada jos laite temppuilee...

      Tossa kiva artikkeli aparaatin huoltamisesta ja mahdollisista kustannuksisa...

      http://www.powerandmotoryacht.com/refit-and-upgrade/how-maintain-watermaker

      Helpoiten voisit saada lisättyä tankkeja sellaisilla pusseilla, on erimuotoisia pötkylöitä
      Esim. http://maritimshops.fi/fi/tuotteet/50019451/pehmeat

    • NähtyOnTämäkin

      En lähtisi ihan pieneen tarpeeseen hankkimaan makeavesikonetta:

      1) leväisessä vedessä saa olla hienosuodatinta vaihtamassa alvariinsa. Kun imualipaine kasvaa tarpeeksi suureksi kone ei toimi. Tulee hintaa, on vaivaa.

      2) Jos laitetta ei käytä kahteen päivään, pitää järjestelmään ajaa säilytysliuokset. Ensin pitää ajaa puhdistusajo makealla vedellä (kalvojen huuhtelu), sitten täyttää suoja-aineella koko systeemi. Siis aivan liian työlästä ellei pysty/tarvitse tehdä makeaa vettä tasaiseen tahtiin.

      Muutenkin koneet ovat kranttuja eivätkä suinkaan asenna-ja-unohda -tyyppisiä.

    • seppomartti

      Sinilevä ei ole vakiintuneesta nimestään huolimatta levä lainkaan vaan bakteeri Cyanobacter, siis sinibakteeri. Bakteeritoksiini voi olla hermomyrkky, joka tuskin poistuu käänteisosmoosilla vaikka bakteereita ei vesikoneen tuotteessa esiinnykään.
      Yllä oleva viite vesikoneista ja niiden huollosta ei ole purjeveneeseen. Kapasiteetiksi suositellaan 240-400 gallonaa/vrk. Paremman käsityksen saa esim. KATADYN 40 E manuaalista. Meidän leveyasteilla söilöntäliuos pitäisi pistää sisään jos käyttötauko on viikon, tropiikissa 3 vrk. Liuos täytyisi vaihtaa vuoden kululuttua. Ei ole mikään iso operaatio ajaa pumpulla neste laitteeseen.
      Vesikone on hyvä investointi Itämeren ulkopuolella mutta kotivesillä tarpeeton. Ja kysyjän sinibakteeripuurossa potentiaalisti hengenvaarallinen ajatus.

      • tämmötes

      • tutkija_
        tämmötes kirjoitti:

        Tämän yrityksen väittämänä sinilevän myrkyt poistuvat käänteisosmoosissa, kansainvälisen tutkimuksen tuloksena...

        https://www.aqva.fi/Juoma_ja_talousvesi_meresta_/ekauppa/g39/

        Ei poistu yrityksen sivujen mukaan myrkyt vaan myrkky. Eivät kerro mihin tutkimukseen viittaavat, eivätkä mikä myrkky poistuu joten tuolle arvolle en antaisi painoarvoa. En ainakaan, jos juottaisin tuota vettä itselle ja perheelle. Sinilevät kykenevät tuottamaan maksamyrkkyjä, hermomyrkkyjä ja solumyrkkyjä joten mikä noista poistuu?


    • IhanVainTiedoksi

      Vastaus kysymykseen voiko laitetta käyttää leväpuurossa ei ole "laite on tarpeeton".

      • seppomartti

        Kun nyt tiedät oikean vastauksen, voit vapaasti käyttää vedentekokonettasi leväpuurossa. Raportoi kuinka kävi.


      • Ei sanatarkasti ottaen, jos katsotaan vain "pintamerkitystä". Mutta yksi asia, jonka sekä työ- että muu elämä yleensä opettavat, on: ennen vastaamista on syytä selvittää, mikä on VARSINAINEN kysymys. Tässä tapauksessa se todennäköisesti oli "onko vedentekokoneen hankkiminen Itämeripurjehdukseen järkevää?"


      • Vistinnän3Peruslaki
        10-14 kirjoitti:

        Ei sanatarkasti ottaen, jos katsotaan vain "pintamerkitystä". Mutta yksi asia, jonka sekä työ- että muu elämä yleensä opettavat, on: ennen vastaamista on syytä selvittää, mikä on VARSINAINEN kysymys. Tässä tapauksessa se todennäköisesti oli "onko vedentekokoneen hankkiminen Itämeripurjehdukseen järkevää?"

        Aina löytyy joku, joka tietää sinua itseäsi paremmin, mitä olet sanomallasi tarkoittanut (OAW).


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      137
      1313
    2. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      148
      1061
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      67
      835
    4. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      51
      648
    5. 60
      641
    6. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      531
    7. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      30
      523
    8. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      39
      507
    9. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      503
    10. Kyllä mulla on kovasti tunteita sinuun

      Rakkautta, intohimoa, välittämistä, hellyyttä jne.
      Ikävä
      16
      487
    Aihe