Rannassa jossa venettäni säilytän ei ole mastonkuljetuskärryä.
Kuinka mastoa kuljettaisi säilytyspaikasta veneelle paino ainakin 100 kg.
Onko kukaan tehnyt itse kuljetuskärryä?
Ideoita kuljetukseen?
Mastokärry
20
2046
Vastaukset
- Pilssirotta
Raision rannassa on kätevä kahdesta nokkakärrystä ja metalliputkesta tehty mastonkuljetuskärry. Ne ovat siis hitsattu yhteen n. 3m putken päihin niin, että toista pystyy kääntämään ja toimii ikään kuin ohjaispyörinä.
Turun Pursiseuralla oli ainakin joskus sellainen eräänlainen A- pukki, jossa oli renkaat. Se siis laitettiin keskelle mastoa ja sitten sillä tasapainoiltiin masto minne sitten halusikin sen kuljettaa.
Nämä molemmat olivat ihan itsetehtyjä innovaatioita.- liian.lyhyt
Tuollaiseen kun laittaa 20 m maston se menee joko tukien kohdalta poikki tai ainakin taipuu pilalle, kun ei ole vantteja tukemassa, kuten purjehtissa. 3m tilalla pitäisi olla ainakin 8 m, mieluummin 12 m.
- ei.taitu
liian.lyhyt kirjoitti:
Tuollaiseen kun laittaa 20 m maston se menee joko tukien kohdalta poikki tai ainakin taipuu pilalle, kun ei ole vantteja tukemassa, kuten purjehtissa. 3m tilalla pitäisi olla ainakin 8 m, mieluummin 12 m.
Omalla telakalla on paritkin kärryt ja molemmat alle kolmemetrisiä. Niillä kuljetetaan kaikenmittaisia mastoja, myös 20-metrisiä ilman ongelmia. Mutta tiedän ainakin X-99:n maston taittuneen yhdestä pisteestä nostettaessa. Omaa 18 m mastoa on säännöllisesti mastonosturilla nostettu yläsaalinkien alta, alle 2m päästä painopisteestä. Pointti ei siis ole maston pituus vaan paksuus. Se oma mastokaan ei mikään puhelintolppa ole. Ja X:nkin masto kestää 3 m tukipistevälillä.
- yhteistyöllä
Venerannoissa on yleisesti veneilijöitä jotka auttavat mielellään toisiaan tuollaisessa. Kaksistaankin kantaa tuollaisen ja kolmistaan jo helposti.
- joonbodaria
Oma masto painaa punnittuna tasan 100 kg. Kahdestaankin sitä on siirrelty, mutta vain yhtä päätä kerrallaan, ei puhettakaan kantamisesta paria metriä pidempää matkaa. Minäkään en ihan pulkannaru ole taakkaa kantamaan ja se toinen meistä on ollut hyvin treenannut kaveri. Kolmas käsipari tietysti auttaa, mutta paino ei suinkaan jakaudu tasaisesti. Masto ei ole tasapaksu putki, kantajat eivät ole saman mittaisia, eikä alustakaan aivan taso.
- Joakim1
joonbodaria kirjoitti:
Oma masto painaa punnittuna tasan 100 kg. Kahdestaankin sitä on siirrelty, mutta vain yhtä päätä kerrallaan, ei puhettakaan kantamisesta paria metriä pidempää matkaa. Minäkään en ihan pulkannaru ole taakkaa kantamaan ja se toinen meistä on ollut hyvin treenannut kaveri. Kolmas käsipari tietysti auttaa, mutta paino ei suinkaan jakaudu tasaisesti. Masto ei ole tasapaksu putki, kantajat eivät ole saman mittaisia, eikä alustakaan aivan taso.
Kyllä 100 kg masto pitäsi vielä kahdestaan siirtyä helposti kymmeniä metrejä. Edellinen masto oli 61 kg ja se kannettiin aina kahdestaan 100 m vajasta nosturille. Pienempi vaiva kuin viritellä kärry. Nykyinen painaa 170 kg. Kyllä senkin nostaa kahdestaan kärryltä pukeille tai yksin pää kerrallaan.
- joonbodaria
Joakim1 kirjoitti:
Kyllä 100 kg masto pitäsi vielä kahdestaan siirtyä helposti kymmeniä metrejä. Edellinen masto oli 61 kg ja se kannettiin aina kahdestaan 100 m vajasta nosturille. Pienempi vaiva kuin viritellä kärry. Nykyinen painaa 170 kg. Kyllä senkin nostaa kahdestaan kärryltä pukeille tai yksin pää kerrallaan.
61 vs. 100 on todella merkittävä ero, karkeasti pyöristettynä 61 on vain puolet sadasta. Edellisen veneen suunnilleen tuon painoinen masto siirtyikin vielä kahdestaan kantaen mastotelineeltä mastonosturille, satakiloinen ei.
- Joakim1
joonbodaria kirjoitti:
61 vs. 100 on todella merkittävä ero, karkeasti pyöristettynä 61 on vain puolet sadasta. Edellisen veneen suunnilleen tuon painoinen masto siirtyikin vielä kahdestaan kantaen mastotelineeltä mastonosturille, satakiloinen ei.
Niin ja 100 kg on karkeasti puolet 170 kg:sta. Tuota 170 kg mastoakin siis pystyy kaksistaan nostamaan, mutta ei sitä viitsi kantaa kuin sen metrin verran kärrystä pukille.
Riippuu tietysti miltä korkeudelta pitää nostaa, mutta olkapäälle saatuna 50 kg/kantaja ei ole kovinkaan paljoa. Ei myöskään sylissä pidettynä, mutta silloin kävely on hankalaa. Ihan tavalliselle keski-ikäiselle miehelle siis.
- lähtö.tiedot.puuttuu
Lienee aika oleellista tietää pitäisikö sitä mastoa kuljettaa 100 m vai 100 km, sillä niihin tarvitaan aivan erilainen kärry. Jälkimmäisestä ei ainakaan tule mitään ellei myös maston pituus ole tiedossa.
- uteliaseiaatu
No mites ne toiset siinä rannassa maston kuljettaa?
- yöradio
Entäs jos jätät maston pystyyn tai kannelle pressun kurkihirreksi?
- TurunTautiako
Meillä päin harrastellaan kolmea tekniikkaa
1) Mastokärryllä telineeseen
2) Kantaen telineeseen ( yleensä pienemmät mastot )
3) Maston säilytys kaadettuna veneen päällä ( maksavat tästä ekstraa tilankäytön mukaan )
Jos osaa itse hitsailla ja on vehkeet niin kärryn tekee kädenkäänteessä. Voihan työn tilata toki ammattilaiseltakin. Jos tarvikkeet on hyllyssä niin semmosen A-väärinpäin kärryn tekaisee 2-3 tunnissa. - arubio
Meidän seurassa käytetään "v"-mallista kärryä. Tukiväli oli edellisessä mallissa noin 1,5 metriä ja nykyisessä noin 2 metriä. Ei mitään ongelmia, suurimmat veneet taitavat olla noin 45 jalkaisia.
Oman veneen masto on noin 16,5 metrinen ja painaa noin 100 kg. Kärryillä homma menee leikiten. Kolme henkilöä kantaa sen lyhyitä matkoja, kaksi on minimi jos nostaa vain toisesta päästä. - Retkisatamapäällikkö
Meillä seurassa on yksinkertainen pitkä mastoperäkärry. Mastovajapäällikkö tuo sen pick-upillaan tyhjänä rantaan ja päivän aikana nostettavien veneiden mastot laitetaan siihen kyytiin. Mastovajalla käydään purkamassa kuorma kun aihetta ja Mastovajapäällikkö käskyttää mastot niille paikoille mihin hän on kunkin maston vajalaskelmissaan määritellyt.
Meillä seurassa on kielletty pitämästä mastoa peitetelineen kurkihirtenä. Se on vaarallinen paitsi myrskyssä, myös nostettaessa sinne ylös ja alas. Telakointipäällikkö ja Mastovajapäällikkö valvovat tämän pykälän noudattamista tarkoin, se on kunnia-asia heille.
Katsastuspäällikkö tarkastaa mastot joka talvi. Meillä seurassa mastovaurioita ei ole enää sattunut kun mastot tarkastetaan sekä vajassa että keväällä pystyssä.
Tämän kevään runkokatsastukset ovat tuoneet esiin joitain hämähäkkivaurioita lujitemuoviveneissä. Katsastuspäällikkö ja avustava katsastusmies katsovat rungot tarkoin läpi, ihan taskulampun kanssa aina.
Avustavan katsastusmiehen vakansseille on lujasti pyrkyä seurassamme. Se on alipäällystötehtävä seurassamme ja siten eräs tie edetä seurassa miehistöstä päällystöön. Muita alipäällystötehtäviä seurassamme ovat mm. Retkisataman tulisija- ja käymälävastaava, avustava mastovajamies ja Kommodorin sekä Rahastonhoitajan adjutantti.- lkrjgjiogrjo
Onko teillä kommodori vai seuran puheenjohtaja epäilen jälkimmäistä.
- hierarkiahoitaa
Kiitän Retkisatamapäälliköä täsmällisestä raportista. Lepo!
- muistutuksena
Unohdit sen komodorin varaanin.
- kontrolliamiraali
Aloittaja ohoi! Sulle oli kysymyksiäkin....
- uteliasmastomies
Mitäs tälle"projektille" kuuluu?
- isohivakka
Mastodontteja ei kuulemma saa nykyään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2004363
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!422006- 611667
Ymmärrätköhän nainen
Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi1331353Martina on käynyt puhumassa viisauksia
Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.3581337Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin
Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss93959SDP:läinen lähettiläs Titta Maja-Luoto RAIVOAA lähetystössä -?
SDP:n puolueen Maja-Luoto on Portugalissa noussut Median otsikoihin, koska RAIVOAA työntekijöille ja pitää Heitä lähinnä26913Mitä alkoholijuomaa on myyty sekä Linda Lampeniuksen että Matti Nykäsen nimellä? Testaa tietosi!
Mikähän alkoholijuoma se mahtoi olla…? Tule pelaamaan kivaa Testerin Juomavisaa! Kuinka monta saat oikein? Tästä pääse10889Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus
Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte170818Voiko vauva uskoa ?
Lohkoissa väitetään ettei vauva voi uskoa. Tässä näet vauvan uskon. https://youtube.com/shorts/QhFbPSdjpnA?si=Zb2BCRST9186696