Kateus on kavala asia, että kadehtija voi toimia tosi julmasti.
Nykyisin voi tehdä hyvin pahaa jälkeä toiselle median kautta, tuntuu että järki puuttuu toimijoilta ja toimittajilta.
Olettekohan koskaan tulleet ajatelleeksi millaista tuhoa kylvätte samalla.
Kun tehdään aiheettomia ilmoituksia ihmisestä, sillä yritetään tuhota ja siitä tuhosta ei kyllä mitään hyötyä seuraa tälle kateellisellekaan
Kateuden syynä voi olla toisen työpaikka, jonka hän on saanut syystä, että on vuosia opiskellut ja tehnyt sen eteen kaikkensa.
Siinä ovat mukana hänen perheensä, heistä jokainen voi sairastua vakavastikin.
Kateuden tai onko ne vihan syitä voi olla monia ja usein täysin aiheetta.
Jos huomaat katkeruutta, olisi hyvä, että menisit asiallisesti keskustelemaan ja silloin voit tuoda oman mielipiteesi rauhallisesti esiin.
Useimmiten nämä hirmuteot tehdään salassa ja käyttäen kieroja kanavia.
Mikään asia ei hoidu tällä tavoin koskaan, eikä se tuo iloa tekijälleen, kyllä hänenkin elämäänsä jää pysyvä merkki. Sillä uskon jokaisen näin väärin toimineen jollakin tasolla ymmärtävän, että on tehnyt hirvittävän väärin.
Saa pahaa aikaan
3
539
Vastaukset
- Omakohtainenkokemus
Kateus ei ole vain kavala asia. On todella hämmästyttävää, kun tajuaa joutuneensa vieraan ihmisen, naapurin häikäilemättömän pilkan kohteeksi.
Mihin tämä maailma on menossa?Täällä on ihmisiä, jotka kuvittelevat olevansa jotenkin muiden ihmisten yläpuolella ja ajattelevat että he saavat tehdä mitä haluavat.
Olemme kansa, jonka pitäisi olla/osata elää kuten sivistyneet ihmiset.
Mutta valitettavasti liian usein mieleen tulee, kansa joka peilaa käyttäytymiseltään alkukansaa, jolla ei ole sivistyksestä/elämänhallinnasta kuin alkeet.
Aivan kaikesta kadehditaan toisiamme, emme kykene elämään sovussa kaupungeissa - vaikka meidän ei tarvitse asua, kommuunin kaltaisissa yhteisöissä vaan saamme asua omissa kodeissamme. Vain pieni osa ihmisistä, kykenee sanomaan - en kadehdi naapuriani tai tuttavaani. Vallanhimo ja ahneus näkyy ihmisestä päälle kuvottavan selvästi. Kun itse on määritellyt sen mitä tarvitsee ja haluaa täällä - onkin aika saada tuo kaikki keinoja kaihtamatta. Ihminen ei merkitse toiselle ihmiselle paljoakaan , mutta ehkä tämäkin asia kääntyy päinvastaiseksi, sitten kun tosi paikka tulee eteen ihmiselle. Emme välitä kanssaihmisistä, emme ole ihmisiä toisillemme - vaikka ihmisen näköisiä olemme ja älyn että ymmärtämisen olemme saaneet lahjaksi syntyessämme tähän pahaan maailmaan. Petämme rakkaitamme, tuttaviamme, ystäviämme ja tuntemattomia ihmisiä. Hyvät käytöstavat hallitsee enään, pieni osa ihmisistä.
Ja tämän huomaa, ihminen joka on joutunut jostain syystä pilkan kohteeksi.
Murrosikäiset lapsemme, nuoret aikuiset eivät ymmärrä vastuusta mitään, kotona ei kaiketi opeteta toisten ihmisten kunnioittamisen alkeita, saati sitten että näyttäisimme esimerkkiä siellä kotona lapsillemme.
Voi kuinka haluaisin elää loppuelämäni täyspäisten ihmisten joukossa.
Olisiko huomenna se päivä, jolloin taas puhuisin naapuristani jotain pahaa.
Vai laittaisinko isommat pyörät pyörimään, ja kiusaisin häntä vähän lisää.
Liittyisinkö joukkoon, ja tappelisin hänestä kuin lihanpalasesta loppuun asti - vaikka en edes pidä hänestä enkä myöskään tunne häntä erityisen hyvin.
Mitä väliä sillä - hänen hyvinvoinnillaan on minulle, ei niin mitään.. - Kannattaahankkiaitselle
Jos nainen näkee toisella naisella jotain hyvää, ja mainitsee siitä ääneen esim. kehuu hänen ulkonäköään tms. se vahvistaa myös aina sen henkilön omaa persoonallisuutta ja itsetuntoa, joka tämän pystyy ääneen tunnustamaan toiselle. Ainakin itse olen kokenut aivan ihmeellisellä tavalla, niinkuin olisin saanut hengen kautta jonkin lahjan, aina kun olen antanut tunnustuksen jollekin toiselle, jolla olen nähnyt jotain hyvää.
Jos katellinen haluaa varastaa toiselta kadehtimansa asian, niin se ei ole hyväksi tekijälleen, ja tuottaa vain vahinkoa.
Mutta jos haluaa saada jotain, mitä toisella on, ja hankkii sen rehellisellä tavalla, työnteolla tms. on se sallittua ja myös suositeltavaa.
Se, mitä näkee toisella ei ole itseltä pois, vaikka se olisi kuinka hyvää. Mutta jos varastaa pois jotain toiselta, niin silloin katoaa jotain samassa suhteessa myös itseltä.
Kadehditut asiat kertovat itselle aina siitä, että omassa elämässä on jokin puute juuri siinä asiassa, ja silloin se on täysin sallittua tavoitella asiaa rehellisin keinoin. Hyvin monet asiat ovat mahdollisia tavoitella rehellisin keinoin.
Usein ihmisten väliset avioliitotkin ovat solmittu väärälle pohjalle, eivätkä periaatteessa ole edes laillisia ja todellisia. On kaikenlaisia lumeliittoja yms. ja henkilöiden välillä ei välttämättä edes ole mitään. Jos on esim. kateellinen jonkun toisen puolisosta, ja esim. rakastuu ja ihastuu ja myöhemmin vielä paljastuukin, että se onkin valeliitto, niin silloin ei ole ollenkaan väärin esim. tavoitella jopa kyseisen henkilön puolisoa rehellisin keinoin. Jos esim. nainen rakastaa miestä aidosti, niin silloin hän ei tunne minkäänlaista tarvetta vilkuilla ketään toista, mitä kautta esim. toinen mies voi saada signaalin ja toisinaan voi syntyä aito molemminpuoleinen kiinnostus. Liian usein ajatellaan, että esim. avioliiton täytyy kestää kuolemaan saakka. Kyllä raamatussakin on paljon poikkeutapauksia, jolloin ero on sallittu.
Monet asiat ovat mahdollisia tavoitella rehellisin keinoin. Siksi ei kannata kadehtia. - JareStadist
Älkää kadehtiko minua, vaikka olen jumalainen olento.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 204774
Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin
Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni831722Asunnottomuus lisääntyy
Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ2871586Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."
Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä741544Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja
Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S2561428Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais121170Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍1351167Sulle on tullut
Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä1041099- 931054
Minä pyydän,
jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi651053