Vaikuttaako sukupuoli & kulttuuri sisustustyyliin?

UteliasKata

Meillä on kaverin kanssa väittely meneillään, että millaiset ihmiset sisustavat milläkin sisustustyylillä. Kaverini esimerkiksi väittää, että skandinaavisesta sisustuksesta tykkäävät vain nuorehkot pohjoismaalaiset naiset, ja että luonnonläheinen sisustaminen on vain hipeille. Mitä mieltä te olette, kertokaa mielipiteitä, näkemyksiä ja kokemuksia?

2

219

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anikatiti

      Mun mielestä skandinaavisesta sisustuksesta voi pitää kuka vaan, mutta tietysti se mimmoinen lapsuudenkoti on sisustukseltaan ollut saattaa vaikuttaa.

    • Zirup

      Hah. Törmäsin tähän ketjuun vasta nyt.

      Hah siksi, että lapsuudenkoti kyllä vaikuttaa makuun. Inhosin aina 70-luvun (kakan)ruskeaa ja päätin, etten ikinä laita kotiini mitään ruskeaa. Vasta entisöintiopintojen myötä tajusin, että on pieni pakko oppia pitämään ruskeasta väristä, jos aion tehdä entisöintiä. Ja niin vaan kävi, että
      kuultavista ruskeista sävyistä tuli suosikkeja. Mikäs sen kauniinpaa kuin lämmin ruskea petsi ja lakattu pinta. Kaikki peittävät ruskeat ovat edelleen yök (muistutus 70-luvusta), mutta eipä niitä kukaan haluakaan. Onneksi.

      Nyt keski-ikäisenä olen ihastunut retroväreihin ja tavaroihin - varsinkin 40-, 50- ja 60-luvun tyyleihin, mutta valikoiden. Tanskalaiset suht tummaksi käsitellyt tiikkikalusteet, vaalea turkoosi tumma turkoosi, sopiva määrä sävytettyä valkoista sekaan ja tehostevärinä hitusen kullankeltainen = WAU! Tämä uppoaa minuun tällä hetkellä. Taidan olla jonkun sortin retroilija :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      376
      2386
    2. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      63
      1849
    3. 154
      1423
    4. Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen

      Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1247
    5. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      502
      1201
    6. Vastuunkantoa

      Nyt kun Ähtäri on historiansa pahimmassa kriisissä, päättäjä luikkii perunakellariin: "Eronpyyntö kaupunginvaltuuston pu
      Ähtäri
      48
      925
    7. Olen varattu

      Kihloissa ja menemme naimisiin. Anteeksi💔
      Ikävä
      90
      874
    8. Haluatko enää nähdä mua mies?

      Se on täysin sinusta kiinni.
      Ikävä
      71
      842
    9. Ruohonpolttoa Suomussalmella

      Poikaporukka oli kuullut että ruohonpoltto on muotia, joten Kirkkopuistossa oli tekoruohoa poltettu. Ketkä liene asialla
      Suomussalmi
      43
      815
    10. Alavuden Ähtärin kylä 1.1.2028

      Ketä saamme kiittää tästä?
      Ähtäri
      28
      813
    Aihe