Lupasin mammalle tehdä neulemyssyn jossa on päänympäri kulkeva reunus muttei mielellään kaksinkertainen käänne. Ehkä jokin palmikko tai muu kuviointi reunassa ja päälaelta lakki on ihan vaan sileäää neulosta. Sisälle tulee vielä trikoovuori. Mutta enpä vaan löydä ohjetta tämän tyyliseen myssyyn . Olen netistä hakenut ja kirjaston käsityölehdet kahlattu mutta ei vaan löydy. Mutta jospa täällä joku ystävällinen osaisi neuvoa mistä ohjeen voisin löytää niin mamma saisi ainakin ensi talveksi myssynsä.
Villamyssyn ohjetta etsin
Mamma-31
3222
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ullaneuleessa on ainakin jotain:
http://www.ullaneule.net/0106/ohjeet_Ailinpipo.html
http://www.ullaneule.net/0311/ohjeet_annikin_palmikkopipo.html
http://www.ullaneule.net/0308/ohjeet_carino.html
http://www.ullaneule.net/0310/ohjeet_eemeli.html
Kun tarpeeksi kaivaa, niin yritys palkitaan, Dropsilta löytyy yksi palmikkoreunainen myssy: http://www.garnstudio.com/pattern.php?id=4281&cid=11
Kiitos näistä ohjeista ja lisääkin saa laittaa vinkkejä. Ostin myssyä varten valkoista lankaa 3 ja puolen puikoille ja sitten lisäksi ohutta lankaa jossa oli jotain pieniä haituvatupsuja ja ajatuksena oli neuloa sitä reunaosaan niin että päälaki on sileää pelkästään, mutta saa nyt nähdä mihin sitten päädynkään tässä vielä.
Oletteko muuten seuranneet tv ohjelmaa surkeimmasta kuskista siinä eräällä naiskuskilla on aina erillainen upea kirjoneulemyssy päässään. Tosi upean näköisiä! Mutta en etsi mammalle sen tyylisiä ohjeita.