Moi,
mulla on 2.0 6:nen 1v ja 1kk vanha. Nyt siitä meni jo oikean puolen ajovalopolttimo rikki.
Pitänee soittaa aika vaihtoon.
Saako ruinattua takuuseen vai pitääkö maksaa itse molemmat. Molemmat pitänee vaihtaa.
Annetaanhan kotiin ostettaville lampuillekin 3 - 10 vuoden takuu.
Onko muilla kokemuksia?
mulla on 2.0 6:nen 1v ja 1kk vanha. Nyt siitä meni jo oikean puolen ajovalopolttimo rikki.
Pitänee soittaa aika vaihtoon.
Saako ruinattua takuuseen vai pitääkö maksaa itse molemmat. Molemmat pitänee vaihtaa.
Annetaanhan kotiin ostettaville lampuillekin 3 - 10 vuoden takuu.
Onko muilla kokemuksia?
Vastaukset 13
Vanhimmat
...valitettavasti näitä polttimojuttuja
Itselläni on 2 vuotta vanha 50tkm ajettu ja lamppuja ei ole palanut. Näyttää niissäkin olevan laatueroja
Vaihda itse, jos yhtään olet käsiä käyttänyt. Se kyllä onnistuu
Että voiko joku olla niin saatanan kädetön ettei saa edes yhtä lamppua vaihdettua, heti ollaan huoltoon soittamassa.
Juu, likipitäen kädetön pitää olla, jos on kunnon MIEHEN kourat eikä neidin näpit, niin ei mahdu, tai sitten pitää olla enemmän asiaan vihkiytynyt, jtta tietää mistä sinne pääsee paremmin purkamatta puolta autoa. Vielä muutama vuosi sitten oli reilusti tilaa, vaan ei enää monessakaan nykyautossa. Juu, juu, sitten seuraavaksi alatte väkyttämään, että osaahan tuon nyt... Vaan kun kaikki eivät ole mekaanikkoja, ja sitä varten on alan liikkeet, että tekevät noita juttuja. Mut tietysti toiset on erittäin hyviä ellei täydellisiä..ainakin omasta mielestään. Ja itse asian ydinkään ei ollut siinä vaihtamisessa, vaan takuussa. Jos sattui olemaan lukutaitoinen lukija. Mut toiset on kädetömiä, toiset ehkä muuten vaan aivottomia, mut päteä pitää..
muuta kun vitunmoista noloutta se, jos ei edes yhtä lamppua saa vaihdettua, eikä tarvi olla edes asentaja. Mutta jos aivot ei riitä, niin sitten kannattaisi mennä hoitoon.
PS: Ei se ole mies eikä mikään jos ei vähän autoista tiedä, päin vastoin neiti.
No niin, tulihan se sieltä...Vaan katsos, kun kaikkien ei tartte kulkee nyrkit savessa ja rasvassa. Kun voi viedä korjaamolle, siellä on apinoita sitä varten, että kun niille seteliä vilauttaa, niin ne syöksyy leikkimään sen auton kanssa...
Kerrankin oikeanlaista asennetta vastauksessa. Se ken tahtoo ryömiä autojen alla kainaloitaan myöten rasvassa ryömiköön ja olkoon valittamatta.
Itse pidän enemmin hyvin maksetusta siististä sisätyöstä ja vaihdatan KAIKKI osat autooni huollossa, tosin huoltosopimukseenhan nuo taitavat kuulua. Bensaa pistän tankiin ja vettä pissapoikaan ja thats it! Muut kuuluu rasvareille. Myös renkaitten vaihdot.
En todellakaan aio itse vaihtaa lamppuja autooni, tosin eipä xenoneita taida joka essolla ollakaan.
Itse en viitsi edes työsuhdeautooni mennä vaihdattamaan polttimoita mihinkään huoltoon.
On se vaan niin naurettavaa kun aikuinen mies ei osaa vaihtaa polttimoita autoonsa. Onhan se uusavuttomuuden huippu jos pitää ensin soitella johonkin huoltoon, ajaa varta vasten sinne ja odotella lampunvaihtoa.
kuluvia osia kuten esim polttimot, jarrupalat jne... Ne on melkosen kalliita mut kannattaa itte vauhtaa se ei oo paha ja korjaamolla ne kuitenkin veloittaa siitä aivan liikaa.
http://www.yle.fi/kuningaskuluttaja/index.php/aiheet/662/
on niin ei todellakaan oo kallista vaihdattaa merkkiliikkeessä ja säästyypähän ongelmilta, ja jos jälkeenpäin ei toimi niin merkkikorjaamot antaa yleensä jonkun takuun työlle. Mikäköhän noissa fiiateissa mahtaa olla kun on aika paljon kalliimpi vaihto kun esim mazdassa tai tojotassa
Mistähän ovat tuon hinnan Mazdan kohdalle keksineet ??? On tainnut maahantuoja antaa hurjan alennuksen kuningaskuluttajalle. Minulta kiskoivat paljon enempi !!!!
Olikohan kyse M6:sta ???? EI kai ??
Riippuu varmaan, mistä mallista kyse tuossa. Vanhempiin malleihinhan on minuutin homma, ja sillä vitosella jo saa kohtuullisen tuntipalkan. Sit tuossa sanotaan vielä, että lisäksi polttimon hinta 10-15 €. Jos on esim. hoonelonen, niin on arvokas semmonen... Itellä mazda6 hooykkösen vaihdosta ovat veloittaneet muistaakseni noin 17 egee polttimoineen päivineen, ja se polttimon hinta oli jotakuinkin seitsemän egeä, joten työlle jäis öpaut kymppi.