Paljoko auringon painovoima vaikuttaa ihmiseen

Kusetetaanmkomeitä

onko päivällä kevyempi ja yöllä painavampi?

6

691

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Auringon vetovoima on mitätön verrattuna maan vetovoimaan maan pinnalla kulkiessa, joten se ei vaikuta mitenkään omaan painoosi maata vasten.

    • EipäIsoEro

      Olet päivällä vaa'an mielestä kevyempi tai raskaampi kuin yöllä, mutta ero on hyvin pieni. Paljon suurempi ero sinuun kohdistuvassa voimassa tulee siitä, oletko lähellä päiväntasaajaa eli karusellin reunalla vai lähellä napa-aluetta eli karusellin keskellä.

      http://www.calpoly.edu/~gthorncr/ME302/documents/AccuracyofGravity.pdf

      Keskimäärin gravitaation aiheuttama kiihtyvyys on noin 9.8 m/s^2
      Maan pyörimisliikkeestä tulee -0.03 m/s^2
      Maapallon tiheyden vaihteluista tulee -0.0006 m/s^2
      Noususta 1000m korkeuteen tulee -0.0001 m/s^2
      Kuun ja Auringon gravitaatiosta (vuorovesivoimat) tulee ± 0.000003 m/s^2

      Jos siis vaaka näyttää painoksi 100 kg niin vuorovesivoimien vuoksi lukema voi enimmillään vaihdella noin -0.0003 gramman verran eli milligramman kolmasosan. Tuo vastaa massaa, joka on halkaisijaltaan 0.8 mm kokoisella vesipisaralla.

    • fysiikka.rules

      Päivällä olet painavampi, koska olet lähempänä Aurinkoa.

      • EipäIsoEro

        Auringon painovoima ei keskimäärin tunnu ollenkaan Maan pinnalla siksi, että putoamme kiertoradallamme koko ajan kohti Aurinkoa. Maapallon painovoima tuntuu siksi, että emme putoa koko ajan kohti Maapalloa vaan olemme Maan pinnan tukivoiman vuoksi paikallamme.

        Auringon gravitaation voimakkuus Maapallon kohdalla on

        g_aurinko=G(M/r²)

        g - local gravitational field
        G - gravitational constant
        M - mass of Sun
        r - distance from Sun

        G=6.67428×10^-11 N(m/kg)²
        M=1.9891×10^30 kg
        r=1 AU=149.60×10^9 m

        ====> g_aurinko = 0.0059 m/s^2

        Tuon kiihtyvyyden tuntisimme kohti Aurinkoa, jos Maapallo olisi pysäytetty paikalleen eikä kiertäisi Aurinkoa. Emme sitä tunne siksi, että putoamme vapaasti.

        Lähimpänä Aurinkoa ollessamme on etäisyys_Aurinkoon 147 miljoonaa kilometriä. Maapallon halkaisija on noin 0.0127 miljoonaa kilometriä joka siis on suurin etäisyyden_muutos Auringon suuntaan Maan pyörimisen vuoksi. Painovoima muuttuu verrannollisena etäisyyden neliön käänteisarvoon eli derivoimalla saadaan sen suhteellinen muutos = 2*etäisyyden_muutos/etäisyys_Aurinkoon.

        Tuosta laskettuna Auringon painovoiman suhteellinen muutos on 0.000173 ja kun g_aurinko on 0.0059 niin absoluuttinen muutos on 0.000173*g_aurinko = 0.000001 m/s^2.

        Kuun vaikutus painoomme on tuohon verrattuna yli kaksinkertainen. Vaa'an näyttämää Maan pinnalla hallitsee siis Kuu, ei Aurinko.


    • hippopotamuksia

      Ihme hörinöitä ja täyttä mielikuvitusta.
      Ääliömäisyyksillä ei ole rajoja.
      Tuota roskaako on uskominen?

      • Älä tuomitse, jos et ymmärrä.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      75
      4321
    2. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      107
      4050
    3. Surullista

      Että menetit sen naisen , tosi surullista ja vielä oman tyhmyyden takia ,ymmärrän että se on masentavaa
      Ikävä
      58
      2517
    4. Muuttunut käytös

      Onko kaivattusi käytös muuttunut? Tiedätkö mistä se johtuu? Haluatko kertoa, mitä tapahtui?
      Ikävä
      67
      2377
    5. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

      Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
      Maailman menoa
      145
      2370
    6. 132
      2077
    7. Väkeä oli liikkeellä

      Nyt leijutaan pilvissä. Kun eläinpuistossa oli porukkaa 😆😆 Olihan siellä kun ilmaiseksi pääsivät. Eiköhän se juuri sik
      Ähtäri
      42
      2077
    8. Oliko kiihkeä

      ensimmäinen yö?
      Ikävä
      49
      1949
    9. Kummallista

      Oletteko koskaan ihastuneet ihmiseen, joka ei ulkonäöltään vastaa ollenkaan ihannettanne?
      Sinkut
      54
      1718
    10. Miltä meidän

      Riidat näyttäisi ja mistä niitä voisi tulla?
      Ikävä
      61
      1710
    Aihe