Paljoko auringon painovoima vaikuttaa ihmiseen

Kusetetaanmkomeitä

onko päivällä kevyempi ja yöllä painavampi?

6

940

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Auringon vetovoima on mitätön verrattuna maan vetovoimaan maan pinnalla kulkiessa, joten se ei vaikuta mitenkään omaan painoosi maata vasten.

    • EipäIsoEro

      Olet päivällä vaa'an mielestä kevyempi tai raskaampi kuin yöllä, mutta ero on hyvin pieni. Paljon suurempi ero sinuun kohdistuvassa voimassa tulee siitä, oletko lähellä päiväntasaajaa eli karusellin reunalla vai lähellä napa-aluetta eli karusellin keskellä.

      http://www.calpoly.edu/~gthorncr/ME302/documents/AccuracyofGravity.pdf

      Keskimäärin gravitaation aiheuttama kiihtyvyys on noin 9.8 m/s^2
      Maan pyörimisliikkeestä tulee -0.03 m/s^2
      Maapallon tiheyden vaihteluista tulee -0.0006 m/s^2
      Noususta 1000m korkeuteen tulee -0.0001 m/s^2
      Kuun ja Auringon gravitaatiosta (vuorovesivoimat) tulee ± 0.000003 m/s^2

      Jos siis vaaka näyttää painoksi 100 kg niin vuorovesivoimien vuoksi lukema voi enimmillään vaihdella noin -0.0003 gramman verran eli milligramman kolmasosan. Tuo vastaa massaa, joka on halkaisijaltaan 0.8 mm kokoisella vesipisaralla.

    • fysiikka.rules

      Päivällä olet painavampi, koska olet lähempänä Aurinkoa.

      • EipäIsoEro

        Auringon painovoima ei keskimäärin tunnu ollenkaan Maan pinnalla siksi, että putoamme kiertoradallamme koko ajan kohti Aurinkoa. Maapallon painovoima tuntuu siksi, että emme putoa koko ajan kohti Maapalloa vaan olemme Maan pinnan tukivoiman vuoksi paikallamme.

        Auringon gravitaation voimakkuus Maapallon kohdalla on

        g_aurinko=G(M/r²)

        g - local gravitational field
        G - gravitational constant
        M - mass of Sun
        r - distance from Sun

        G=6.67428×10^-11 N(m/kg)²
        M=1.9891×10^30 kg
        r=1 AU=149.60×10^9 m

        ====> g_aurinko = 0.0059 m/s^2

        Tuon kiihtyvyyden tuntisimme kohti Aurinkoa, jos Maapallo olisi pysäytetty paikalleen eikä kiertäisi Aurinkoa. Emme sitä tunne siksi, että putoamme vapaasti.

        Lähimpänä Aurinkoa ollessamme on etäisyys_Aurinkoon 147 miljoonaa kilometriä. Maapallon halkaisija on noin 0.0127 miljoonaa kilometriä joka siis on suurin etäisyyden_muutos Auringon suuntaan Maan pyörimisen vuoksi. Painovoima muuttuu verrannollisena etäisyyden neliön käänteisarvoon eli derivoimalla saadaan sen suhteellinen muutos = 2*etäisyyden_muutos/etäisyys_Aurinkoon.

        Tuosta laskettuna Auringon painovoiman suhteellinen muutos on 0.000173 ja kun g_aurinko on 0.0059 niin absoluuttinen muutos on 0.000173*g_aurinko = 0.000001 m/s^2.

        Kuun vaikutus painoomme on tuohon verrattuna yli kaksinkertainen. Vaa'an näyttämää Maan pinnalla hallitsee siis Kuu, ei Aurinko.


    • hippopotamuksia

      Ihme hörinöitä ja täyttä mielikuvitusta.
      Ääliömäisyyksillä ei ole rajoja.
      Tuota roskaako on uskominen?

      • Älä tuomitse, jos et ymmärrä.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      153
      1393
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      126
      1121
    3. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      33
      872
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      216
      849
    5. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      802
    6. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      150
      774
    7. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      64
      772
    8. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      47
      706
    9. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      57
      642
    10. Joko kaupungin johtaja saa iskeä kuokkansa kunttaan

      Särkiperällä tapahtuu 25.8 2026 klo.10.00 Fingrid Oy:n ja kahden maanomistajan kanssa maan lohkominen.Mahdollisesti täss
      Pyhäjärvi
      63
      593
    Aihe