Paljoko auringon painovoima vaikuttaa ihmiseen

Kusetetaanmkomeitä

onko päivällä kevyempi ja yöllä painavampi?

6

811

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Auringon vetovoima on mitätön verrattuna maan vetovoimaan maan pinnalla kulkiessa, joten se ei vaikuta mitenkään omaan painoosi maata vasten.

    • EipäIsoEro

      Olet päivällä vaa'an mielestä kevyempi tai raskaampi kuin yöllä, mutta ero on hyvin pieni. Paljon suurempi ero sinuun kohdistuvassa voimassa tulee siitä, oletko lähellä päiväntasaajaa eli karusellin reunalla vai lähellä napa-aluetta eli karusellin keskellä.

      http://www.calpoly.edu/~gthorncr/ME302/documents/AccuracyofGravity.pdf

      Keskimäärin gravitaation aiheuttama kiihtyvyys on noin 9.8 m/s^2
      Maan pyörimisliikkeestä tulee -0.03 m/s^2
      Maapallon tiheyden vaihteluista tulee -0.0006 m/s^2
      Noususta 1000m korkeuteen tulee -0.0001 m/s^2
      Kuun ja Auringon gravitaatiosta (vuorovesivoimat) tulee ± 0.000003 m/s^2

      Jos siis vaaka näyttää painoksi 100 kg niin vuorovesivoimien vuoksi lukema voi enimmillään vaihdella noin -0.0003 gramman verran eli milligramman kolmasosan. Tuo vastaa massaa, joka on halkaisijaltaan 0.8 mm kokoisella vesipisaralla.

    • fysiikka.rules

      Päivällä olet painavampi, koska olet lähempänä Aurinkoa.

      • EipäIsoEro

        Auringon painovoima ei keskimäärin tunnu ollenkaan Maan pinnalla siksi, että putoamme kiertoradallamme koko ajan kohti Aurinkoa. Maapallon painovoima tuntuu siksi, että emme putoa koko ajan kohti Maapalloa vaan olemme Maan pinnan tukivoiman vuoksi paikallamme.

        Auringon gravitaation voimakkuus Maapallon kohdalla on

        g_aurinko=G(M/r²)

        g - local gravitational field
        G - gravitational constant
        M - mass of Sun
        r - distance from Sun

        G=6.67428×10^-11 N(m/kg)²
        M=1.9891×10^30 kg
        r=1 AU=149.60×10^9 m

        ====> g_aurinko = 0.0059 m/s^2

        Tuon kiihtyvyyden tuntisimme kohti Aurinkoa, jos Maapallo olisi pysäytetty paikalleen eikä kiertäisi Aurinkoa. Emme sitä tunne siksi, että putoamme vapaasti.

        Lähimpänä Aurinkoa ollessamme on etäisyys_Aurinkoon 147 miljoonaa kilometriä. Maapallon halkaisija on noin 0.0127 miljoonaa kilometriä joka siis on suurin etäisyyden_muutos Auringon suuntaan Maan pyörimisen vuoksi. Painovoima muuttuu verrannollisena etäisyyden neliön käänteisarvoon eli derivoimalla saadaan sen suhteellinen muutos = 2*etäisyyden_muutos/etäisyys_Aurinkoon.

        Tuosta laskettuna Auringon painovoiman suhteellinen muutos on 0.000173 ja kun g_aurinko on 0.0059 niin absoluuttinen muutos on 0.000173*g_aurinko = 0.000001 m/s^2.

        Kuun vaikutus painoomme on tuohon verrattuna yli kaksinkertainen. Vaa'an näyttämää Maan pinnalla hallitsee siis Kuu, ei Aurinko.


    • hippopotamuksia

      Ihme hörinöitä ja täyttä mielikuvitusta.
      Ääliömäisyyksillä ei ole rajoja.
      Tuota roskaako on uskominen?

      • Älä tuomitse, jos et ymmärrä.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pride-rautu korvaamaan kirjolohi

      Kekkosen saatanan tunari meni muuttamaan aikoinaan sateenkaariväen kalan nimen. Unkarin vallankumouksen innoittamana n
      Maailman menoa
      41
      2586
    2. Purran aikaisemmat kannattajat siirtyneet Lindtmanin leiriin

      Melkoinen muutos on käynnissä Suomen politiikan kentällä. Tulevista häviäjistä on hirmuinen kiire päästä ajoissa voittaj
      Maailman menoa
      131
      2497
    3. Järkyttävä hetki - Ellen Jokikunnas pöyristyy italialaisen lääkärin työstä

      Unelmia Italiassa -sarjassa ollaan Ellen Jokikunnaksen perheen kanssa Italiassa. Jokikunnas ja Rask ovat rempanneet kakk
      Tv-sarjat
      29
      1637
    4. Työeläkkeet ovat pois työntekijän palkasta

      Jokainen työeläkkeen nimissä maksettu euro on otettu pois työtä tekevältä palkansaajalta. Mitä korkeampi työeläketaso o
      Maailman menoa
      68
      1315
    5. Oot tosi epätavallinen

      ja erikoinen nainen. Tykästyä ikihyviksi sun kaltaiseen naiseen, mitä tästä pitäis edes ajatella.
      Ikävä
      49
      1297
    6. Etkö voi antaa edes vihjettä mulle?

      Minkä vain me tiedettäisiin? Naiselta miehelle.
      Ikävä
      84
      1057
    7. Etkö sä muru mussakaiseni ymmärrä

      Että me päästään lähenemään vain kaveruuden kautta? Vain siten mä voin lähettää sulle kuvia ja viestejä 😌 Tänäänkin o
      Ikävä
      30
      1046
    8. Muistatko? Maisa Torppa jakso räjäytti Veitolan somen: "epäaitoa ja teeskentelyä"...

      Maisa Torppa täyttää tänään 35 vuotta, onnea! Maria Veitola vieraili Yökylässä-ohjelmassa aikansa kohujulkkis Maisa To
      Suomalaiset julkkikset
      13
      978
    9. Terveisiä lintutornilta

      Viipurista nousee kauhea savupatsas. Miksi ?
      Maailman menoa
      40
      862
    10. Kaksi viikkoa enää Rakas...

      Tietäisinpä miten toimia...
      Ikävä
      53
      815
    Aihe