Paljoko auringon painovoima vaikuttaa ihmiseen

Kusetetaanmkomeitä

onko päivällä kevyempi ja yöllä painavampi?

6

712

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Auringon vetovoima on mitätön verrattuna maan vetovoimaan maan pinnalla kulkiessa, joten se ei vaikuta mitenkään omaan painoosi maata vasten.

    • EipäIsoEro

      Olet päivällä vaa'an mielestä kevyempi tai raskaampi kuin yöllä, mutta ero on hyvin pieni. Paljon suurempi ero sinuun kohdistuvassa voimassa tulee siitä, oletko lähellä päiväntasaajaa eli karusellin reunalla vai lähellä napa-aluetta eli karusellin keskellä.

      http://www.calpoly.edu/~gthorncr/ME302/documents/AccuracyofGravity.pdf

      Keskimäärin gravitaation aiheuttama kiihtyvyys on noin 9.8 m/s^2
      Maan pyörimisliikkeestä tulee -0.03 m/s^2
      Maapallon tiheyden vaihteluista tulee -0.0006 m/s^2
      Noususta 1000m korkeuteen tulee -0.0001 m/s^2
      Kuun ja Auringon gravitaatiosta (vuorovesivoimat) tulee ± 0.000003 m/s^2

      Jos siis vaaka näyttää painoksi 100 kg niin vuorovesivoimien vuoksi lukema voi enimmillään vaihdella noin -0.0003 gramman verran eli milligramman kolmasosan. Tuo vastaa massaa, joka on halkaisijaltaan 0.8 mm kokoisella vesipisaralla.

    • fysiikka.rules

      Päivällä olet painavampi, koska olet lähempänä Aurinkoa.

      • EipäIsoEro

        Auringon painovoima ei keskimäärin tunnu ollenkaan Maan pinnalla siksi, että putoamme kiertoradallamme koko ajan kohti Aurinkoa. Maapallon painovoima tuntuu siksi, että emme putoa koko ajan kohti Maapalloa vaan olemme Maan pinnan tukivoiman vuoksi paikallamme.

        Auringon gravitaation voimakkuus Maapallon kohdalla on

        g_aurinko=G(M/r²)

        g - local gravitational field
        G - gravitational constant
        M - mass of Sun
        r - distance from Sun

        G=6.67428×10^-11 N(m/kg)²
        M=1.9891×10^30 kg
        r=1 AU=149.60×10^9 m

        ====> g_aurinko = 0.0059 m/s^2

        Tuon kiihtyvyyden tuntisimme kohti Aurinkoa, jos Maapallo olisi pysäytetty paikalleen eikä kiertäisi Aurinkoa. Emme sitä tunne siksi, että putoamme vapaasti.

        Lähimpänä Aurinkoa ollessamme on etäisyys_Aurinkoon 147 miljoonaa kilometriä. Maapallon halkaisija on noin 0.0127 miljoonaa kilometriä joka siis on suurin etäisyyden_muutos Auringon suuntaan Maan pyörimisen vuoksi. Painovoima muuttuu verrannollisena etäisyyden neliön käänteisarvoon eli derivoimalla saadaan sen suhteellinen muutos = 2*etäisyyden_muutos/etäisyys_Aurinkoon.

        Tuosta laskettuna Auringon painovoiman suhteellinen muutos on 0.000173 ja kun g_aurinko on 0.0059 niin absoluuttinen muutos on 0.000173*g_aurinko = 0.000001 m/s^2.

        Kuun vaikutus painoomme on tuohon verrattuna yli kaksinkertainen. Vaa'an näyttämää Maan pinnalla hallitsee siis Kuu, ei Aurinko.


    • hippopotamuksia

      Ihme hörinöitä ja täyttä mielikuvitusta.
      Ääliömäisyyksillä ei ole rajoja.
      Tuota roskaako on uskominen?

      • Älä tuomitse, jos et ymmärrä.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuolemanrangaistus

      Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen
      Laki ja rikos
      21
      3670
    2. Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus

      Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,
      Maailman menoa
      177
      3324
    3. Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD

      Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 17
      Maailman menoa
      228
      2865
    4. Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta

      joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina
      Maailman menoa
      70
      2457
    5. Maria Veitola kommentoi soutelija Saarion huomionhakuisuutta

      "Minusta on jotenkin kuvottavaa, kuinka kovalla intensiteetillä Suomi-media seuraa miessankari Jari Saarion merihätää. S
      Kotimaiset julkkisjuorut
      311
      1762
    6. Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut

      Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.
      Maailman menoa
      9
      1500
    7. Vihervassarit

      Vihervassarit sitä, vihervassarit tätä. Minulla on paha mt-ongelma. Se tuli lobotomian jälkioireina. Vihervassarit tät
      Maailman menoa
      26
      1376
    8. Lopetan ikävöinnin

      Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään
      Ikävä
      3
      1291
    9. Ei ole liian myöhäistä..

      Tule mun luo ja katso silmiin, niin saadaan taas se sanaton yhteys ja sano sitten vain anteeksi rakas ja suutele ja hala
      Ikävä
      3
      1062
    10. Esprit hoitokdit Varkaudessa?

      Asun keskisuomessa ja käyn satunnaisesti äitini luona Varkaudessa. Äitin tarvitsee kohta hoitajan kotiin tai hoitokodin
      Varkaus
      104
      931
    Aihe