JSN on häpeäpilkku

Julkisen sanan neuvosto jatkaa totutulla tavalla politikointiaan. Tämän päiväinen YLE-päätös oli vain jatkoa aikaisemmin tutuksi tulleesta sosialidemokraattisesta politikoinnista. JSN on sananvapauden ja demokratian irvikuva. Kaikki muistavat hyvin valtamedian pääministeri Matti Vanhasta kohtaan käymän erittäin härskin herjauskampanjan, jossa JSN ei nähnyt mitään moitittavaa. Matti Vanhanen sai oikeutta vasta EU:n kautta. Tästä päätöksestä suomalainen media oli hiljaa kuin kusi sukassa.
JSN:n tekemä äänestyspäätös oli taas vain politikointia, samanlaista kuin mitä ns. punaiset dosentit harjoittavat median pyynnöstä varsinkin Keskustaa pilkatessaan.
Matti Vanhasen päätöksen jälkeen JSN:n puheenjohtaja joutui eroamaan. Nyt olisi ehkä oikea aika lopettaa koko neuvosto.
13165
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Jsn edustaa "valtamediaa ja eliittiä". Jsn:llä ei ole mitään juridista asemaa. Jsn on olemassa lähinnä kansalaisten harhauttamiseksi.

Äänestä
  • Nimenomaan! Ihan sama kun varkaiden perustama "valvontatelin" antaisi tuomioita varkauksista!?

    Kyse on suuren luokan hämäyksestä, jotta luodaan kuva, että valtamediaa joku taho pystyisi tai haluaisikaan kontroloida.

    Äänestä

JSN vaikuttaa lähinnä toimittajien suojeluorganisaatiolta,joka ei puutu toimittajien
virheisiin vaan jonka tarkoitus on osoittaa,että kaikki on poliitikkojen ja tässä tapauk-
sessa erityisesti pääministerin vika.
Vaikka tänään tuli viimeinen lausunto oikeusasiamieheltä myös Cempolis-jutussa
ja lausunto siinä,ettei voitu epäillä mitään väärintoimintaa.
Kepu on aina Ylen ja Hesarin piikkinä lihassa jos sieltä tulee pääministeri,hän on
kuitenkin demokraattisissa vaaleissa valittu toisin kuin kukaan näistä "besservissereistä",jotka työntää ulos saastaa joka päivä.
Voisinpa kysyä kuinka moni Ylen toimittajista on tullut taloon sukulaisuuden
perusteeella sillä kyllä aika monta samannimistä tuntuu löytyvän,uutis-
ankkureita myöten .

Äänestä

No, ei näytä puuttuvan politikointia tältäkään palstalta. Mistähän syystä sitä pääministeriä nyt niin sorretaan, isokenkäistä miestä? Taitaa osata kuitenkin pitää puolensa itse?

Äänestä

JSN ei ole tarpeeton, mutta Yle on, ja niin on myös Sipilä pääministerinä. Pärjäämme mainiosti ilman näitäkin.

Äänestä

Olisi jo korkea aika siirtyä puhumaan oikeasta asiasta eli median halusta vaikuttaa. Se on vaan liian arka aihe keskustelun aiheeksi. On naurettavaa puhua toimittajien sananvapaudesta, sitä on kyllä riittävästi. Asian varmistavat ylä- ja muissa nurkissa propagandoivat kolumnistit ns. nälvijät.
Varsinkin pääkaupunkiseudulla vaikuttavan Sanoman on vaikeata siirtyä sosialidemokratiasta oikeaan demokratiaan. Sen sai huomata taas Ylen Aamu-TV:ssä.
Pieni toivon kipinä on siinä, että median "totuus" kyseenalaistetaan yhä useammin SOMEssa, mikä on saanut jo aikaan pientä paniikkia omaa asiaansa ajavien toimittajien joukossa ja lehtitaloissa.

Äänestä

Hesari vaati toistakymmentä vuotta sitten Vanhasen välitöntä eroa pääministerin tehtävistä hänen yksityisasioittensa, kohua herättäneen naissuhteen vuoksi. Yle puolestaan paneutui tutkimaan Vanhasen "vääryydellä rakennettua" omakotitaloa. Saalis jäi tuppeen sahattuun lautakasaan.

Oliko tuo asiallista toimintaa medialta? JSN ei puuttunut asiaan. Nyt tullut Sipilä-päätös on tässä suhteessa asiallinen, vaikka median ylilyönnit jäivät vähäisemmiksi. Sipilän provosoituminen ansaitsi moitteet.

Äänestä

Täysin poliittinen ratkaisu, joka syö median uskottavuutta. Ketkä ovat JSN :n jäseniä, jotka tekivät päätöksen. Voisiko joku tietävä panna nimilistan tänne. Äänestystulos 6-6, jonka Grudnström lopulta ratkaisi kertoo paljon.

Äänestä

Ongelma on siinä, että päätoimittajat ja JSN:n neuvoston jäsenet edustavat jotain poliittista näkemystä. Eikä tästä asiasta koskaan eroon päästä. Ylen toimittajatkin ryhtyivät itse politikoimaan jonkin poliittisen tai muun näkemyksen mukaan ja osa uhriutui siitä ja sanoutui irti. Hyvä niin.

Äänestä

JSN on pelkkää puhdasta vihervasemmistolaista paskaa! Langettavat tuomioita, voi vittu mikä ylin tuomarielin tämä muka on.

Äänestä

Tässä JSN-kohussa on yksi puoli. Nyt on arvovaltaisesti todettu, että päättäjät eivät saa valikoida medioita, joille antavat haastatteluja. Siitä vain Seiskat ja MV-lehdet tinkimään poliitikoilta vastauksia kiperiin kysymyksiin. Aluksi voisivat ottaa pihteihin vaikka kaikki kolme Niinistöä.

Äänestä

JSN on aivopesulaitos ,joka MÄÄRÄÄ siitä, mitä sanomalehdet SAAVAT kirjoittaa , tilanne on uskomaton. JSN poista tuo virnuileva ISIS- asiantuntija =elisabet rehnin vävypoika yle- asiantuntioiden joukosta , virnuilee kun terroristit kylvävät kuolemaa.

Äänestä

JSN voisi puuttua esimerkiksi Yleisradion toimittajien ja uutistenlukijoiden narsismiin joka on mennyt liian pitkälle. Jo se että hyvin pieni joukko ihmisiä haastattelee toinen toistaan vuosikaudet antaa todella kapean kuvan yhteiskunnasta, mutta se että toimittajat ryhtyvät tekemään mainoksia omasta itsestä on jo loukkaavaa. Yle kaikenlisäksi on niin suuri monopoli viestinnässä että se julkaisee itse omat tuomionsakin, ja lopulta niistäkin tulee Ylen toimittajien journalismin kehumista. Narsismi tarkoittaa epätervettä suhdetta omaan asemaan. Toimittaja ei ole kansan opettaja, koomikko tai poliitikkojen käskassara vaan hänen kuuluisi unohtaa itsensä ja pyrkiä mahdollisimman objektiiviseen tiedon välittämiseen. Nämä lyhytfilmit toimittajien lentokonehyppäämisestä, juoksumatolla esiintymisistä ja kaarnaveneen uittamisesta ym. vaativat suunnittelua ja kuvauskaluastoa eli ne on tehty tarkoituksella ja vaivalla. Meitä katsojia (kansalaisia?) ne alkavat vain vaivata.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Faktabaari kirjoitti:

Julkisen sanan neuvosto jatkaa totutulla tavalla politikointiaan. Tämän päiväinen YLE-päätös oli vain jatkoa aikaisemmin tutuksi tulleesta sosialidemokraattisesta politikoinnista. JSN on sananvapauden ja demokratian irvikuva. Kaikki muistavat hyvin valtamedian pääministeri Matti Vanhasta kohtaan käymän erittäin härskin herjauskampanjan, jossa JSN ei nähnyt mitään moitittavaa. Matti Vanhanen sai oikeutta vasta EU:n kautta. Tästä päätöksestä suomalainen media oli hiljaa kuin kusi sukassa.
JSN:n tekemä äänestyspäätös oli taas vain politikointia, samanlaista kuin mitä ns. punaiset dosentit harjoittavat median pyynnöstä varsinkin Keskustaa pilkatessaan.
Matti Vanhasen päätöksen jälkeen JSN:n puheenjohtaja joutui eroamaan. Nyt olisi ehkä oikea aika lopettaa koko neuvosto.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu