Suomeen on päätynyt juuri niitä vahvimpia

pelkoa-ja-terrorismia

"Maailma vapisee pelon, sotimisen ja terrorismin kourissa,
elämän ja toivon on kuitenkin jatkuttava.
Ei köyhyys ja avuntarve sillä lopu, että ihmismassat lähtevät juuriltaan outoihin oloihin ja kulttuureihin, suuri osa sosiaaliturvalla pitkään elämään.
Lopulta Suomeenkin on päätynyt hyvin paljon juuri niitä vahvimpia,
joiden soisi olevan omien heikompiensa tukena .
Yleistää ei pidä, kaikissa ihmisissä on kaikenlaisia, mutta kritiikkiä eikä tervejärkisyyttäkään ei saa sammuttaa.
Suomen on yhteiskuntana otettava vastuu niistä, jotka täällä oleskeluluvan saavat, mutta emme voi olla vastuussa koko maailman kriiseistä ja valtavasta väestöräjähdyksestä.
Pitäisikö selittää terroriteot silmittömine joukkomurhaamisineen syrjäytyneiden ja syrjäytettyjen ihmisten tekemiksi epätoivoisiksi teoiksi, joista vastuu on yhteiskunnilla, tätä henkeähän paljon nyt on?
Iskuista epämääräisesti puhutaan, vaikka viattomien sivullisten siviilien murhaamista, teurastusta , silpomista heidän omilla kotikulmillaan ...silmitöntä pahuutta nuo teot ovat ja vastuu niistä kuuluu niiden tekijöille, myös äärijärjestöjen tukijoille ja rahoittajille.

Eurooppa ei ole entisensä, ei Suomikaan. Onkohan sitä osannut olla kyllin kiitollinen rauhan ajoista, hyvinvointiyhteiskunnasta ja siitä, että on voinut uskoa hyvän voittoon pahuudesta. Siihen on jatkossakin uskottava ja aina on mahdollista omalta pieneltä osaltaan hyvää jakaa."
Rauhaisaa viikonloppua ja valoisaa mieltä !

Valon on sääennusteessa luvattu nyt lisääntyvänkin! :)

Tuon edellisen kirjoitti eräs ystäväni ja itse jatkoin sitten siitä näin:
........

Pahuutta ovat silmittömät murhat, ne eivät vanhene ikinä.
Turhaa kaunistelua on, kun he puhuvat huonosta kotouttamisesta!
Kun suomalaiset menivät metsätöihin Amerikkaan 'lokareiksi'
tai kaivostöihin 'mainareiksi', niin heitä ei se yhteiskunta auttanut yhtään,
itse auttoivat itseään tekemällä reippaasti töitä, ja kun ' taaloja' alkoi kertyä työstä, ostivat maatilkun, rakensivat siihen talon ja kasvimaan, menivät naimisiin ja alkoivat hoitaa lapsiaan.
Kotoutumisen pystyivät parhaiten hoitamaan itse.
Omatoimisuutta!
Suomeen lähettivät sukulaisilleen amerikanpaketteja, kun Suomi oli hädässä (taas kerran), - nyt Idän puoleisen naapurin hyökätessä.
Ja kun mikään toinen valtio ei auttanut Suomea , niin paljon nuoria miehiä kuoli rintamille siellä Karjalassa. Se oli kansanmurha, melkein 100 000 nuora aikuista surmattiin Suomesta.
Amerikasta tuli takaisinkin miehiä kotimaahan omasta työstään metsässä ansaittuja 'taaloja' taskussaan, koska esim. enoni oli luvannut tytölleen tulevansa kihlojen kanssa, eno perusti sitten kaupan ja rakensi makasiinin siihen viereen, meni naimisiin kihlattunsa kanssa, ja kotimatkansakin Amerikasta hän teki omilla, itse ansaitsemillaan rahoilla.
Parhaiten oma itsekunnioitus säilyy juuri noin.

0

75

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Ampuminen kylpylässä

        Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
        Naantali
        74
        1670
      2. Naantalin kylpylän ampujat

        Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
        Maailman menoa
        23
        1182
      3. Kemijärvellä vesionnettomuus

        Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
        Kemijärvi
        32
        1073
      4. Hei, voitko kuunnella

        Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
        Ikävä
        134
        906
      5. Joku porukka lähtenyt täältä

        Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
        Ikävä
        189
        826
      6. Miten yrität

        Vielä saada kaivattusi?
        Ikävä
        64
        694
      7. Olipa yllätys

        Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
        Kotimaiset julkkisjuorut
        192
        619
      8. On todella ikävää

        Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
        Ikävä
        79
        598
      9. Tuletko tänään

        Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
        Ikävä
        49
        561
      10. 71
        557
      11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

        Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
        Ikävä
        32
        518
      12. Ottanet yhteyttä

        Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
        Ikävä
        55
        517
      13. Muutto auto hakee sut tänään!

        Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
        Ikävä
        57
        485
      14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

        Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
        Ikävä
        25
        457
      15. Kai sä mies ymmärrät..

        ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
        Ikävä
        28
        432
      16. 34
        424
      17. En tiedä mitä sanoa

        Siksi en vastannut😔
        Ikävä
        33
        423
      18. Jos kaivattusi olisi

        Vieressäsi niin mitä tekisit?
        Ikävä
        40
        417
      19. Kiinni jäit

        Ei olisi uskonut sinusta
        Ikävä
        16
        409
      20. Päivän galluppi

        Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
        Sinkut
        82
        398
      Aihe