Onko lääkäreillä mitään vastuuta Suomessa? Voidaan tehdä toimenpiteitä vähän miten sattuu ja jos menee pieleen, ei tunnu olevan lääkärin vika. Mitä lääkärien etiikka sanoo tästä vai onko se vain lompakko, mikä puhuu?
Lääkärien vastuu?
Synnytyksenjälkeinenoper
5227
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Suomessa on potilasvahinkolaki ja -korvaukset. Jokaisessa terveydenhuoltopaikassa on potilasasiamies nimettynä ja hän auttaa potilasta vahinkotapauksissa.
Juu no jos minun kohdallani sattuu virhe niin sen kyllä kostan.
Sairaalassa lääkärin pitäisi hoitaa potilasta tarvittaessa nopeastikin. Mutta mitä tehdä, kun lääkäri ei käy edes katsomassa. Myöhemmin minua kävi ensiksi katsomassa fysioterapeutti, mikä on ihan naurettavaa. Vasta kun jalat eivät nousseet yhtä hyvin tuli lääkärikin paikalle, tosin liian myöhään. Muistutuksesta ei ollut hyötyä. Siihen ylilääkäri vastasi vain jotain roskaa. 7 kuukautta on ollut valitus Turun aluehallintovirastossa. Pieniä ovat virkamiesten kiireet. Asioita ei välitetä korjata. Näin huono hoito vain jatkuu. Sairaanhoitopiirin johtoon on valittu kasvatustieteen rehtori, joka ei asioita paljoa ymmärrä eikä välitä. Kehuu vain itseään. En ole nykyisiä poliitikkoja valinnut. Toisaalta äänestäjätkään eivät saa asioista oikeaa tietoa, koska lehdet eivät kirjoittele. Mitä tärkeämmästä asiasta on kysymys sitä vähemmän lehdet asiasta kirjoittelevat.
Eikös se Kupittaan sairaalakin ole siellä Turun suunnalla? Tapahtumista siellä kerrottiin laajasti jokin aika sitten. Onko ajat vieläkään muuksi muuttuneeet?
Lääketieteessä sattuu paljon enemmän virheitä kuin vaikka lentoliikenteessä. Lentokoneilla matkustus kiellettäisiin, jos lentokoneeseen astuminen olisi yhtä vaarallista kuin sairaalaan meneminen.
Valituksissa on aina sama juttu, olipa kyseessä eläkelaitos, Kela, hoitovirhe tms. Selitetään, että kyseessä on normaali ikään liittyvä ilmiö, josta ei ole haittaa, tai normaali hoitoon liittyvä ilmiö, josta siitäkään ei ole haittaa. Tosi kipeä ihminen ei jaksa valittaa, vaan antaa homman olla ja alistuu.
Parasta sairaanhoitoa on terveet elämäntavat ja sitä kautta sairauksien ehkäisy. Monikaan ei ymmärrä asioiden välisiä korrelaatiosuhteita. Kuten esim. miten moneen asiaan liikkumattomuus ja epäterveellinen ruokavalio (ja sitä kautta ylipaino ja diabetes) vaikuttavat. Vanhenemista ei tosin voi estää, joten useimmille tulee jossain vaiheessa hoidon tarvetta.