Ikänäön takia silmälasit

ei_nikkeliä_vai

ja köyhyyden takia ne hankittu Specsaversilta jollakin muutaman kympin tarjoushinnalla kolmisen vuotta sitten. No, hyvin mennyt tähän asti. Mutta tällä viikolla lueskeltuani illalla sängyssä kirjaa alkoi tuossa nenällä lasien kehysten aisan kohdilla kutittelemaan. Ja aamulla oli siinä kohdilla iho punakka ja keskellä jonkinlainen näppy, joka sitten aukesi ja vuosi nestettä. No, aloinpa tässä miettimään, kun farkkujen napeista tuppaa tulemaan navan kohdille samanlaista kutittelua ja punoittelua, että onkohan näissä kehyksissä käytetty nikkeliä, joka nyt ajan myötä on pinnoitteen kulumisen takia päässyt esiin... Että menee nyt sitten lasit vaihtoon vai? Nikkeliäkö tässä pitää syyttää!
No, onneksi on toiset aikoinaan kalliimmalla ostetut titaanikehyksiset lasit, ne on nytkin päässä, eikä kutinasta ole merkkiäkään. Ainoa nyt tietysti että näissä titaanikehyksissä ei tuo linssi ole kovinkaan sopiva...

Mutta siis eikö näitten kehysten pitäisi joka tapauksessa olla nikkelittömiä... En nyt muuta syytä tuohon nenän punoittavan kohdan (joka nyt sitten tietysti jättää kuukausien ajaksi jäljet muutenkin rumaan pärstääni!) syntyyn keksi.

2

165

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Taaz

      Oisko tosiaan kyse siitä, että pinnoite kulunut, ja nyt nikkeli vapautuu kehyksistä enemmän. Tällaisen tekstin löysin:

      "Nikkeliallergia on yleisin Suomessa kosketusihottumaa aiheuttava allergia. Aikaisemmin silmälasikehyksissä oli varsin paljon nikkeliä, mikä aiheutti ongelmia silmälasien käyttäjille.

      Nykyään kuitenkin EU:ssa on voimassa nikkelidirektiivi, joka rajoittaa myös silmälaseissa sallittavaa nikkelinmäärää. Direktiivin mukaan silmälasien kehyksistä saa irrota nikkeliä korkeintaan 0,49 µg/cm2 viikossa. Direktiivi astui voimaan vuonna 2000.

      Kaikkien Suomessa myytävien silmälasien tulee siis täyttää nikkelidirektiivin asettamat vaatimukset.

      Ongelmana on kuitenkin vielä se, että ajan saatossa kehysten pinnoitteet saattavat irrota. Tällöin nikkeliä pääsee vapautumaan enemmän kuin direktiivi sallii. Jo tämäkin määrä voi aiheuttaa ongelmia todella pahasti allergiselle."

      Eli jos selviää, että noissa kehyksissäsi on nikkeliä ja se aiheuttaa sinulle oireita, on järkevintä ostaa jatkossa kokonaan nikkelittömät kehykset. Sellaisiakin varmaan löytyy?

      • kiitän_tosiaan

        Oi, kiitos kommentistasi. Instrumentariumin sivuilla kerrotaan nikkeliä käytettävän kehyksissä, koska se tekee kehyksistä muovattavampia. Kehyksiähän joutuu asiakkaan kasvojen - korvien - mukaan vähän vääntelemään.
        Instrumentarium kertoo myös, että suojapinnoitteen kuluessa nikkeli voi aiheuttaa ongelmia.
        Näissä specsaverilta ostetuissa nimenomaan on pinnoite, paljasta metallia sangat - kehykset eivät ole. Ja aikaisemmin ostetut titaaniset, no, niissä siis linssit epäsopivat tällä hetkellä mutta jotenkuten näillä näkee, ilman laseja en näe lukea mitään!
        Juu, tarkoitus on hankkia joko muovikehykset tai titaanikehykset uusiin laseihin... Tiedä sitten minne menen. Mutta noita specsaverseja en nyt tosiaankaan halua tai uskalla käyttää enää, se nyt vielä puuttuisi että kehysten alareunoista tulisi samaa ongelmaa alaluomille!

        On se tosiaan niin, että nikkeliä kehyksissä käytetään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      178
      2638
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2397
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      103
      1090
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      911
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      65
      869
    6. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      770
    7. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      228
      761
    8. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      276
      747
    9. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      87
      734
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      688
    Aihe