Jää tilanne Saaristomerellä

Hieman haaveilin laskea veneen vesille ensiviikolla Turun sunnalla. Airisto on jo auki, onko teillä havaintoa jäistä saaristossa Nauvo/Rymättylä suunnalla. Ruissalossa vielä lahdet hieman jäässä, mutta saattaisivat loppuviikosta olla jo sulaneet? Taitaa olla hieman liika optimismia ja intoa?

Vai onko innokkaimmat jo aloittaneet kauden -17
12560
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Saarten väleissä voi olla vielä pilkkikelit. Isommat selät ei kunnolla jäätyneetkään. Lauttoja on runsaasti ja on paksuja.

Äänestä

Kiitos molemmille, ei taida ihan viikossa sulaa...pitänee malttaa vielä.

Äänestä
  • Kyllä siellä moneen paikkaan pääsee, mutta useimmat satamat Nauvo-Korppoo-linjalla on varmaan jäässä.

    Äänestä

jääkö tilanne?

Äänestä

Jos satama ja nosturi ovat sulana ja kaikki valmista vesille öaskuun, niin ilman muuta sekaan vaan. On sitten käyttövalmiina. Ja voihan sitä vaan purjehtia katsomaan mihin pääsee.

Äänestä

Miten voi olla noin mulkkuja? Jos kysymyksen otsikossa jo on perusvirhe kieliopissa, niin ei siihen pidä vastata mitään!

Mikä Teitä kaikkia kunnon ihmisiä täällä vaivaa, kun ette ymmärrä olla vastaamatta täysmulkeroitten höpötyksiin?

Äänestä
  • Kas, vain. Olet aika ristiriitainen persona, toteat, ettei pitäisi vastata ja silti vastaat.

    Suosittelen terapiaa, niin saattaisi auttaa ahdistukseen. Vai saaristomeren jää tilanteestako kysymys?

    Äänestä

  • VanhaLerppaMunaOot kirjoitti:

    Kas, vain. Olet aika ristiriitainen persona, toteat, ettei pitäisi vastata ja silti vastaat.

    Suosittelen terapiaa, niin saattaisi auttaa ahdistukseen. Vai saaristomeren jää tilanteestako kysymys?

    Jää vähän epäselväksi, mikä tilanne on jäänyt saaristomerellä. Itse lähden kyllä purjehtimaan jotta pääsee lukemasta jäätäviä juttuja täällä, kunhan jäät sulavat saaristomereltä

    Äänestä

  • Onko tlianne jätetty saaristomerellä..

    Äänestä

Nyt on aika monessa paikkaa jo webbikamera. Niitä kannattaa katsella.
Pikaisesti katsottuna Örö ja Utö ovat ihan jäättömiä, Nauvon lahti on jäässä, Seilin sääksikamera näyttää jäätöntä Airiston eteläosaa jne.

Äänestä

Olennaista kienee että oma laituripaikka on jäätön ja jos tn. jäiden liikkuminen ei jatkossa haittaa vesille laskua niin siitä vaan veteen. Omatoiminen nosto on paljon helpompi ennen ruuhkaa. Vähän niinkuin talvirenkaiden vaihto, turha sitä on siirtää pääsiäisen jälkeen varmuuden vuoksi.

Ainut ongelma tietenkin on veneen vahaus. Se on kylmään kylkeen toivoton homma. Olen itse myös joskus vahannut veneen kesäkuussa. Niin että vene on tyynellä kelillä laiturin päässä ja teen vahauksen istuen laiturin reunalla venettä siirtäen tarpeen mukaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


BlueNose kirjoitti:

Hieman haaveilin laskea veneen vesille ensiviikolla Turun sunnalla. Airisto on jo auki, onko teillä havaintoa jäistä saaristossa Nauvo/Rymättylä suunnalla. Ruissalossa vielä lahdet hieman jäässä, mutta saattaisivat loppuviikosta olla jo sulaneet? Taitaa olla hieman liika optimismia ja intoa?

Vai onko innokkaimmat jo aloittaneet kauden -17

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu