Miksi ihmeessä joku haluaa käyttää satasia, jopa tuhansia, hääpukuun jota pidetään vain yhden päivän.
Eikö nekin rahat, ökyrikkaita lukuunoittamatta, olisi parempi säästää arjen pyöritykseen. Naimisiin voi mennä ihan tavallisissa mustat housut/ valkoinen paita perusjuhla-asussa, nainenkin, tai vaikka kirpparilta ostetussa kahden euron mekossa tai tehdä näyttävän hameen euron verhosta, ja jos tekee kietaisuhameen, voi sen verhon käyttää edelleen verhonakin.
Muutenkin häähössötys kannattaa pitää aisoissa, eikä ainakaan ottaa velkaa, sillä arki se tulee ja rahaa kuluu kaikenlaiseen, silloin yhden päuivän touhotukseen tuhlatutu tonnit alkavat kaikertaa.
Turhaa tuhlausta
12
2015
Vastaukset
- Seonperinne
No kyllä minä ainakin jos joskus naimisiin menen niin aion häämekkoon panostaa!! Hieno ja tärkeä päivä, paras mahdollinen mekko siis.
- talousedessä
Sillä mekon hinnalla maksaa helposti kolmen kuukauden vuokran, tai puolen vuoden asuntolaina/ autolaina- lyhennykset.
- Riikka1980
Jokainen tekee kuten haluaa.
- ykstypy
Kannattaa satsata ennemmin tulevaisuuteen kuin yhteen päivään.Itse menisin naimisiin lomamatkalla ulkomailla vain kahden kesken.
- Mansikkamarja0
No niin tekee, mutta tossa rahantuhlauksessa ei ole mitään järkeä. Elämässä muutakin tärkeämpää mihin rahaa laittaa eikä tollasiin ilimanaikuisiin hössötyksiin.
- Anonyymi
Mansikkamarja0 kirjoitti:
No niin tekee, mutta tossa rahantuhlauksessa ei ole mitään järkeä. Elämässä muutakin tärkeämpää mihin rahaa laittaa eikä tollasiin ilimanaikuisiin hössötyksiin.
Samaa mieltä ja nykyään puolisot eroavat toisistaan ihan pienistä ja mitättömistä syistä.
Onhan sellaistakin tapahtunut, ettei olla edes alttarille päästy, niin häät on peruttu.
- Tanja9000
Kukin tyylillään ja siihen mihin on varaa, häät on sentään sekä miehelle että naisel elämän tärkeä päivä tai ainakin pitäisi olla, ei kannattaa ollaa kateellinen jos joku panostaa esim häämekkoon eikä tyylin ni ku kirjoitit "euron verhokankaasta mistä voi tehä hameen"häissä ei välttämättä panostetaan aivan kaiken jollei oo varakas, moni panostaa ehkä yhteen tai kahteen asian ja häämekko on yks niistä, kuka nainen ei haluais tuntea itteän prinsessaksi tärkeänä pvänä :) mekon voi säästää tulevalle sukupolvelle antamalla vaikka tyttärelle jos huolii taikka miniälle, tai muuten säästä tai sit myydä tapoja on monia
- roooti
Niin tai käyttää samaa häämekkoa sitten uudestaan seuraavissa häissään, yli puolet kuitenkin päätyy avioeroon joten kannattaa pitää huolta kalliista häämekostaan.
- Marjo-Liisa
Eiköhän se ole jokaisen oma asia kuinka paljon rahaa tuhlaa hääpukuun.
- btb
Samaa mieltä, mutta ymmärrän heitäkin joille tuo juhlaan ja vaatteisiin panostaminen on tärkeää, vaikkakin vain sen muutaman tunnin/yhden päivän takia. Jokainen juhliin omalla tavallaan ja mikäs sen parempaa!
Meilläkin häät nyt tulossa ja alusta saakka ollaan tiedetty että tästä ei oteta stressiä eikä laiteta paljoa rahaa. Käytetään rahaa yleensäkin mieluummin matkusteluun ja säästetään omaa taloa ja lapsia/lemmikkejä varten, eli tulevaisuuteen. Häämekoksi ostin itselleni pikkumustan, jonka asustan sopivilla väreillä. Ihan paras vaihtoehto mulle, voin pitää mekkoa myöhemminkin vaikka missä tilaisuuksissa ja mikä tärkeintä, tunnen oloni kaikista kauneimmaksi ja tyylikkäimmäksi juurikin täydellisesti istuvassa pikkumustassa. Eli en keksi mitään parempaa mekkoa hääpäivälle:) - Sofia38v
Itse en ymmärrä miksi joitakin harmittaa, että jotkut haluavat panostaa hääpukuun. Itse valitsin puvun joka on kallis. Tosin vanhemmat maksoivat sen.
Kerran elämässä tai no monet vähän useamman kerran 😀
Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella
Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne202277Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle
Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv332122Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?
"Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k641673Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua
Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle1941657Kokoomus on Suomen kommunistisin puolue
"Hallituksessa on erimielisyyttä siitä, kuinka suuri osa veronkiristyksestä hyvitetään datakeskuksille uudella erillisel801602- 1131460
Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.
Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.521452- 831149
Martina haluaa tasoisensa miehen
Seiskassa juttu minkälaisen miehen Martina haluaa. Kumppanin pitää tuoda hänen herkkyytensä ja vahvuutensa esiin sekä ol2401017Voi ei! Katja Ståhl joutui sairaalaan - Syynä tämä vitsaus - Koskettava päivitys sairaalasängystä
Pikaista paranemista, Katja! Katja Ståhl on kertonut somessa joutuneensa sisään sairaalaan. Lue lisää: https://www.suom21895