Turhaa tuhlausta

järkeväässsätöä

Miksi ihmeessä joku haluaa käyttää satasia, jopa tuhansia, hääpukuun jota pidetään vain yhden päivän.
Eikö nekin rahat, ökyrikkaita lukuunoittamatta, olisi parempi säästää arjen pyöritykseen. Naimisiin voi mennä ihan tavallisissa mustat housut/ valkoinen paita perusjuhla-asussa, nainenkin, tai vaikka kirpparilta ostetussa kahden euron mekossa tai tehdä näyttävän hameen euron verhosta, ja jos tekee kietaisuhameen, voi sen verhon käyttää edelleen verhonakin.
Muutenkin häähössötys kannattaa pitää aisoissa, eikä ainakaan ottaa velkaa, sillä arki se tulee ja rahaa kuluu kaikenlaiseen, silloin yhden päuivän touhotukseen tuhlatutu tonnit alkavat kaikertaa.

12

2021

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Seonperinne

      No kyllä minä ainakin jos joskus naimisiin menen niin aion häämekkoon panostaa!! Hieno ja tärkeä päivä, paras mahdollinen mekko siis.

      • talousedessä

        Sillä mekon hinnalla maksaa helposti kolmen kuukauden vuokran, tai puolen vuoden asuntolaina/ autolaina- lyhennykset.


    • Riikka1980

      Jokainen tekee kuten haluaa.

      • ykstypy

        Kannattaa satsata ennemmin tulevaisuuteen kuin yhteen päivään.Itse menisin naimisiin lomamatkalla ulkomailla vain kahden kesken.


      • Mansikkamarja0

        No niin tekee, mutta tossa rahantuhlauksessa ei ole mitään järkeä. Elämässä muutakin tärkeämpää mihin rahaa laittaa eikä tollasiin ilimanaikuisiin hössötyksiin.


      • Anonyymi
        Mansikkamarja0 kirjoitti:

        No niin tekee, mutta tossa rahantuhlauksessa ei ole mitään järkeä. Elämässä muutakin tärkeämpää mihin rahaa laittaa eikä tollasiin ilimanaikuisiin hössötyksiin.

        Samaa mieltä ja nykyään puolisot eroavat toisistaan ihan pienistä ja mitättömistä syistä.
        Onhan sellaistakin tapahtunut, ettei olla edes alttarille päästy, niin häät on peruttu.


    • Tanja9000

      Kukin tyylillään ja siihen mihin on varaa, häät on sentään sekä miehelle että naisel elämän tärkeä päivä tai ainakin pitäisi olla, ei kannattaa ollaa kateellinen jos joku panostaa esim häämekkoon eikä tyylin ni ku kirjoitit "euron verhokankaasta mistä voi tehä hameen"häissä ei välttämättä panostetaan aivan kaiken jollei oo varakas, moni panostaa ehkä yhteen tai kahteen asian ja häämekko on yks niistä, kuka nainen ei haluais tuntea itteän prinsessaksi tärkeänä pvänä :) mekon voi säästää tulevalle sukupolvelle antamalla vaikka tyttärelle jos huolii taikka miniälle, tai muuten säästä tai sit myydä tapoja on monia

      • roooti

        Niin tai käyttää samaa häämekkoa sitten uudestaan seuraavissa häissään, yli puolet kuitenkin päätyy avioeroon joten kannattaa pitää huolta kalliista häämekostaan.


    • Marjo-Liisa

      Eiköhän se ole jokaisen oma asia kuinka paljon rahaa tuhlaa hääpukuun.

    • btb

      Samaa mieltä, mutta ymmärrän heitäkin joille tuo juhlaan ja vaatteisiin panostaminen on tärkeää, vaikkakin vain sen muutaman tunnin/yhden päivän takia. Jokainen juhliin omalla tavallaan ja mikäs sen parempaa!

      Meilläkin häät nyt tulossa ja alusta saakka ollaan tiedetty että tästä ei oteta stressiä eikä laiteta paljoa rahaa. Käytetään rahaa yleensäkin mieluummin matkusteluun ja säästetään omaa taloa ja lapsia/lemmikkejä varten, eli tulevaisuuteen. Häämekoksi ostin itselleni pikkumustan, jonka asustan sopivilla väreillä. Ihan paras vaihtoehto mulle, voin pitää mekkoa myöhemminkin vaikka missä tilaisuuksissa ja mikä tärkeintä, tunnen oloni kaikista kauneimmaksi ja tyylikkäimmäksi juurikin täydellisesti istuvassa pikkumustassa. Eli en keksi mitään parempaa mekkoa hääpäivälle:)

    • Sofia38v

      Itse en ymmärrä miksi joitakin harmittaa, että jotkut haluavat panostaa hääpukuun. Itse valitsin puvun joka on kallis. Tosin vanhemmat maksoivat sen.

    • Kerran elämässä tai no monet vähän useamman kerran 😀

    Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      256
      17429
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      184
      12399
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      70
      6160
    4. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      25
      5006
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      69
      4975
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      52
      4120
    7. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      50
      3712
    8. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      100
      3662
    9. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      44
      3181
    10. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      146
      3129
    Aihe