Onko tietoa minkälainen ravintola Fafa's on ja mihin se avataan Kokkolan keskustassa lähiaikoina, entä kiristääkö tämä ravintola-alan kilpailua?
Fafa's avaa ravintolan Kokkolaan?
Syömäreitä_Ja_Juomareita
862641
1Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 86
Vanhimmat
Mitä vielä täällähän on jo ravintoloita joka nurkassa voi elämän kevät.
Kyllä tänne Kokkolaan ravintolioita mahtuu, mutta toivoisin tänne suomalaista luomuruokaa tarjoavaa pikaruokalaa, sillä jo tuon uuden syöttölän nimestäkin ymmärtää, että sieltä sitä ei saa.
Tyhjät liiketilat odottavat yrittäjiä keskellä kaupunkia, joten yksi uusi ravintola luo vain uutta elämää kaupunkiin.
Olisi muuten hyvä liiketila ravintolalle siinä Naakkapuiston vieressä missä oli ennen videovuokraamo.
Olet oikeassa keskeinen paikka ja hyvät tilat. Katutaso on paras paikka pikalounasravintolalle muutenkin saa mennä yölläkin syömään.
homepaska se on. Siksi on tyhjä.
Tässä joku päivä sitten uutisissa luki, että entisen Filmtownin tiloista Prestin talossa käydään parhaillaan neuvotteluja erään yrittäjän kanssa. Aika osuva yhteensattuma Fafa'sia ajatellen eikö totta?
Todellakin Yle kirjoitti siitä nythän tämä menee jännittäväksi. :))
Fafa's on tietojeni mukaan suosittu streetfood-ketju, jolla on aikomus avata jopa 14 uutta ravintolaa ympäri Suomea.
Aika mahtipontiset laajenemis suunnitelmat. Pitää muistaa aina, että mitä suurempi pikaruokaketju sitä suuremmat kulut silloin piilee vaara pudota pelistä pois.
Miten mää tykkäsin näkevinäni jossain, että avaavat 16 uutta ravintolaa se on jo enemmän kuin paljon.
Entäs, jos on pienet palkkakulut ja työvoimana käytetään tukityöllistettyjä eikö silloin pärjää paremmin?
Tottakai pärjää sanoohan sen maalaisjärkikin. Tietääkseni Fafa's ei liiemmin mainosta siitäkin syntyy suuret säästöt markkinointikuluihin, kun tiedottaminen kulkee puskaradion kaultta.
Kait nyt sentäs avajaisista on ilmoitus lehdissä, että tietää edes jotain?
Älä sää huolehi kaikilla uusilla liikeyrityksillä on aina ilmoitukset avajaisista ja ilmainen käristemakkaratarjoilu kanssa.
Siihen on lisätty Kokkola ja joku muu paikka, koska aikaisempi määrä oli tammikuulta.
Onko tämä nyt se homobaari?
Melko varmaan nuo kaverisi ovat tervetulleita kaikkiin ruokaravintoloihin, mutta tämä ravintola ei kuulune baarien kategoriaan.
Tarkoitatko kenties sitä Kokkola -lehdessä mainittua nimetöntä ravintolaa, joka avataan entisen Komian tiloihin?
Mitäpäs, jos Fafa's onkin varannut ne entisen Komian tilat käyttöönsä, koska kuulemma puolet on jo vuokrattu.
Ryyppyravintola sinne tulee ja ihme, kun panttaavat sitä nimeä.
Näin on Kokkola -lehdessä kerrottiin siitä ja sen käsityksen minä sain, että yrittäjä on valmiina avaamaan piakkoin.
En ole harrastanut lounaalla käyntiä, kaupasta saa samalla rahalla enemmän syötävää.
Miten joku voi pitää 8-12 euron lounasta halpana.
Yhden lounaspaikan nettisivuilla oli kävijöiden antamia mielipiteitä ruokapaikalle ja siellä oli monta, jotka kehuivat, että on hyvää ja halpaa ruokaa, vaikka ruoka annoksen hinnat liikkuivat 8-16€ välillä riippuen ruoka lajista.
Kallista se on yhdestä ateriasta, kun samalla rahalla saa ateriatarpeet aamiaiselle, päivälliselle ja vielä illalliselle.
Köyhälle kaikki on kallista.
Turha verrata kaupan ja ravintolan hintoja. Ravintolassa saa palvelua, ja aterian kustannuksiin kuuluu raaka-aineiden hakeminen, aterian valmistus, jätehuolto, sähköt, lämmitykset, siivous, tiskaus. Tunnelmallisuus. Eli siis nauttimista. Miten voi sanoa että 10 - 15e olisi kallista. Kuka ravintolassa säännöliseti käy syömässä. Siellä on mukava käydä joskus, eikä aiheuta talouteen mitään muutosta, vain mielihyvää.
Hah, hah, haaaaa.
Kaupassa käyn hakemassa ruoan raaka-aineet ihan ilmaiseksi, ei maksa yhtään mitään, kun polkupyörällä käyn kaupassa ja samalla saa hyötyliikuntaa kaupassa kävellessä ja kauppaan pyöräillessä.
Kaupassa kävellessä kertyy vähintään kilometri kävelyä, on senverran pitkät käytävät kaupoissa.
Voihan sitä käydä ravintolassa joskus, ehkä pari kertaa kuukaudessa on köyhällekin sellainen määrä, että ei mene konkurssiin.
Mutta ei missään tapauksessa joka päivä, sehän olisi jo pröystäilyä, ei ole moiseen varaa köyhällä, kun ei ole keskituloisellakaan.
Tunnelma on tietenkin se mitä ravintola ruokailu tarjoaa, kotona ei juuri suurempia tunnelmia juuri tule harrastettua.
Syödessä tulee vilkuiltua yleensä mitä naapuri puuhaa.
Viimeksi hioi ruosteisia tynnyreitä, että pölisi ruosteenruskeaa pölyä koko tienoon täydeltä, että ei siinä mitään ruokatunnelmaa ollut ja rälläkkä pärisi taustalla.
Mistä kaupasta haet ne raaka-aineet ilmaiseksi minäkin haluan ilmaista ruokaa pataan ja grilliin?
Jospa sen kaupan takana on jäteruokapiste missä lukee ota tästä ennenku menevät harakoille ja variksille. Ravintolan pöydästä saa ainakin tuoretta ja valmiiksi kypsennettyä ruokaa suuhunsa eikä tarvihe tiskata.
Älä sano muistaakseni yleensä, jos et maksa ateriaasi joudut tiskaamaan.
Meidän piirissä ravintoloissa käydään kymmenen hengen kaveriporukassa syömässä viikoittain, sillä sosiaalinen syöminen on rattoisaa, mutta palvelun pitää pelata ja nopeasti muuten vaihtuu lafka samantien.
Tuo noin 8 euron lounas on tosi edullinen ja sehän on aivan yleinen hintataso paikkakuntamme lounasravintoloissa.
Viisikyppiä ei riitä yhden kauppareissun ostoksiin olitpa sitten rikas tai köyhä näin on näreet.
Kattelin netistä tuon ravintoln ruokatarjonaa, näytti olevan itupihien ruokapaikka.
Falafelia, hummusta, pitaleipää, matbuhaa ym. ihme aineksia.
Vaikuttavat niin kuiviltakin, että mahtaako olla tarpeeksi juomaa, joilla saa kurkusta alas.
En tule tuollaisessa ruokapaikassa koskaan vierailemaan, jos joskus sattumalta hairahtuu menemään ulos syömään, jota harvoin tulee harrastettua.
30 vuoden ruoanlaitto kokemuksella syntyy erittäin maukasta kotiruokaa ja paljon halvemmalla.
Hinnatkin yläkanttiin verrattuna, mitä hinnalla saa eli heinäsalaattia lautaselle.
Fafa's tarjoilee Lähi-Idän makuihin painottuvaa kasvis- ja liharuokaa se on kuulemma heidän liikeideansa mietin vain, että kannattaako sellainen ravintola täällä, koska vastaavia ravintoloitahan on sorsittu monesta syystä ja lopetettukin Kokkolassa aikaisemmin.
Aikaisemmin täällä oli vähemmän maahanmuuttajia alueilta, joiden ruokakulttuuria aikaisemmin pitäneet ravintolat toimivat.
Nykyään ulkomaalaisille ravitoloille on enemmän asiakkaita, kun on maahanmuuttajia, joille nämä ruoat ovat yhtä normaalia ruokaa, kuin suomalaisille perunamuusi ja lihapullat tyyliin.
Toisaalta myös suomalaiset nuoret ikäpolvet kansainvälistyvät ja halauavat syödä eksoottisempaa ruokaa ja se on kätevää, kun ei tarvitse maksaa ulkomaan matkaa päästäkseen syömään eksoottisempaa ruokaa.
Eksoottinen ruoka on usein hieman liian voimakas mausteista ja tässä tarkoitetaan Chili mausteen käyttöä, vaikkakin mausteiden määrää on vähennetty niistä annoksista, mitä suomalaiselle tarjotaan, vaikka ovat ne silloinkin tulisia.
Mulla tulee chilistä ihottumaa nii se ei oo mauste eikä mikään, joka tekee ihimisen laikukkaaks mut makua pitää olla ruoassa, jotta ketshuppia piälle nii mikä vaan särvin maistuu mullekki, kuhan ei oo märännyttä.
Luin yhden jutun, jossa tamperelainen Fafa's -yrittäjä kertoi, että alunperin ravintolaketjun perustajan ajatuksena oli tarjota töitä ulkomaalaisille, koska työllistyminen on Suomessa vaikea, eikä heidän rekrytointivaatimuksenaan ole edes suomenkielen osaaminen ja noin puolet heidän työntekijöistään onkin ulkomaalaistaustaisia.
Falafelia ja pitaleipää lisukkeineen löytyy Kokkolan muistakin ravintoloista , joten mitään mainittavaa uutta Fafa,s tuskin tuo Kokkolaan.
Hah hah, mitä saatanan utelua taas. Mitä vittua tuo paska kuuluu tälle sivustolle. Menkää kysymään paikan päälle, vai eikö pyörärullatuolilla pääse tarpeeksi lähelle, hah hah haaa!!!...
Lopeta kokoajan muiden aiheiden haukkuminen, palsta ei ole sinun ja et määrää aiheita!
Itse jatkat omia aiheita, vaikka ketään ne ei kiinnosta.. Fiksuna jättäisit palstan ja sen ihmiset rauhaan! Sairas olet kun jatkat käytöstäsi, keksi muuta puuhaa!
Opi tavoille, hyväksy muutkin ihmiset ja aiheet, sekä hoida mielenterveytesi kuntoon!!
Sinunkin on aika oppia hyväksymään kaikenlaiset mielipiteet. Oli sisältö mitä tahansa, ja jos sen laki sallii, niin sinun on vain nieltävä se ja lopettaa itkeminen. Tee ilmianto ja perustele se, niin voit jotenkin vaikuttaa, etkä siten ole täällä kaikkien silmillä. Muut eivät ole ansainneet kirjoituksiasi.
Kuuleppa APINA!aina täällä haukkumassa kittietä,mikset sano tuolle perhon hullulle,että pitäis turpansa kiinni!eipä sen höpinöissä oo mitään järkeä!vai onko tuo normaalia sekontua joka asiaan?antaa täällä tappotuomijoita ja hahattelee,onko normaalia?sano?tommonen perhonperukoilta kotosin oleva ja vahingossa päässyt armeijanleipiin!pitäishän siellä korvienki välissä olla muutaki kun läskiä!ja tuo ravintola asia kuuluu kokkolaan,tuleehan se tänne!TÄÄLTÄ pitää tuon perhonhullun mennä pois!
Kiitos!❤ Kyllä tuo ukko on seko ja häiritsee kaikkia, hoitoon se kaipaa ja piste!
Minullakin on oikeus sanoa mielipiteeni! Ja ei tuon ukon käytös ole tervettä ja oikein, vaikka kuinka vänkäät vastaan kanssani.
Aika halvat nuo huvit ovat sinullakin päiväsi kuluvat täällä etsiessäsi uusia valittamisen aiheita eikö tosiaan sinulla ole muuta elämää kävisit edes joskus ulkona ravintolassa syömässä niinkuin normaalit ihmiset,
Mää meen aina uuteen ruokapaikkaan heti syömään mut, jos se ruoka maistu ällöttävälle en mee sinne enään ikinä vaikka maksettais.
Ei kannata antaa yhden kerran lannistaa vasta toinen kerta toden sanoo.
Kokkolassa syödään samoissa paikoissa vaikka maailma kaatuisi päälle ei muutama takaisku ruoan suhteen haittaa kaikki unohtuu aikanaan.
Anniskeluoikeudet pitää olla kunnon ravintolassa kanssa, niin voi ottaa parit tuopit mielipahaan ellei ruoka maistu.
Uuden alkoholilain myötä anniskeluoikeudet lienevät tulevan useimpiin pikaruokaloihin jopa nakkivaunuihinkin se on aika huolestuttavaa.
No ei tuota alkoholia kannata juoda ruoan kanssa muutenkaan siitä tulee vaan oksennus ennenpitkää.
Tuntuu että aika moni kokkolalainen on vailla psyk.hoitoa. Tai yleensäki näillä Suomi24 palstoilla.
No mene hyvä ihminen psykiatrille, jos tuntuu siltä, että päässäsi viiraa syyttömiä me muut olemme siihen.
Mistä sitä tietää tuleeko Kokkolaan edes mitään Fafa's -ravintolaa, koska tänne haettiin sunnuntain Keskipohjanmaa -lehdessä vasta ravintolayrittäjää, eikä kukaan halua välttämättä alkaa niihin hommiin.
Jou se on tuo franchising-periaatteella yrittäminen aika kallista lystiä, jotta rahaa pitää olla sukanvarressa, ettei pöntölle taivu.
Kyllä täältä yrittäjä löytyy, sillä Fafa's on valittu viisi kertaa Helsingin parhaaksi katuruokaravintolaksi.
Onko näin noh siinä tapauksessa safkat lienevät sieltä paremmasta päästä. itse en tykkää mistään jäneksenruoista härkää sen olla pitää.
Tottakai kiristää kilpailua. Mitä enemmän ruokapaikkoja on sitä enemmän on kilpailua. Kokkolalaiset tykkää pikaruoasta, siihen tuosta ei ole vaan Fafa on erikoistunut verituotteisiin kuten verimakkaroihin, veripalttuihin, verileipiin, verihyytelöihin, yms. Mutta tarjoaa mielenkiintoisen vaihtoehdon nykyiseen tarjontaan.
No ei ole mitään veriruokia menussa olet sinä onneton valehtelija.
Kun seuraa noiden pikaruokaloiden hintatasoa tuntuu kuin omistajilla olisi kartelli keskenään.
Niillä mitään kartellia ole hintataso kiikkuu raaka-aineiden hintojen mukaan ja, jos joku rupeaa polkemaan hintoja se on sitten ihmiskauppias tai verohuijari, joka narautetaan heti.
Fafa's oli saanyt mediassa satikutia epähygienisyydestä ja paikan sisustustakin oli moitittu karuksi, ettei niin hyvää, jottei jotain huonoa.
Semmosia ne pikaruokalat on kiireessä ei kerkiä siivota.
Ainahan niitä valittajia riittää, mutta kehujia sitäkin enemmän, sano.
Pitkistä jonotusajoista oli valitettu myös ruokaa sai odottaa yleensä kolme varttia siihen monilla ei ole aikaa.
Mukavia nämä ruoka-aiheiset palstat näitä on kiva lukea. Mahtaisikohan sitä oikeasti laihtua, jos siirtyisi pelkästään kasvispainotteisiin ruokiin?
Kyllä ne läskit karisee parhaiten kotimaisilla vihanneksilla tietää ainakin sen, ettei salaatissa ryömi skorpioni tai tarantella.
Minuakin kiinnostaisi tietää eritoten paljonko niissä Fafa'sin annoksissa on kaloreita enkä löydä sitä tietoa mistään.
Käykää läskit tonkimassa ne kaupan roskikset. Mä menen nauttimaan laatu ruoasta heti salin jälkeen ja lihakset kasvaa ja kunto kohenee.
Elopaino on merkki paksusta lompakosta, joten ei ole tarvetta tonkia roskiksia. Taidanpa käydä ostamassa sisä- ja ulkofilettä, niin saa lisää puhtia elämään odotellessa tuota uutta ravintolaa.
Mistä paikkakunnalta löytyy Fafa's, joka on lähimpänä Kokkolaa voisin käydä koemaistamassa pöperöitä ja viestiä tänne livenä makuelämyksiäni?
Lähin paikka taitaa olla tätänykyä Tampereella. Ei kannata lähteä luistelemaan henkipattona sinne saakka elikkä tilaa autolähetti tuomaan sulle sapuskat sieltä Fafa'sista kotiin voi tulla halvemmaksikin.
Arvelluttaa lähteekö kukaan lähetti kuljettamaan ruokaa kaukaiselle paikkakunnalle ja ruokahan olisi kylmääkin perillä...
Lämpöpakissa ruoka pysyy kuumana tuntikausia eli ei mikään ongelma.
Taitaa ne salaatit ainakin eltaantua pahoin kuumassa pakissa... ;)
Jyväskylä on lähin paikka siellä tulee käytyä muutenkin ostoksilla.
Monien blogien sivuilta löytyy asiakkaiden valokuvia Fafa's:in ruoka-annoksista, niitä katsellessa herahtaa vesi kielelle toisin kuin joidenkin muiden paikkojen hampurilaisten kohdalla. Näkemäni perusteella annokset ovat niin suuria, että, jos haukkaa palan ilman ruokailuvälineitä täytteet purskahtavat melko varmasti naapuripöytiin asti puhumattakaan miten kävisi autossa syödessä. Kuolalappua tarvitaan, kun Fafa's saapuu Kokkolaan.
Juu tää kuolalappu nauratti ja tuo voisi selittää ne jutut paikan siivottomudestakin, että positiivinen vaikutelma kertakaikkiaan. :)
Mistä voi tietää, etteivät asiakkaat ole manipuloineet annoksia lisäämällä niihin kotona omia tai ravintolassa kaverin täytteitä ennen kuvien ottoa?
Eihän tuota tiedä, mutta tämä selviää hetikö Fafa's avataan Kokkolassa.
Myykö Fafa's pitsoja nimittäin tuskin Kokkolassa pysyy mikään paikka pystyssä ilman pitsaa, koska niistä on kovin kysyntä ja kaikki muut rokapaikat myyvät niitä.
Kah kummaa menu ei sisältänyt mitään pitsoja. Mitähän ne bataattiranskalaisekki on,, mulle ihan outoja?
Bataatti on makea juures, jota en ole koskaan maistanut ainakaan tietoisesti, mutta voisin kuvitella friteerattujen pikkuporkkanoiden menevän samalla tavoin juuresranskalaisina.
Näin se viikko täyttyi jo iltapäivällä top-listan ohittamattomien ruokailuinnovaatioiden kanssa. Jäämme mielenkiinnolla odottelemaan milloin Fafa's avaa Kokkolassa. :)
Ei ole kuulunut mitään milloin avataan, jotta onko se mahdollisesti pian?
Kiristynyt kilpailutilanne lienee pakottanut panemaan pillit pussiin.