Helppo tapa lisäillä ohjelmalähteitä?

Apuohjelma_haussa

Kun ohjelmavarastosta eli "reposta" puuttuu uusimmat versiot juuri niistä paketeista, joita haluaisi asentaa, niin miten voisi helpoiten (järjestelmää sotkematta) muokata ohjelmalähteitä sillä tavoin, että lisättävästä ohjelmalähteestä ladataan uusimmat versiot vain muutamalle paketille kun taas alkuperäisestä eli esiasennetusta ohjelmalähteestä ladataan kaikki muut paketit? Onko tähän olemassa mitään apupyörää? Eli siis:

Alkuperäinen repository: Täältä ladataan 99% ohjelmista
Uusi, lisätty repository: Täältä ladataan vain tietyt ohjelmat

Tämä tarkoittaa siis sitä, että niitä ohjelmia, joita ladataan uudesta, lisätystä ohjelmavarastosta, ei enää ladata vanhasta, alkuperäisestä ohjelmavarastosta.

Teen tuon siksi, että muutamalle ohjelmalle, jotka eivät ole järjestelmäkriittisiä, voidaan kyllä systeemiä sotkematta ladata uusimmat versiot muualta kuin esiasennetusta, vanhasta ohjelmavarastosta.

Varmaankin aina joutuu tavalla tai toisella muokkaamaan tiedostoa /etc/apt/sources.list, mutta manuaalisesti se on hankalaa, koska jos yksikin kirjain menee väärin tuossa selittämässäni tilanteessa, jota halutaan tehdä, niin kone on solmussa. Esimerkiksi Ubuntu v.14 LTS (Trusty Tahr) menee sekaisin jos lataat yht'äkkiä kaikki pakettisi version 16 (Xenial Xerus) ohjelmavarastosta.

12

160

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaikeaon

      Lemppaa koko linkkura.

    • mutua

      Onnistuisiko jos käyttää snap-paketteja. Tulee ilmeisesti aina uusin versio ohjelmasta, eikä tarvitse lisäillä ohjelmalähteitä.

    • snappaile

      Snap ohjelmia kannattaa käyttää. On sitten aina uusi ja virheetön versio käytössä. Ubuntu 18.04 tulee kuulemma kaikki ohjelmat snappeina.

    • Apuohjelma_haussa

      Tuo "snap" kuulostaa hienolta, mutta liekö kyseessä lähinnä idea, jota pyritään korulausein mainostamaan? Tuleeko tuo toimimaan käytännössä siten, että muutkin jakelut kuin Ubuntu tuota ryhtyvät käyttämään ensisijaisena pakettinaan vai käykö niin, että kyseessä onkin propagandaa ja todellisuudessa vähin äänin jätetään tuo paitsioon kun on todettu, että ei ottanut tuulta alleen?

      Omasta puolestani ilman muuta kehitetään kuhunkin distribuutioon täysin samat paketit, että ovat universaaleja. Siis siten, että ohjelmalle X on sama tiedosto RHEL:issä, Ubuntussa, Fedorassa jne. Olisi jo korkea aika.

      Näköjään "snapit" ovat zipattuja tiedostoja, jotka sisältävät itse ohjelman sekä riippuvuudet. Sikäli mahtava juttu, että nuo toimisivat ikään kuin hiekkalaatikossa eristettyinä, eivätkä tarvitsisi erillisiä riippuvuuksia, jotka olisi tallennettu ympäri käyttöjärjestelmää.

      • snapohyvä

        Snapit toimii kaikissa GNU/Linux laitteissa, ei pelkästään ubuntussa. Ja tosiaan ovat vielä turvallisempia kuin perinteiset ohjelmat, nopeampia asentaa ja toimivat kevyesti.


    • Riippuvuudet usein hankalia. Jotkut kirjastot vaativat että ne on käännetty samalla kääntäjällä ja tiettyjä kirjastoja vasten. Kodekkien kanssa olen joskus taistellut. Usein paras tapa on poistaa ohjelma ja sen riippuvuudet. Lisätä repo ja asentaa ohjelma uudestaan reposta ja sieltä tulee usein ne riippuvuudet täytettyä. Joskus tulee tilanne, että samasta kirjastosta on pakko olla useampi versio asennettuna.

      • Tarkennusta-kaivataan

        Mitä tarkoitat tällä:

        ("samasta kirjastosta on pakko olla useampi versio asennettuna")

        Linux Mint 18 Sarah
        Xfce 64-bit


      • Nfndmdldmd

        No kirjastot on ihan perseestä! Meidän kirjasto puuttui riippuvuuksiin laittamalla vessoihin siniset valot.


      • Satu-tunti-opettajat-ry
        Nfndmdldmd kirjoitti:

        No kirjastot on ihan perseestä! Meidän kirjasto puuttui riippuvuuksiin laittamalla vessoihin siniset valot.

        Sepä se, väärä väri valoissa, aiheuttaa usein syytteen liikenteen vaarantamisesta, ja sehän on tietysti syvältä, se kuinka syvältä riippuu menoista, ei tuloista kuten yritit vihjata kautta rantain.

        Linux Mint 18 Sarah
        Xfce 64-bit


      • Tarkennusta-kaivataan kirjoitti:

        Mitä tarkoitat tällä:

        ("samasta kirjastosta on pakko olla useampi versio asennettuna")

        Linux Mint 18 Sarah
        Xfce 64-bit

        Onhan Pythonin versioita usein ainakin 2.7, 3.3 ja ehkä joku uudempikin asennettuna riippuvuuksien takia. Sama muissakin kielissä. Esim Ruby. Jos reposta asennettu ohjelma tarvitsee xlib_3.5 ja ennestään asennettu ohjelma ei toimi sillä vaan vaatii version xlib.2.5 niin ongelma pitää hoitaa jotenkin. Linkkejä muuttamalla tai hakupolkua. Gentoota käyttäessä tuli huomattua, että jos päivitti ffmpeg kodekit niin piti esim xine-lib kääntää uudestaan jotta se toimisi kunnolla.


    • Onkohan-näin
    • Thakuista-Paketointiako

      Minusta tämä snap paketointi epäilyttää tavoitehakuiselta versio numeron korotukselta.

      Esimerkkinä vaikka SimpleScreenRecorder
      Ohjelman tekijän toimesta ei ole koskaan käännetty uudenpaa versiota kuin 0.3.8 1
      mutta kun snap paketin versioksi on merkattu 0.3.8 3.
      Jokainen voi itsekkin kääntää *.deb paketin *.snap paketiksi ja korottaa versiota tekemättä yhtään mitään muutoksia ohjelmaan.

      Onko kellään varmuudella löydettyjä eroja uusimman *.deb ja *.snap paketin välillä, itse ohjelmassa, esimerkiksi jonkin tiedoston koossa asennettuna.

      Linux Mint 18 Sarah
      Xfce 64-bit

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      441
      6407
    2. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      139
      3731
    3. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      98
      2478
    4. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      25
      1939
    5. Moraaliköyhä S-ryhmä

      S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko
      Tampere
      117
      1301
    6. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1253
    7. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      64
      1081
    8. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      63
      1075
    9. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      44
      973
    10. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      76
      970
    Aihe