Huolissaan Jäken faunassa pallokaloista

Pallokalaharrastaja

Olen pallokalaharrastajana hieman huolissaan Jäken kääpiöpalloista, sillä ovat nykyään aivan aneemisia ja ovat laihtuneetki kamalasti, sillä olen välillä käynyt katsemassakin niitä. Meinasin itse ostaa aluksi muutaman pallon sieltä, mutta tuli oikeen houkutteleva kasipallo tarjous kaverilta, ja no oli ihan pakko ostaa sitten sillä kasipallot on ollu harkinnassa noin parivuotta mutta en ole saanut ostetuksi, olisin itse ostanut nuo pikku kääpiöt "turvaan" faunasta mutta tän hetkisessä kämpässä ei tila riitä uudelle akvaariolle ja en haluaisi ylikansoittaa kääpiöideni akvaariota mahdollisesti sairailla kaloilla. Säälittää noitten faunan kääpiöpallojen tilanne, oon huolissani myös tuhisten tilanteesta, sillä niiden terra näyttää aikas kuivalta, sillä on itsekin joskus aiemmin tuhiksia tullut kasvateltua.

1

159

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • niinnpä

      en tiedä tota tilannetta, mutta onhan se kalojen huono hoito yleistä.

      silloin ei vaan missään tapauksessa pidä mennä ostamaan kyseisestä paikasta mitään. ei varsinkaan niitä huonosti hoidettuja kaloja. jos ostetaan huonosti hoidettuja kaloja, niin niitä yritetään myydä jatkossa entistä enemmän.

      trokareilta kun pelastat yksilön, niin aiheutat sen että trokari hommaa muutaman rääkättävän eläimen lisää, niin kauan kuin sääli myy. ikävä tilanne.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      248
      9352
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      149
      7680
    3. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      149
      5231
    4. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      150
      4932
    5. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      54
      4641
    6. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      104
      4325
    7. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      128
      4154
    8. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      168
      1948
    9. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      9
      1749
    10. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      289
      1603
    Aihe