Maustehyllykkö kaappiin

Löytyykö

Saa nähdä osaanko esittää kysymyksen oikein, niin että edes muutama ymmärtää.

Tulevaan keittiööni ei ole erikseen tulossa maustehyllykköä, pelkkiä kaappeja ja laatikostoja. Laatikostoihin maustepurkkeja voi tietenkin pistää, mutta kun se leikkuulauta sattuu vaan olemaan siinä yläpuolella. Ei yleensä haittaa, mutta joskus kuitenkin.

Mieluiten siis pistäisin ne yläkaappiin ja alimmalle tasolle. Löytyykö sellaista ulosvedettävää hyllyä mausteille, jossa tasojen korotukset olisivat juuri sillä tasolla, että purkista näkee mitä se sisältää? Syvyys ja korkeus kaapissa on kumpainenkin lähes 30 senttiä, joten useampia rivistöjä mahtuisi.

Tällainen systeemi olisi mielestäni käytännöllisempi kuin perinteinen maustehylly tai laatikostossa säilytys.

Työkavereilla ei ainakaan ollut tietoa tuollaisista vaan tee-se-itse rakentelua tarjosivat vaihtoehdoksi. Luulisi tuollaisia kuitenkin olevan jo vuonna 2005 valmiinakin myynnissä

7

1600

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jepu

      Miksi et pistäisi maustepurkkeja oveen (sisäpuolelle). Tällaisia telineitä on kyllä saatavilla. Olen niitä nähnyt mutta en tiedä mistä sellaisia saisi.

      • xxcv

        Tuotakin vaihtoehtoa mietin, mutta mieluiten siis lähempänä toisiaan. Harvoin käytetythän voi tietysti pistää sinne ylös, niin ei haittaa paljoakaan, mutta, mutta. Sitä ensimmäistä vaihtoehtoa tällä hetkellä kuitenkin haen.


      • paikoillaan
        xxcv kirjoitti:

        Tuotakin vaihtoehtoa mietin, mutta mieluiten siis lähempänä toisiaan. Harvoin käytetythän voi tietysti pistää sinne ylös, niin ei haittaa paljoakaan, mutta, mutta. Sitä ensimmäistä vaihtoehtoa tällä hetkellä kuitenkin haen.

        Laittaako joku vielä noita ulosvedettäviä leikkuulautoja uusiin keittiöihin. Ne on rasittavia, hankalia huuhtoa ja muutenkin rajoittavia.


      • mutta
        paikoillaan kirjoitti:

        Laittaako joku vielä noita ulosvedettäviä leikkuulautoja uusiin keittiöihin. Ne on rasittavia, hankalia huuhtoa ja muutenkin rajoittavia.

        voitko kertoa amatöörille, mikä on sitten parempi paikka leikkuulaudalle?


    • jossain

      jossain olen nähnyt maustetelineen jonka voi vetää esiin yläkaapin alta; en tiedä kuka tekee ja miten se toimi - ideana oli kuitenkin se, ettein mausteet oo näkyvissä kuin tarvittaessa.,

    • peukku68

      keittiönetillä on laatikkoon tuleva purkkilokerikko ja hintaa puusäleiköllä kyllä ihan kohtuudella, löytynee myös netistä..

      kaappiin en ole nähnyt valmiita mutta mieleen tuli lähinnä ikean erilaiset cd-telineet hyllystöihin joissa kolme korkeutta ja vinoutta ettei tipu ja sitten kaapin alle roikkumaan tulevat

      • löytyi

        ainakin viime vuoden Parman esitteestä


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      176
      11165
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      54
      5318
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      47
      2545
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      37
      2236
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1761
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1654
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      31
      1310
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1246
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1046
    10. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      100
      986
    Aihe