Tuplakeulapurje

No, mikäs tässä purjeessa on vikana? Rullalla oleva kaksinkertainen keulapurje, jota voi käyttää reacherina tai kaksisiipisenä myötätuulipurjeena. Se yksi ruotsalainenhan kehitti aikoinaan samantyyppisen isopurjeen, jossa oli siis kaksi puomia, joita voi pitää yhdessä ja erikseen. Piti tästäkin nyy vain kertoa, ettei viesti häviä linkin takia.


https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1345065648914876&id=266128010141984

5

698

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • seppomartti

      Tuplakeulapurje, twin sails on vanha keksintö. Perinteisesti sitä käytetään ilman isopurjetta pasaatissa myötätuulipurjehdukseen /- 20 astetta. Sopii laiskalle miehistölle, koska ei ole mitään säädettävää. Liian vähän purjepintaa. Ei vaadi erityistä purjetta mukana raahattavaksi vaan voi pistää kaksi genoaa vierekkäisiin uriin foilissa. Halssikulmat ja topit yhdistetään niin saa yhdellä fallilla ylös ja furleri toimii. Vielä parempi on käyttää kahta isompaa lentävää purjetta jos garderoobista löytyy Code 0 ja Genaakkeri sekä kaksi spinnupuomia. Iso kannattaa silloin reivat mutta pinta-alaa alkaa olla spinnupurjehduksen luokkaa tai enemmän. Variatiomahdollisuuksia on monia.
      Linkin erikoispurjeella ei ole mitään tekemistä reacherin kanssa. Se on 150%LP genoa, joka on leikattu lihavaksi ja skuuttikulma korkealle. Käyttöalue 60-110 astetta apparenttia. Usein doule head rikinä. Taitaa olla harvinaisuus nykyään.
      Ruotsalainen keksintö oli Ljungström riki, missä oli 2 symmetristä isopurjetta, paksu pyörivä puumasto ilman staageja tai vantteja, muttei kahta puomia vaan ilman puomia. Sivutuuleen kankaat olivat päällekkäin ja myötätuuleen virsarilla puomitta. Olen jopa nähnyt purjehtimassa Tukholman saaristossa puoli vuosisataa sitten. Ammemainen vene, pyöreä keula kuin Tranat 6.5 viime versioissa.
      Linkin purjeelle en näe mitään järkevää käyttöä.

      • Keulamies

        Googlaa "simbo rig".


    • seppomartti

      Yksi positiivinen näkökohta unohtui. Tarpeeksi pienessä veneessä kaksi suurin piirtein yhtä suurta kaulapurjetta kahdella spinnupuomilla toimii myötätuuleen /_ 20 astetta ilman autopilottia tai tuuliperäsintä. Skuutit solmitaan pinnaan. 9.4m "puolitonnarilla" tulin tällä systeemillä (hakaspurjeet) soolona Gotlannista Hankoon ja toimi mutta tuulen lisäännyttyä 5-6 Beaufortiin käsivoimat loppui säädöissä.

      • soolona

        Miten skuutit olivat, olivatko "ristissä"? Tuohan olisi helppo myötäiseen purjehtimiskeino ilman isompia apuvälineitä.


      • seppomartti
        soolona kirjoitti:

        Miten skuutit olivat, olivatko "ristissä"? Tuohan olisi helppo myötäiseen purjehtimiskeino ilman isompia apuvälineitä.

        Pinnaveneessä skuutti varvaslistan tai mantookitolpan jalan tyviosan plokin kautta 90 asteenkulmaan ja pinnaan. Sidoin siansorkilla niin oli helppo keveässä tuulessa säätää. Jos rakentaisi taljan niin saisi skuutin voiman puolitetuksia ja käyttö kovemmassa tullessa helpottuisi. Mainittuna ajankohtana yli 40 v sitten ei ollut foilia vaan kaksi keulastaagia,, fallia ja erilliset genoat. Molemmat spinnupuomit kannatta säätää hieman normaalia edemmäksi eikä kohtisuoraan vindexiin verrattuna. Silloin "automatiikka" toimii paremmin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?

      Loviisan satamaan tuotiin laiva­lastillinen pähkinän­kuoria Norsun­luu­rannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al
      Maailman menoa
      132
      3043
    2. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      72
      2092
    3. Koulujen kesälomien siirto

      Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut
      Maailman menoa
      136
      1793
    4. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      22
      1672
    5. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      119
      1646
    6. Inhottava stalkkeri

      Mikä ajaa ihmisen moiseen toimintaan ?
      Ikävä
      138
      1335
    7. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      94
      1109
    8. Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?

      Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka
      Ikävä
      144
      1035
    9. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      47
      995
    10. Yhä pyörit mielessä,

      ja tällä kertaa huomasin yhden asian: Sinusta välittyi sellaista lempeyttä ja välittämisen tunnetta, jota ei voi unohtaa
      Ikävä
      29
      917
    Aihe