No, mikäs tässä purjeessa on vikana? Rullalla oleva kaksinkertainen keulapurje, jota voi käyttää reacherina tai kaksisiipisenä myötätuulipurjeena. Se yksi ruotsalainenhan kehitti aikoinaan samantyyppisen isopurjeen, jossa oli siis kaksi puomia, joita voi pitää yhdessä ja erikseen. Piti tästäkin nyy vain kertoa, ettei viesti häviä linkin takia.
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1345065648914876&id=266128010141984
Tuplakeulapurje
5
717
Vastaukset 5
- seppomartti
Tuplakeulapurje, twin sails on vanha keksintö. Perinteisesti sitä käytetään ilman isopurjetta pasaatissa myötätuulipurjehdukseen /- 20 astetta. Sopii laiskalle miehistölle, koska ei ole mitään säädettävää. Liian vähän purjepintaa. Ei vaadi erityistä purjetta mukana raahattavaksi vaan voi pistää kaksi genoaa vierekkäisiin uriin foilissa. Halssikulmat ja topit yhdistetään niin saa yhdellä fallilla ylös ja furleri toimii. Vielä parempi on käyttää kahta isompaa lentävää purjetta jos garderoobista löytyy Code 0 ja Genaakkeri sekä kaksi spinnupuomia. Iso kannattaa silloin reivat mutta pinta-alaa alkaa olla spinnupurjehduksen luokkaa tai enemmän. Variatiomahdollisuuksia on monia.
Linkin erikoispurjeella ei ole mitään tekemistä reacherin kanssa. Se on 150%LP genoa, joka on leikattu lihavaksi ja skuuttikulma korkealle. Käyttöalue 60-110 astetta apparenttia. Usein doule head rikinä. Taitaa olla harvinaisuus nykyään.
Ruotsalainen keksintö oli Ljungström riki, missä oli 2 symmetristä isopurjetta, paksu pyörivä puumasto ilman staageja tai vantteja, muttei kahta puomia vaan ilman puomia. Sivutuuleen kankaat olivat päällekkäin ja myötätuuleen virsarilla puomitta. Olen jopa nähnyt purjehtimassa Tukholman saaristossa puoli vuosisataa sitten. Ammemainen vene, pyöreä keula kuin Tranat 6.5 viime versioissa.
Linkin purjeelle en näe mitään järkevää käyttöä.- Keulamies
Googlaa "simbo rig".
- seppomartti
Yksi positiivinen näkökohta unohtui. Tarpeeksi pienessä veneessä kaksi suurin piirtein yhtä suurta kaulapurjetta kahdella spinnupuomilla toimii myötätuuleen /_ 20 astetta ilman autopilottia tai tuuliperäsintä. Skuutit solmitaan pinnaan. 9.4m "puolitonnarilla" tulin tällä systeemillä (hakaspurjeet) soolona Gotlannista Hankoon ja toimi mutta tuulen lisäännyttyä 5-6 Beaufortiin käsivoimat loppui säädöissä.
- soolona
Miten skuutit olivat, olivatko "ristissä"? Tuohan olisi helppo myötäiseen purjehtimiskeino ilman isompia apuvälineitä.
- seppomartti
soolona kirjoitti:
Miten skuutit olivat, olivatko "ristissä"? Tuohan olisi helppo myötäiseen purjehtimiskeino ilman isompia apuvälineitä.
Pinnaveneessä skuutti varvaslistan tai mantookitolpan jalan tyviosan plokin kautta 90 asteenkulmaan ja pinnaan. Sidoin siansorkilla niin oli helppo keveässä tuulessa säätää. Jos rakentaisi taljan niin saisi skuutin voiman puolitetuksia ja käyttö kovemmassa tullessa helpottuisi. Mainittuna ajankohtana yli 40 v sitten ei ollut foilia vaan kaksi keulastaagia,, fallia ja erilliset genoat. Molemmat spinnupuomit kannatta säätää hieman normaalia edemmäksi eikä kohtisuoraan vindexiin verrattuna. Silloin "automatiikka" toimii paremmin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluatko että unohdan sinut kokonaan
Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j761099- 42804
Pisa-tulokset.....
Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden229672Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin
Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.34522- 45518
Haapaveden upea kurvikuningatar
No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga48504Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää
WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️74490- 23478
Ihan pikku vinkki
Kannattaa tallentaa kaikki mitä sen naisen kanssa puhuu ettei tule hankaluuksia myöhemmin52419- 18414