siirtämistä esim. prisman parkkipaikalle. siihen se laskujeni mukaan mahtuisi. siinä sen sitten näkisi kuinka iso se laiva on ja minkälainen pohjakin siinä on.
olen miettinyt
17
512
Vastaukset
- sykeröDR
Ei kun toimeksi vaan, kun laskelmat ja suunnitelmat kerran kasassa. Älä unohda ottaa lääkeitä mukaan...
- ReinoKieru
Voisi ehdottaa laivayhtiölle tälläistä ihan promomielessä. Eihän se suuri homma olisi napata laiva trailerille ja käyttää parkkiksella, korkeintaan tunnin viivästys seuraavalta risteilyltä. Voisi myös ottaa osan seuraavista matkustajista mukaan siitä parkkikselta jos lainaisi finnairilta sellaisia tikkaita joilla nuostaan lentokoneeseen, niillä voisi nuosta laivaan parkkiksella.
- Dreamer7
Itsellä samanlaisia ajatuksia. Olen ajatellut siirtää Silja Europan K-kaupan parkkikselle. Laskujeni mukaan mahtuisi hyvin, jos saisi käyttöön ne kaksi leveämpää lapsiparkkiruutua. Ramppikin mahtuisi alas, jos sen saisi laskea invaruutuun.
Tv, märkä päiväuni - melkein_hymyilin
Valtakunnan koomikoiden kerma koolla.
- ReinoKieru
Ehdottomasti pitäisi siirtää K-ketjun kaupan pihalle. Prisma on huono, koska Prismat ovat viimeaikoina saaneet liikaa näitä palveluja. Alkot, postit, apteekit ja jopa kirjastot ovat siirtyneet prismojen kylkeen. Olisi tasapuolista että edes tämä laivajuttu olisi sitten citymarketin parkkiksella, eikä Prisman. Toisaalta viikkari taitaa olla jotenkin kompuksessa S-ryhmän kanssa kun niiltä saa niitä pisteitä, Siljalta saa plussa pisteitä. Varmaan menee lopulta siihen että Siljan laivoja tullaan näkemään cittareiden parkkiksilla ja Viikkarin taas Prismojen. Sinänsä tuo olisi parempi jos olisi toisinpäin, viikkarin värimaailma sointuisi paremmin cittarin punaiseen teemaan. Nää olis kivoja järkätä esim. kerran viikossa tai jotain. FinnLinkit vois ottaa porukkaa sitten vaikka Lidlin pihasta, ne on kuitenkin pienempiä aluksiakin niin mahtuu hyvin ja muutenkin brändi sopii siihen Lidl imagoon.
- IlonPilaajaEnginers
olen tarkastanut laskut ja suunnitelman, eivät mahdu! Ja alustan kantavuus prisman parkkipaikalla kehno...
- ReinoKieru
Esimerkiksi Pirkkalan Citymarketista jos mittaa parkkipaikan Naistenmatkantien ja Kenkätien risteyksestä Naistenmatkan tien ja Saapastien risteykseen pituudeksi tulee yli 300 metriä. Hienosti mahtuu ja jää vielä varaakin.
- ReinoKieru
Samoin Hämeenlinnassa mahtuu hienosti Tiiriön Citymarketin pihaan, siitä voisi ottaa kanssa porukkaa matkalta kyytiin. Eikä tuosta tule kokonaisuudessaan kuin varmaan kolmen tunnin viivystys. Kapu voi sitten painaa selkosella enemmän kaasua niin saa aikataulun helposti kiinni.
- ReinoKieru
Tax freen saa varmaan avata sitten vasta kun vene lasketaan takaisin veteen. Mutta olisi kätevää jos ruokailut voisi aloittaa heti kun astuu parkkipaikalta laivaan. Sitten olisi jo syöty kun venettä lasketaan ja voisi sitten rauhassa mennä tax-freehen. Enemmän varmaan ihmiset ostelisivat tällä konstilla.
- ReinoKieru
Prismoilla on tosiaan huono kantavuus yleensä. Niissä kun tuppaa olemaan niitä maanalaisia parkkihalleja siinä parkkipaikan alla. Siksi juuri Citymarket on hyvä vaihtoehto kun niissä ei ole.
- ilonPilaajaEnginers
ReinoKieru kirjoitti:
Esimerkiksi Pirkkalan Citymarketista jos mittaa parkkipaikan Naistenmatkantien ja Kenkätien risteyksestä Naistenmatkan tien ja Saapastien risteykseen pituudeksi tulee yli 300 metriä. Hienosti mahtuu ja jää vielä varaakin.
Niin, mutta jos kerros kakku puretaan ja levitetään, risteilijässä on 10-18 kerrosta, mitäs siihen sanot, hä? Täh?
Ei madu vaikka vihitty, nii... - laivankunnia
ilonPilaajaEnginers kirjoitti:
Niin, mutta jos kerros kakku puretaan ja levitetään, risteilijässä on 10-18 kerrosta, mitäs siihen sanot, hä? Täh?
Ei madu vaikka vihitty, nii...Laiva ei levitä. Laiva on siveä impi. Kakku pysyy nyt vaan kasassa.
- LörppääSaanut
laivankunnia kirjoitti:
Laiva ei levitä. Laiva on siveä impi. Kakku pysyy nyt vaan kasassa.
lörppä on monessakin leviänä, mistä mennään sisään mistä ulos, siis ruottin laivassa, onko niitä vielä joissa persiistä sisään ja vastapäätä ulos "roro"
- vanha-merimies
Väitän, että nämä eivät ole merimiesten juttuja. Ei edes entisten.
Lienevät henkisesti häiriintyneiden, joilla ei ole muuta tekemistä. Tai joidenkin vajaiksi jääneiden.
Seilanneena 1960 luvulta lähtien, en tämän kaltaista älytöntä tavannut kavereissani siellä laivoissamme, meren rauhassa tai satamien iloissa.
On häkellyttävää, että laivojen palstoilla julkaistaan epäonnistuneiden ihmisten sairaita juttuja. Olen murheissani.
Vai mitä - jotaintietävää
LörppääSaanut kirjoitti:
lörppä on monessakin leviänä, mistä mennään sisään mistä ulos, siis ruottin laivassa, onko niitä vielä joissa persiistä sisään ja vastapäätä ulos "roro"
Isabella ehkä on antavainen mutta Grace ainakin on siveä. Vanhoista laivoista Svea oli hyvinkin siveä. Turella ei niinkään.
- RasvatKourassa
vanha-merimies kirjoitti:
Väitän, että nämä eivät ole merimiesten juttuja. Ei edes entisten.
Lienevät henkisesti häiriintyneiden, joilla ei ole muuta tekemistä. Tai joidenkin vajaiksi jääneiden.
Seilanneena 1960 luvulta lähtien, en tämän kaltaista älytöntä tavannut kavereissani siellä laivoissamme, meren rauhassa tai satamien iloissa.
On häkellyttävää, että laivojen palstoilla julkaistaan epäonnistuneiden ihmisten sairaita juttuja. Olen murheissani.
Vai mitäSää ot ollu vaan nelinkontin laivassa, kun oot niin vanha-merimies
- Näinmeilläsavossa
Kuopion Savilahdessa Prisman viereisellä tontilla missä toimi konkurssiin mennyt Erätukku on Jari Komulaiselta uponnut sukellusvene. Se on nostettu pystyyn ikään kuin maamerkiksi idearikkaan Pekka Pitkäsen toimesta. Kuulin tämän asiodessani Prisman apteekissa luotettavalta taholta lääkkeitä hakiessani.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,834473Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu243238Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt392904Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1172707- 162590
Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod172549Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka432517Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1132285MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142075Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S281727