Matkaongelmia

apuatarvitsen

terve, sain siis lähetteen Taysiin ja onnellisempi en tällä hetkellä voisi olla, mutta haluaisin kysyä täältä jos joku tietää että onko mahdollista saada jonkinlaista apua sosiaalitoimistosta/kelalta tuohon matkaan sinne tampereelle vai pitääkö juna/bussimatka sinne ja takaisin sekä yöpyminen maksaa täysin itse kun olen opiskelija ja näillä rahoilla mitä tukina saan ei paljoa matkustella eteläänpäin. asun siis Oulun lähettyvillä. Kiitos todella paljon jo vastauksista jos joku osaisi auttaa!

7

451

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MatkustaRauhassa

      Mikäli elät toimeentulotuelle, niin Kela maksaa sen osuuden mikä menee yli 25 euron suuntaansa ja sossu maksaa loput.

      • Ei_yöpymistä

        Ongelmana lienee se että junaliput pitää ostaa ensin omalla rahalla, ellei siihen sitten saa apua sossusta. Kela palauttaa sitten pankkitilille 2 x 25 euroa ylittävän osuuden lipuista.

        Oulusta ehtii Tampereelle oikein hyvin aamujunalla ja vielä illaksi kotiin, joten Kela ei varmaankaan korvaa majoittumista. Vastaanottoaika on tietenkin sovittava transpolin kanssa (aikaisintaan klo 13). Koko päivähän tuohon uppoaa, mutta Tampereella pyrkivät hoitamaan useamman asian kertakäynnillä pitkien matkojan takaa tuleville.


      • TämäNeropattiUnohti
        Ei_yöpymistä kirjoitti:

        Ongelmana lienee se että junaliput pitää ostaa ensin omalla rahalla, ellei siihen sitten saa apua sossusta. Kela palauttaa sitten pankkitilille 2 x 25 euroa ylittävän osuuden lipuista.

        Oulusta ehtii Tampereelle oikein hyvin aamujunalla ja vielä illaksi kotiin, joten Kela ei varmaankaan korvaa majoittumista. Vastaanottoaika on tietenkin sovittava transpolin kanssa (aikaisintaan klo 13). Koko päivähän tuohon uppoaa, mutta Tampereella pyrkivät hoitamaan useamman asian kertakäynnillä pitkien matkojan takaa tuleville.

        kertoa sen, että mikäli elät toimeentulutuella, niin sossu malsaa tuon 50 euroa mitä Kela ei maksa. Kyllä Kela maksaa myös yöpymisen mikäli junavuorot eivät sovi. Maksoihan Kela minun Ruotsinmatkanikin.


      • Nerous_puuttuu_sinulta
        TämäNeropattiUnohti kirjoitti:

        kertoa sen, että mikäli elät toimeentulutuella, niin sossu malsaa tuon 50 euroa mitä Kela ei maksa. Kyllä Kela maksaa myös yöpymisen mikäli junavuorot eivät sovi. Maksoihan Kela minun Ruotsinmatkanikin.

        Jätitkö lukematta tämän keskusteluhaaran ensimmäisen viestin. Siinähän juuri kerrottiin että Kela maksaa omavastuun ylittävän osuuden ja sossu omavastuun. Miksi se olisi pitänyt kertoa uudelleen. MUTTA matkaliput on todellakin ostettava ensin itse omalla tai sossun rahalla, Kela palauttaa tositteita vastaan omavastuun ylittävän osan jälkikäteen.

        Oulu-Tampere välillä kulkee tiheästi ja nopeasti junia, joten yöpyminen lienee tarpeetonta. Jos aloittaja asuu kauempana Oulusta, Kelan korvattaviin kuluihin sisältyy matkat myös rautatieasemalle (bussilla, omalla autolla tai taksilla).


    • Toimeentulotuki

      Ihan kaikilla Suomen sosiaaliturvaan oikeutetuilla on mahdollista saada Kelasta matkakorvaus, ei tarvitse olla toimeentulotuen asiakas. Matkakorvauksen omavastuu on 25 € yhteen suuntaan. Mikäli on lisäksi toimeentulotuen asiakas, niin Kela maksaa myös omavastuun perustoimeentulotukena (perustoimeentulotuen myöntää nykyään Kela, sossu myöntää vain harkinnanvaraisen ja ehkäisevän toimeentulotuen). Matkaliput toki tulee itse maksaa ensin, ja korvaukset saa vasta jälkikäteen. Voit toki yrittää saada sossusta harkinnanvaraisena maksusitoumuksen matkoihin, mutta voi olla ettei sitä välttämättä myönnetä, kun periaatteessa korvaus terveydenhuollon matkoista kuuluu Kelalle.

    • Jampsukkainen

      Jos joutuupääsee yöpymään, kannattaa selvittää potilashotellin käyttömahdollisuus.

    • Anonyymi

      Se on olemattoman pien elin päässä.

    Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      144
      5232
    2. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      131
      3344
    3. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      126
      3299
    4. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      36
      3203
    5. Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia

      ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi
      Tunteet
      43
      2626
    6. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      37
      2259
    7. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      22
      2198
    8. Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon

      Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon
      Pyhäjärvi
      229
      1946
    9. prööt prööt nyt ottaa vihervassaria pattiin!

      Korvatkaa R kirjaimet L kirjaimilla ja sanokaa ääneen "Jari Kurri etsii pakoputkiautossaan jarruja".
      Maailman menoa
      11
      1874
    10. Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?

      Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk
      Tv-sarjat
      88
      1785
    Aihe