mitäs nää...

Eli viime kesänä ollut tsh 0.608, lokakuussa 2.88 ja nyt 0.298. T4v ollut kaksi edellistä kertaa 12, nyt 17. Miltä vaikuttavat. Olisi vaan kiva vähän tietää itse ennen lääkäriin menoa, kun tuntuu ettei hänkään mitään oikeen tiennyt asiasta. Tpo ab, miten kirjoitetaanki oli alle 35, itse en tiedä mitä edes tarkoittaa. kortisol 605.
Lääkityksenä thyroxin 0,1mg 1tbl vrk.

Miltäs kuulostaa?
3672
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Viime arvot hyvät mutta jos oireita on niin kannattaa miettiä lääkärin kanssa. Viitearvot ovat: TSH 0,30-2,50 ja T4v 9-19. Lokakuussa on ollut vajaatoiminnan merkkejä arvoissa. Onko lääkitystä nostettu tuolloin vaiko muuten vaan normalisoitunut.
Mitä häiriöö on epäilty kortisolin tuotannossa kun se on mitattu, hyperkortisolismiako?
Arvo on viitealueella (max 650) mutta sen verran korkea että seuraisin sitä vielä.

Äänestä
  • Lokakuussa lääkitystä on nostettu siihen 0,1mg:n päivässä. Nyt elämässä muutenkin ollut todella vaikeaa, mutta en nuku enää ollenkaan. Siis 2,5h-3h ja herään. Hermot on aivan loppu eli itkettää herkästi. Ja väsynyt/saamaton olen.
    Iho kuivuu ja raavin itseäni ja kun kerroin että välillä kämmenet alkaa kuumottaa ja tuntuu että turpoavat ja alkaa kutiamaan niin siksi lääkäri sen kortisolin määräsi. sen enempää en siittä tiedä...

    Äänestä

lääkettä?
Tämä on nyt vaan epäilys, että sinulla pitäisi olla pienempi annostus. Ellei sitten johdu jostakin muusta. Vaikka noi arvot näyttää kyllä ihanteellisilta.
En tiedä oisko haittaa , jos kokeilisit esim. kuukauden ottaa vähän pienempää annosta esim. ottaisit kahtena päivänä viikossa vain puolikkaan.
Kannattaisi ehkä jutella lääkärin kanssa, mutta tuli vaan mieleen, kun tämä on sellaista taiteilua tämä lääkitys.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


elviira kirjoitti:

Eli viime kesänä ollut tsh 0.608, lokakuussa 2.88 ja nyt 0.298. T4v ollut kaksi edellistä kertaa 12, nyt 17. Miltä vaikuttavat. Olisi vaan kiva vähän tietää itse ennen lääkäriin menoa, kun tuntuu ettei hänkään mitään oikeen tiennyt asiasta. Tpo ab, miten kirjoitetaanki oli alle 35, itse en tiedä mitä edes tarkoittaa. kortisol 605.
Lääkityksenä thyroxin 0,1mg 1tbl vrk.

Miltäs kuulostaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu