Itselläni on Macbook Pro ollut täysin joutilaana muutaman vuoden ajan, siis melkein siitä hetkestä kun ostin sen. Sillä ei voi pelata CS GO eikä osa netissä olevista videoistakaan aukea Flashplayer(?) herjauksen takia.
2000e hukkaan heitettyä rahaa. Olisi pitänyt myydä se pois jo silloin heti.
Eikä muuten ikinä olen Windows koneen kanssa ollut sellaisia epäselvyyksiä kuin tämän kanssa, kun piti sitä käyttäjätiliä luoda.
Applen tuotteitahan on ilmeisesti myös mainostettu helppokäyttöisinä mutta sitä ne eivät ole.
Millaisissa käyttötarkoituksissa itse käytätte Mac koneita? Pystyykö niitä käyttämään viihdekäytössä vain onko ne vain toimistotyöläisten laitteita?
Mitä teette Macilla?
6
370
Vastaukset
"Sillä ei voi pelata CS GO"
Kyllä voi. Mikä virhe tulee kun asennat Steamista CS GO? http://store.steampowered.com/app/730/?l=finnish
"eikä osa netissä olevista videoistakaan aukea Flashplayer(?) herjauksen takia."
No onko sinulla Flash Player asennettuna? Safarilla käytät ja nappaat tuolta safariversion jos video ilmoittaa Flash Playerin puutteesta: https://get.adobe.com/flashplayer/
"Pystyykö niitä käyttämään viihdekäytössä vain onko ne vain toimistotyöläisten laitteita?"
Toki toimii viihdekäytössä.Niin ja ennen kuin asennat mitään niin huolehdi siitä, että ole päivittänyt sen jos et ole vuosiin käyttänyt. Mac OS versio on nykyisin 10.12.4, että enste käyttis siihen. Vanhin tuettu on 10.10.x sarja ja se vanhenee ihan kohta.
Tyypillinen ongelma ihmisillä tuntuu olevan tietokoneiden kanssa, merkistä riippumatta, että päivitykset on laiminlyöty ja sitten kuvitellaan nykyiset ohjelmat toimisi jossain vuosia sitten vanhentuneissa versioissa.
- f.e.fatipää-pc
ureasaavi fatipää se taas aloittanut uuden trollausaloituksen
- MacÄytän
Kun aurinko paistaa silmiin *Windows-koneella ollessa, cäytän lukemiseen vanhentunutta Macin rutjaketta, johon ei aurinko paista, monessakaan mielessä.
- mäskileipä
Päivittäin kohta 6 vuotta Macbook Air (mid 2012) ollut käytössä, lähinnä surffailua, youtubea ja netflixin katsomista, tämmöistä viihdekäyttöä. Koodailuun on sitten Linux-PC ja Winkku satunnaiseen pelailuun.
- njkhjghfgd
Ei oikeaa tietokonetta ole tarkoitettu viihdekäyttöön, mutta MS teki tietokoneesta mediaplayerin.
Tyttärellä on ollut kolme windowskonetta, mutta kun tämä hankki Macin hän totesi, että nyt osaan tätä käyttääkin.
Alkuperäinen syy Maciin siirtymiseen oli kuitenkin työpaikka.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1492690
En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k1541679Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1461674Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1501401- 661348
Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall3021223The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut141195- 156996
Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek24950Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta
Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht58899