Synnytyssaleihin tulee ympärileikattuja naisia jo

HelsinginSanomat

Kotimaa
Synnytyssaleihin tulee ympärileikattuja naisia jo viikoittain – ”Vaikeuttaa monin tavoin synnytystä”!

http://www.hs.fi/kotimaa/art-2000005145714.html

Julkaistu: 28.3. 13:23
UUDISTUNEEN äitiysneuvolakortin myötä Suomenkin neuvoloissa yritetään virittää keskustelua ympärileikattujen naisten avausleikkauksista jo raskausaikana. Uuteen äitiysneuvolakorttiin merkitään, onko nainen ympärileikattu eli onko hänen sukuelimensä silvottu.

Keskustelua halutaan.

NAISTEN ympärileikkauksia on monen asteisia. Laajimmassa, niin sanotussa faraonisessa ympärileikkauksessa naiselta poistetaan tavallisimmin isot ja pienet häpyhuulet sekä klitoris ja sukuelimet ommellaan kiinni. Ompeleeseen jätetään pieni aukko, josta kuukautisveri ja virtsa pääsevät tulemaan.

Rikoslain mukaan tyttöjen ja naisten ympärileikkaus Suomessa on rangaistava teko. Suomessa elää kuitenkin paljon tänne muuttaneita, muualla ympärileikattuja tyttöjä ja naisia.

SUOMESSA ei ole seurantatietoja ympärileikattujen naisten synnytyksistä. Nyt Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) alkaakin kerätä myös siitä tietoa synnytystilastoihinsa.

”Kansainvälisten suositusten perusteella Suomessakin voitaisiin alkaa tehdä avausleikkauksia jo ennen kuin mennään synnytyssaliin”, sanoo tutkimuspäällikkö Reija Klemetti THL:sta.
Ympärileikkauksen vakavampiin muotoihin liittyy jo raskauden aikaisia infektioriskejä sekä suurempi mahdollisuus synnytyskomplikaatioihin.

Se lisää synnytyksen kivuliaisuutta, kestoa ja pidentää synnytyksestä toipumisaikaa. Se vaikeuttaa kätilöiden selvityksiä synnytyksen kulusta ja voi aiheuttaa ylimääräisiä toimenpiteitä synnytyksessä. Myös keisarileikkaukseen joudutaan turvautumaan useammin kuin niiden naisten kohdalla, joita ei ole ympärileikattu.

Kommentoi Ilmianna Jaa


Kommentoi

1

246

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • SINÄKIN.olet.JOKU

      SINÄKIN.olet.JOKU

      Keskiviikko 29.03.2017

      AAMUN AJATUS

      Odotin milloin joku älyäisi
      tehdä jotakin, kunnes tajusin,
      että minäkin olin "joku".

      Facebook Twitter Jaa Positiivarien Aamun Ajatus!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      69
      3114
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      45
      3003
    3. Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?

      Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle
      Ikävä
      51
      2331
    4. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      341
      1980
    5. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      140
      1749
    6. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1565
    7. Ikävöin sua

      Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan
      Ikävä
      11
      1408
    8. Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?

      Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?
      Suomussalmi
      10
      1237
    9. Olet huippunainen

      Ja onneksi tiedät sen itsekin.
      Ikävä
      42
      1156
    10. Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!

      Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii
      Kotimaiset julkkisjuorut
      66
      1106
    Aihe