Kilpparista johtuvaa?

epätoivoinen21

Olen 21v mies ja olen käynyt 3,5 vuoden ajan eri lääkäreillä, tk;sta neurologille, neurologilta kardiologille.

Neuron puolelta ei löydy mitään syytä oireille, eikä kardiologiselta puolelta.
Verikokeita otettu yli 30x eikä sokeri arvoissa ole ollut mitään ongelmia, ei siis diabetestä.
Oireina:
8x tajuttomuus > kaikki kovissa rasitus ja stressitilanteissa
niskakivut (3x peppuun piikitelty polilla, lihas relaxantteja sain mutta en kyllä kestä niiden tuomaa olo tilaa joten en käytä)
näkö sumenee välillä
varpaita palelee aina, etenkin öisin, en pysty nukkumaan ilman villasukkia
yölliset heräilyt 3-6x yössä
asentohuimaukset
väsyttää ja unohtelen asioita
satunnaiset selän kivut
rasitus heikkous. en kestä etenkään käsillä tapahtuvaa rasitusta, käyn kevyessä kuntouttavassa työtoiminnassa joka menee ihan OK kunhan ei tarvitse rasittaa itseä. rasituksesta seuraa aina heikotus (pakko päästä istumaan/lepäämään, tunne kun jalat lähtee alta, käsien kova, hallitsematon vapina)
viimeisen 3kk aikana olen huomannut luonteessani kovan muutoksen, olen aina erittäin ärtyinen ja väsynyt, vaikea pysyä hereillä päivällä ilman torkkuja
verenpaineiden heittelyt, syön kohonneeseen sykkeeseen Emconcor beetasalpaajaa 2,5mg 1x/pv
PAINON HEITTELY! tämä herätti epäilykseni kilpirauhasiin, koska en saa painoani alas mitenkään. Tai saan 5 kiloa pois, mutta ne tulee viikossa räjähtäen takaisin. Esim 110 kg lähtö, saan painon 103/5 kg ja viikon päästä paino onkin taas se 110.
turvotus: pehmeä geelimäinen pallo molemmissa jaloissa, sääret välillä näyttää siltä kun räjähtäisivät

Rasituskoe tehty reilu 3v sitten, kysyin josko nyt sais uuden testin koska oireet pahenee, niin ei. Silloin kardiologi totesi rasituksen edeltävän kylmän hikisyyttä, poissaoloisuutta sekä käsien vapinaa. Syytä ei löytynyt.

Rasituskokeen jälkeen kallistuskoe Helsingissä, todettiin sykkeen ja verenpaineen voimakasta vaihtelua kallistelun aikana, haettiin laskevia arvoja mutta saatiin nousevia, johon annettiin emconcor apuun laskemaan sykettä.

Lääkärit vaan pyörittelee sormiaan, ei tiedetä mikä on eikä tiedetä mistä jatkaa. Seurantaa seurannan päälle. Ei auta vaikka tkssa kuinka valitan ja kerron oireistani lääkärille, hän vain vaihtaa puheenaihetta jatkuvasti ja kirjoittaa potilastietoihin ihan muita juttuja, esim "vointi ei ole ollut parasta mahdollista mutta olosuhteisiin nähden hyvää". Kuulemma erinomainen asia jos jaksan käydä 4h/pv 3x/vk vähän auttelemassa pienen kyläkoulun kyökillä, ei siellä ole työnteosta tietoakaan kun ei työt riitä 2 tekijälle mitenkään, koen sen itse enemmän harrasteluksi.

Olotila on aika tukala, enkä tiedä enää mitä tehdä. Olisiko kohtalon tovereita, että osaisitte sanoa kannattaako uhrata satasia työttömyyskorvauksestani yksityiselle lääkärille (minkälaiselle??) vai vain yrittää jatkaa elämää seuraillessa tilannetta kuten julkiset lääkärit neuvoo?

16

501

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • epätoivoinen21

      ainiin, hiuksiakin lähtee jonkun verran. kädellä "kammatessa" voi lähteä yli 10 hiusta kerrallaan, en sentään näe vielä merkkejä kaljuuntumisesta..

    • hoitoa.ei.saa

      Onko saatavilla heti tai kannasta edes T4v-tulosta? TSH:kin joskus antaa viittteitä.
      Kuvauksessa on paljon oikeiden tai näennäisten (ferritiini, B12, D, folaatti) kilpparioireiden kaltaisuuksia, mutta myös TPOab olisi hyvä tietää.

      Lääkärien osaaminen on nollaviivan lähellä, milloin milläkin puolella, joten moni otattaa kokeet omin rahoin ja hakee lääkkeet ulkomailta ja hoitaa itse vertaistuen avulla.

      Kreikka on suosittu, mutta siellä on näinä vikkoina lääkkeiden toimitusvaikeuksia. Perustapauksen hoitoon saa Espanjastakin T4-lääkkeet ja -reseptit, siellä on suomalaisia lääkäreitä ainakin Fuengirolassa.

      • Pakko.oireet

        "Lääkärien osaaminen on nollaviivan lähellä, milloin milläkin puolella, joten moni otattaa kokeet omin rahoin ja hakee lääkkeet ulkomailta ja hoitaa itse vertaistuen avulla"

        Sinulla ainakin näyttää olevan lähinnä psyykkisiä ongelmia joihin kuuluu erilaiset harhat lääkäreistä ja lääketieteestä.
        Kilpirauhasesta näyttää tulleen sinulle pakkomielle.


    • ongelmaesimerkkejä
    • Kilpirauhaspotilas

      Ei kannata ottaa kovin vakavasti tämän palstan vastauksia.
      Googleta käyttäen hakusanoina omia oireitasi.
      Oireillasi on yhtäläisyyttä esimerkiksi väsymyoireyhtymään, borrelioosiin, fibromyalgiaan tai sydänsairauteen.
      Mene sellaiselle lääkärille joka on perehtynyt oireitasi vastaaviin sairauksiin.Sairauden selvittämiseen kannattaa käyttää rahaa ja tinkiä vähemmän tärkeistä menoista.

    • lisäkilpir

      Moi.Otata tk:ssa kilpirauhaskokeet P-TSH,P-T4-V ja pyydä myös lisäkilpirauhaskokeet P-Ca,S-Ca-17,4,S-Ca-Ion ja fp_PTH ja vuorokausivirtsasta U-Ka.
      Oireesi viittaavat lisäkilpirauhasjuttuun mulla samanlaisia oireita ja todettii lisäkilpirauhasen liikatoininta.Älä odottele enää.

      • hoitsu666

        Hoh hoijaa, ei kuule niitä verikokeita otateta noin vaan


      • omalla.pankkikortilla

        > ... ei kuule niitä verikokeita otateta noin vaan

        Paitsi itse maksaen. Kaupallisista palveluista ainakin. Tuttu otatti Fimlabissa.
        Netissä joku sai itse maksaen terveyskeskuksestakin


      • lisäkilpir
        hoitsu666 kirjoitti:

        Hoh hoijaa, ei kuule niitä verikokeita otateta noin vaan

        multa otettiin tk:n lähetteellä labrat


    • epätoivoinen21

      Elokuussa 2016 on otettu viimeksi verikokeita, ainoastaan kilpparin liittyen P-TSH 2.74 mU/l. Muita en näe omakannan kautta, yleensä on otettu ensiavun kautta niin eipä ne noita kilppariarvoja oo ikinä vissiin mittaillu, perus verensokerit ym. Toukokuulle kardiologille aika tulossa kontrolliin, mutta turhaahan sekin käynti taas on. Katson tuon käynnin jälkeen mitä teen jos ei mitään apua taas saa. Pystyykö noita laajempia kilpparitutkimuksia saamaan ihan vaan sairaanhoitajan kautta vai vaatiiko lääkärin lähetteen?

      • hivenaineitakin.testaa

        Kurjaa että Suomessa ei ole sellaista valmispakettia kuin Englannissa. Sisältää myös T3v:n joka toisaalta on viimeisiä heikkeneviä arvoja, mutta toisaalta kertoo heti jos hormonitasapaino on aivan pielessä. Ja tietysti tarvitaan muunnosongelmaa ilmentävän korkean suhdeluvun T4v-per-T3v laskemisessa.

        Googlaa. "Blue Horizon" on Englannissa firma ja suosituin pakett "Plus Eleven" 99£


    • hetken-vaan-mietin

      Minä en tiedä mitään, mutta minusta nuo voisivat olla myrkytysoireitakin.
      Turpoaminen, heikko kokonaisuus ..
      Juotko puhdasta vettä tarpeeksi? Liikutko ( hapen saanti)?
      Onko asuntosi ok?
      Voiko olla kotieläimiä tms, joista häilyviä oireita?
      Vaihdatko ruokavalioita vai onko joku " perus aina " ruoka?
      Itse kokeilisin erilaisia elämäntapoja. Jostainhan kaikki johtuu ja kun se jokin paranee, poistuu ongelmia ja tilanne alkaa selkeytymään.
      Myös perusvitamiinit kannattaa kokeilla.
      Miten esim. omenaviinietikka? Lue siitä ja kokeile varovasti.

    • RAL-
      • Ferritin.B12.D.Folate

        Kiitos, hyvä tietää!
        Huikeasti parempi kuin lääkäreiden määräämä huitaisututkimus. Jopa rT3 mukana.
        Tutkitaan sentään kaksi kolmesta oireita aiheuttavasta yleisestä syyryhmästä.
        Paha rajoitus että oltava lähete.

        Vapaasti ostettava Blue Horizon "11 " Englannissa kattaa mdd:n tarjoamien lisäksi:
        Ferritin, Folate, Vitamin B12 (NOT ACTIVE B12), C Reactive Protein, Vitamin D (25-OH)


    • nauravakulkuri666

      ettei sulla vaa olis noi oireet pään sisällä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      89
      1869
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      277
      1713
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      304
      1514
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      178
      1395
    5. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      84
      992
    6. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      987
    7. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      56
      967
    8. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      55
      932
    9. 67
      924
    10. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      40
      911
    Aihe