Vai väänsikö AUto-Union vielä itäautoja kun ensimmäinen SL300 tuli tuotantolinjalta?
https://www.youtube.com/watch?v=-rsaevBo05s
Tässä koko historia 1950-luvulta lähtien...
Ei saa Audista tehtyä samanlaista videota.
https://www.youtube.com/watch?v=-rsaevBo05s
Tässä koko historia 1950-luvulta lähtien...
Ei saa Audista tehtyä samanlaista videota.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Audillako ei kunniakasta historiaa? 1930-luvulla muodostunut Auto Union yhdisti saman sateenvarjon alle DKW:n (Dampf-Kraft-Wagen, ”höyryvoimavaunu”), Horchin ja Wandererin. Näistä erityisesti Horch valmisti 1900-luvun alkuvuosikymmeninä ylellisiä ja suorituskykyisiä menopelejä. Pistivät varmasti kampoihin saman aikakauden Mersuille.
https://tinyurl.com/nxxzxv7
Toinen maailmansota sekoitti sittemmin pakkaa; sodan jälkeen itäpuolelle jääneet tehtaat tippuivat kyydistä ja yhtiön uusi tuleminen Audina otti aikansa.
Horch on valmistajayhtiönsä perustajan sukunimi. Audi kunnioittaa nimeä olemalla sen latinankielinen muunnos (horch = audi = ”kuule”).
Itselläni on ollut yksi Audi, Audi 100 GLS vm. 1977 vuosina 1982–1984. Hyvät muistot! Luovuin saadessani työsuhdeauton.
Tänään ajan itse M-B:llä (C180 T A, vm. 2015). Pidän autostani kovasti enkä mieti sen vaihtamista Audiin, mutta minulle ei tulisi mieleenikään vinoilla Audi-kuskeille heidän merkkinsä perinteiden puutteesta. M-B:n, BMW:n ja Audin eri kokoluokkien edustajia vertaillessa saa muutenkin miettiä, kuka on kulloinkin kukkulan kuningas ja ketkä haastajia.
Kun ensimmäinen Audi tuli markkinoille, sitä mainostettiin Porschen suunnittelemana, Volkswagenin rakentamana ja Mercedes-Benzin hyväksymänä. Lopuksi todettiin, että Audi ansaitsee nimen "Pikku-mersu".