Liikenne- ja viestintäministeriön edustalla järjestetään mielenilmaus perj 31.3. Mielenilmauksen järjestäjä vastustaa liikenneverkon kehittämishankkeita. Lisäksi Senaatintorilla järjestetään samana päivänä taksien mielenilmaus liikennekaaren tuomia taksimuutoksia vastaan, jonka jälkeen taksit ajavat kulkueessa torvet soiden mm. Eteläesplanadia pitkin-......
KAIKKI MUKAAN !!
NYT KAIKKI MUKAAN
5
135
Vastaukset 5
- nahkafagotit.soimaan
Kyllähän kehitystä pitää vastustaa. Ainakin, jos on torvi.
Miksi liikenneverkon kehittämistä pitää vastustaa?
Koska liikenneuudistun tämänhetkisellä yhtiöittämiseen suuntaavalla esityksellä lisäisi kohtuuttomasti autoiljoiden maksutaakkaa, jotka nyt ovat osittain kohtuuttomia.
delfin84 kirjoitti:
Koska liikenneuudistun tämänhetkisellä yhtiöittämiseen suuntaavalla esityksellä lisäisi kohtuuttomasti autoiljoiden maksutaakkaa, jotka nyt ovat osittain kohtuuttomia.
Tuo on peruste vastustaa yhtiöittämistä ja muita autoilijoiden maksutaakkaa nostattavia toimia, ei peruste vastustaa liikenneverkon kehittämistä.
Liikenneverkon kehittäminen maksaa melko todennäköisesti jotakin. Joku sen maksaa. Pitääkö sen olla autoilija (siis suuremmassa määrin kuin nyt), vai esimerkiksi kaikki? Minusta kuuluisi yleisistä veroista maksettavaksi, onhan hyvä liikenneverkko kaikkien etu.TheRat kirjoitti:
Tuo on peruste vastustaa yhtiöittämistä ja muita autoilijoiden maksutaakkaa nostattavia toimia, ei peruste vastustaa liikenneverkon kehittämistä.
Liikenneverkon kehittäminen maksaa melko todennäköisesti jotakin. Joku sen maksaa. Pitääkö sen olla autoilija (siis suuremmassa määrin kuin nyt), vai esimerkiksi kaikki? Minusta kuuluisi yleisistä veroista maksettavaksi, onhan hyvä liikenneverkko kaikkien etu.Erinäisinä veroina kerätään liikenteeltä tälläkin hetkellä sen 8 miljardia euroa ja tiestöön käytetään n. 2 miljardia euroa. On sanottu ettei ole rahaa korjata tieverkkoa, jota kyllä kummeksun suuresti. Skeptisesti epäilen, että vaikka yhtiöitettäisiin tieverkon huolto, niin perittäviä maksuja kyllä korotettaisiin, mutta tieverkon korjaukseen ne tuskin menisivät vaan ihan isojen herrojen taskuun.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Metsamanin muru kissa kuollut
Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars1321583Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin
Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.144851Kysymys
Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois220808Töysä otsikoissa
Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!34746- 72728
Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su47717- 49662
Tapailtaisko nainen
Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä63598- 78580
Mistäkö haaveilen
Tällä hetkellä. Siitä, että kohtaamme, vetovoima on jäljellä ja saisimme olla aivan kahden, ei tarvitsisi välittää mistä29551