NYT KAIKKI MUKAAN

TORVETSOIMAAN

Liikenne- ja viestintäministeriön edustalla järjestetään mielenilmaus perj 31.3. Mielenilmauksen järjestäjä vastustaa liikenneverkon kehittämishankkeita. Lisäksi Senaatintorilla järjestetään samana päivänä taksien mielenilmaus liikennekaaren tuomia taksimuutoksia vastaan, jonka jälkeen taksit ajavat kulkueessa torvet soiden mm. Eteläesplanadia pitkin-......


KAIKKI MUKAAN !!

5

118

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nahkafagotit.soimaan

      Kyllähän kehitystä pitää vastustaa. Ainakin, jos on torvi.

    • Miksi liikenneverkon kehittämistä pitää vastustaa?

      • Koska liikenneuudistun tämänhetkisellä yhtiöittämiseen suuntaavalla esityksellä lisäisi kohtuuttomasti autoiljoiden maksutaakkaa, jotka nyt ovat osittain kohtuuttomia.


      • delfin84 kirjoitti:

        Koska liikenneuudistun tämänhetkisellä yhtiöittämiseen suuntaavalla esityksellä lisäisi kohtuuttomasti autoiljoiden maksutaakkaa, jotka nyt ovat osittain kohtuuttomia.

        Tuo on peruste vastustaa yhtiöittämistä ja muita autoilijoiden maksutaakkaa nostattavia toimia, ei peruste vastustaa liikenneverkon kehittämistä.

        Liikenneverkon kehittäminen maksaa melko todennäköisesti jotakin. Joku sen maksaa. Pitääkö sen olla autoilija (siis suuremmassa määrin kuin nyt), vai esimerkiksi kaikki? Minusta kuuluisi yleisistä veroista maksettavaksi, onhan hyvä liikenneverkko kaikkien etu.


      • TheRat kirjoitti:

        Tuo on peruste vastustaa yhtiöittämistä ja muita autoilijoiden maksutaakkaa nostattavia toimia, ei peruste vastustaa liikenneverkon kehittämistä.

        Liikenneverkon kehittäminen maksaa melko todennäköisesti jotakin. Joku sen maksaa. Pitääkö sen olla autoilija (siis suuremmassa määrin kuin nyt), vai esimerkiksi kaikki? Minusta kuuluisi yleisistä veroista maksettavaksi, onhan hyvä liikenneverkko kaikkien etu.

        Erinäisinä veroina kerätään liikenteeltä tälläkin hetkellä sen 8 miljardia euroa ja tiestöön käytetään n. 2 miljardia euroa. On sanottu ettei ole rahaa korjata tieverkkoa, jota kyllä kummeksun suuresti. Skeptisesti epäilen, että vaikka yhtiöitettäisiin tieverkon huolto, niin perittäviä maksuja kyllä korotettaisiin, mutta tieverkon korjaukseen ne tuskin menisivät vaan ihan isojen herrojen taskuun.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka tekee näitä aloituksia

      jotka aina ovat tällaisia.... Nämä on jonkun saman ihmisen käsialaa, joka paukuttaa tänne loputtomasti ketjuja, joissa
      Ikävä
      61
      5607
    2. Persujen kannatusromahduksen syynä bensan ja kaljan hinnan nostot

      Marinin aikaan bensalitra 1,3e ja laatikon Sandelsia sai Lidlistaä 22 eurolla. Nyt hinnat ovat nousseet noin 50 prosent
      Maailman menoa
      263
      3636
    3. Oot mahtava tyyppi

      En tiedä luetko palstaa. Koitan siitä huolimatta. Oot mun mielestä tosi erityinen tyyppi. Nopeesti taisin ihastua. Jot
      Ikävä
      43
      3588
    4. Juhana Vartiainen(ex-sd): Köyhien pitää tehdä jotain elämälleen säilyttääkseen tukensa

      Juhana Vartiainen ehdottaa Suomeen ”Tanskan mallia”, jossa sosiaaliturvaa saadakseen pitäisi hakea ensisijaisesti etuuks
      Maailman menoa
      286
      3538
    5. Miksi tunnustukselliset muslimit saapuvat länteen?

      Onko koskaan kysytty, että miksi islamilaisesta maailmasta tuleva tunnustuksellinen muslimi tarvitsisi turvapaikkaa väär
      Maailman menoa
      321
      2759
    6. Rydmanin nousu sote-ministeriksi on kauttaaltaan irvokas

      Mutta samalla se oli ainut todennäköinen lopputulema. Se myös alleviivaa sitä, mistä tällä hallituksella ja aivan erityi
      Maailman menoa
      339
      2057
    7. Miksi vihereät ja vasemmisto haluavat tuhota tämän maan?

      He halusivat, että kannabis tulisi lailliseksi? - eikö kylliksi nuoria tuhota jo nyt huumeilla? - kannabis tuhosi minun
      Maailman menoa
      78
      2031
    8. En ymmärrä näitä SDP:n ja muun vasemmiston kannattajia

      Eivätkö ihmiset tiedä, että Suomen ongelmat johtuvat vasemmistolaisesta yhteiskuntamallista? Suomessa on ollut vasemmis
      Maailman menoa
      151
      1868
    9. Orpo: Seuraavalla hallituksella ei ole yhtään enempää rahaa

      Valtiovarainministeriön virka-arvion mukaan julkisen talouden sopeutuksen tarve on noin kymmenen miljardia euroa ensi va
      Maailman menoa
      70
      1515
    10. Sofia servasi Pikku-Villen suvereenisti

      – Ihanko tosissaan tuleva sosiaali- ja terveysministeri hyökkää oppositiopuolueen puheenjohtajaa vastaan siksi, että täm
      Maailman menoa
      38
      1480
    Aihe