Hei.
Olenko käsittänyt oikein, että sulakkeen palaminen aiheutuu joko ylivirrasta- tai kuormasta?
Ylikuorman ymmärrän siten, että kun yhteen pistorasiaan kytkee liikaa laitteita, niin sulake palaa liiallisen virransyötön takia, mutta mikä konkreettisesti aiheuttaa sen tilanteen, että joku yksittäinen laite polttaa sulakkeen?
Mikä siis aiheuttaa ylivirran esimerkiksi vaikka sähkömoottorissa? Onko tässä kyse esimerkiksi oikosulusta kahden johdon välillä, siitä että itse moottori on rikki (eli aiheutuu normaalia enemmän mekaanista vastusta ja tämän takia virtaa syötetään liian paljon), vai mistä?
Kiitokset jo etukäteen, jos joku vaivautuu amatööriä auttamaan pohdinnoissa!
Sulakkeen toimintaperiaate
20
2386
Vastaukset
- Selitetty
Jos kytkettävä laite on kunossa sulakkeen palamisen aiheuttaa kytkettävän laitteen ottama virtamäärä liiaan suuri sulakkeeseen nähden. Rikkinäinen kytkettävä laite polttaa myös sullakkeen.
- sähkö-simo
Jos puhutaan ihan perinteisistä oikeista sulakkeista, sen "palamisen" aiheuttaa se että liian iso virta kuumentaa sulakelangan ja se sulaa poikki.
Moottorin aiheuttaman sulakepalon aiheuttaa, joko se että moottorin ottama käynnistysvirta on sulakkeelle liian iso, tai moottoria kuormitetaan niin paljon että virta nousee liian isoksi. Kolmas vaihtoehto on se että sähkölaitteessa on jotain vikaa joka aiheuttaa ylivirran. - JoEläkkeellä
Olet ihan oikeassa pohdintoinesi moottorin suhteen. Yleensä kyllä isommissa sähkömoottoreissa on aina ns. lämpörele joka vahtii moottorin ottamaa virtaa ja katkaisee virran ennen kuin sulakkeet ehtivät toimimaan. Virran kasvun voi aiheuttaa moottorin liiallinen kuorma, joku mekaaninen syy joka estää moottorin vapaan pyörimisen. Tai sitten moottorin käämityksestä osa voi mennä oikosulkuun kun käämityksen eriste vaurioituu ja virta kasvaa. Tai käämitys voi oikosulkeutua moottorin runkoon, silloinkin virta kasvaa niin että sulake laukeaa. Yleensä siis on kyseessä oikosulku, äkillinen virran raju nousu, sulake onkin oikosulkusuoja jonka tarkoitus on kytkeä rikkoutunut laite ja sitä syöttävä johto irti sähköverkosta.
Toinen asia mitä entinen ammattilainenkin on ihmetellyt on ilmiö kun tavallinen hehkulamppu joskus poksahtaa ja polttaa samalla sulakkeen. Mikä siellä aiheuttaa noin rajun virtapiikin?- sähkö-simo
Hehkulampun rikkoutuessa putoilevat hehkulangan pätkät voivat oikosulkea kuvun sisällä olevat virtajohtimet jolloin sulake palaa, varsinkin jos lampun asento on kanta alaspäin.
- nykyinen_ammattilainen
"Yleensä kyllä isommissa sähkömoottoreissa on aina ns. lämpörele joka vahtii moottorin ottamaa virtaa ja katkaisee virran ennen kuin sulakkeet ehtivät toimimaan. "
No itseasiassa asia ei ole aivan näin. Moottorikäytöissä sulakkeiden tehtävänä on toimia ainoastaan oikosulkusuojana, eli niiden tehtävä ei ole suojata moottoria ylikuormitukselta. Ylikuormitussuoja on lämpörele.
Hehkulampun palaessa, eli sen hehkulangan katketessa voi syntyä valokaari jonka impedanssi on selvästi alempi kuin hehkulangan ja siten virta suurempi. Valokaari sammuu yleensä nopeasti mutta joissakin tilanteissa se ehtii palaa riittävän kauan sulakkeen toimimista varten (tai valokaari on riittävän pitkä jolloin impedanssi on hyvin alhainen -> virta suuri -> sulake palaa nopeasti) - RobottiAsentaaSähkot
Paremmissa hehkulampuissa oli sulake kannan lähellä, jonka pitäisi "palaa" valokaaren syttyessä. Halvoissa lampuissa ei ollut joko sulaketta tai tai se oli väärin mitoitettu, minultakin paloi mittaritaulusta joskus sulake, kun hehkulappu poksahti. Onko ihmisillä muuten kokemusta, polttelevatko nämä uudet led tai energiansäästolamput mittaritaulun sulakkeita? Halogeenilamput sen kyllä voivat tehdä.
- lamppu_palaa
RobottiAsentaaSähkot kirjoitti:
Paremmissa hehkulampuissa oli sulake kannan lähellä, jonka pitäisi "palaa" valokaaren syttyessä. Halvoissa lampuissa ei ollut joko sulaketta tai tai se oli väärin mitoitettu, minultakin paloi mittaritaulusta joskus sulake, kun hehkulappu poksahti. Onko ihmisillä muuten kokemusta, polttelevatko nämä uudet led tai energiansäästolamput mittaritaulun sulakkeita? Halogeenilamput sen kyllä voivat tehdä.
Olen antanut itselleni kertoa, että sis. rak. sulake oli vain isokupuisissa "normaaleissa" hehkulampuissa. Oma kokemukseni tukee tätä, koska pienikupuisten mainos- ja koristelamppujen sekä kynttilälampun "jytkyt" on tullut nähtyä, mutta kertaakaan en ole nähnyt isokupuisen poksahtavan.
Myös halogeenilampuilta pitäisi poksahtelu onnistua, vaikken tätä ole sattunut näkemäänkään. Melkein poikkeuksetta polttimon edessä on jonkinlainen lasi, minkä pitäisi estää kuumia sirpaleita sinkoilemasta ympäriinsä.
Ryhmäkeskuksesta en muista sulakkeita menneen kuin kerran, mutta himmentimen 1,5 A tjsp nopean sulakkeen nuo lamput veivät melkein poikkeuksetta mennessään.
Led lampuissa valontuotto perustuu nyt vähän eri ilmiöön kuin hehkuvaan metallinpalaan. Vertailukohtaa voisi hakea loiste/ES-lampuista.... voi niissäkin periaatteessa mennä virtalähde/liitäntälaite oikosulkuun. Sitten olisikin kiva, jos sulake palaa ennen kuin koko valaisin...
- mistä_näitä_riittää
"Kiitos jo etukäteen" näistä selvistä provoaloituksista
- JoEläkkeellä
Varmaan olen tyhmä ja yksinkertainen, kuten olenkin, mutta minusta ei aloitus eivätkä vastaukset ole olleet minkäänlaisia provoja. Ihme kyllä. Mutta kyllä niitä provovastauksia vielä tippuu, olkaa huoleti, kunhan koulupäivä päättyy ja joutavat heräävät iltapäiväpöhnästään.
- googleohjaaja
Nämä sulakealoitukset kuten kaikki muutkin kyselyikäisten ongelmat selviäisivät nopeammin ja luotettavammin googlaamalla.
Eli tänne tehdään aloituksia aloitusten tekemisen ilosta- Selitetty
Ajankuluksi suomipalsta on olemassa tarkemmin mietit kaikki keskustelut ovat..
- anna_mennä_ohi
Älä ota sitä liian henkilökohtaisesti, vaikka oletkin niin pihalla sähköasioista ettet pysty olemaan avuksi.
- en_ihmettelis
Sähköstä tarvitsekaan mitään ymmärtää, nyt yritettävä ymmärtää googlaustaidottomia aloitusexperttejä!
Saavatkohan ihan palkkioita ansiokkaasta urakoinnistaan...- erakko.rapu
Jos jokainen googlailisi itsekseen, ei syntyisi mitään keskustelua aiheen ympärille. Mitä etuja tässä näet omalta kannallasi?
- Perttukerttu
"Sulake on virtapiirissä oleva turvalaite. Se suojaa sähkön käyttäjää tapaturmavaaralta, jos sähkölaite ylikuormittuu tai siihen tulee muu sähkötekninen vika, joka aiheuttaa virtapiikin järjestelmässä."
Tämän enempää ei löydy googlettamalla (tai ainakaan minä en löytänyt), joten halusin avata sisäistää asiaa vähän syvällisemmin, ts. saada vastauksia ylikuormittumisen ja muun sähköteknisen vian syistä.
Miksi ihmeessä provoaisin jostain sulakkeesta? Vastaatko siihen, OI Sinä Suuri Ja Viisas?! - GooglellaLöytyy
Tässä vähän infoa (löytyivät googlella alle minuutin):
https://fi.wikipedia.org/wiki/Sulake
http://www2.amk.fi/Ensto/www.amk.fi/opintojaksot/0705016/1204792797383/1210594480264/1210594509783/1210594789763.html - 1._Markkinat
Tekniikka on JO kehittynyt niin pitkälle, ETTÄ P-tyypin PIILLÄ rakenetut aurinkopaneelit on 100% VARMUUDELLA VIRHESIJOITUS.
Niin ne Bemarit ja Mersutkin halpenee, kun tekniikka kehittyy.- karannu_suljetultako
Mistä tuokin hullu tänne vejäe...
- iuytre
karannu_suljetultako kirjoitti:
Mistä tuokin hullu tänne vejäe...
Ei kun aurinkosähköpalstalta
- vetäny_pilevee
iuytre kirjoitti:
Ei kun aurinkosähköpalstalta
Aah, sieltä avohoito-osastolta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 953859
Nainen olet minun
Olen ominut sinut itselleni, täysin itsekkäistä syistä. Haluan rakastella sinua nainen, toivottavasti sinäkin minua. Oli473245Sille ei voi enää mitään
Miten kaikki meni aiemmin. Oon aivan lukossa 🔒 Tuskin uskallat enää mitää tehdä. Ehkä pitää luovuttaa vaan.1002857- 1362550
Harmi jos ei enään nähdä
Ehkä se on parempi näin kuitenkin. Ehkä jotain uutta löytyy. Uskon ja toivon että olet onnellinen. Sinussa on kaikki572490- 612408
Miten suhtauisitte jos kaivattunne sanoisi, ettei hänestä ole seurusteluun
mutta seksi, hellyys ja yhdessäolo kelpaa kyllä??1172407Vau miten upea nainen!
Näytit todella tyrmäävältä. 🤩😍 En meinannut saada katsettani irti sinusta.212354Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv232336- 642100